Постанова № 73396515, 12.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
163/3010/17
Номер документу
73396515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1109/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області на рішення Любомльського районного суду Волинської області від 28 грудня 2017 року, ухвалене в порядку письмового провадження суддею Чишій С.С. у м. Любомль Волинської області, у справі № 163/3010/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2017 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, у якому просив визнати дії щодо невключення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та зменшення розміру премії з 100% до 2,7% протиправними та зобов'язати витоговити нову довідку про грошове забезпечення, включивши до неї складові: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за спеціальним званням - 2200 грн, надбавка за стаж служби - 1880 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% -3290 грн, премія- 100% - 6580 грн; всього - 13160 грн, та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідачем протиправно при формуванні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не включено всі складові грошового забезпечення, що існували на день звільнення особи зі служби, та визначено премію у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме вказано розмір у середньому по вказаній посаді - 2,73%, замість 100%.

Рішенням Любомльського районного суду Волинської області від 28 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо незазначення в довідці про грошове забезпечення, виданої ОСОБА_1, додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - та зменшення розміру премії з 100% до 2,73%. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 та від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірі: посадовий оклад - 2500 гривень; оклад за спеціальним званням - 2200 гривень; надбавка за стаж служби - 1880 гривень; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%(3290 гривень); премія - 100%(6580 гривень); починаючи з дати виникнення права на перерахунок - з 01.01.2016.

Рішення мотивоване тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії працівникам органів внутрішніх справ, а їх виплата врегульована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294. Відтак виплата вказаних надбавок та премії повинні бути враховані при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення ухвалене з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер опганів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Цією ж Постановою зазначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Таким чином, Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області на виконання вимог п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, оформлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою згідно з додатком 2 до Порядку №45 для проведення перерахунку пенсії позивача. Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу сформована на підставі середніх розмірів надбавок і премій, які були визначені МВС України по аналогічних посадах, що виплачувались у грудні 2015 року. Оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачувалась, у листі МВС України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 не зазначена, тому для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не враховувалась.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, інвалідом війни 2 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.10), посвідчення серії НОМЕР_2.

З 06.06.2008 позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 60% грошового забезпечення до складу якого були включенні: посадовий оклад - 950 гривень, оклад за військове звання - 130 гривень, надбавка за вислугу років - 378 гривень, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт та премія - 2920,20 гривень.

На звернення позивача від 06.10.2017 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням до складу довідки всіх видів грошового забезпечення та премії у відсотках і розмірах, які були встановлені при звільненні на пенсію, з урахуванням постанови КМ України №988 від 11.11.2015, головою ліквідаційної комісії УМВС України листом №7/589 від 25.10.2017 розяснено, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений Постановою КМ України від 13.02.2008 №45. Згідно з цією Постановою додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Ліквідаційною комісією сформовано та подано до пенсійного органу довідку про грошове забезпечення на підставі листа МВС України від 20.04.2017 року №5551/05/22-2017, в яку включені види грошового забезпечення передбачені для поліцейських (а.с.5-7).

Так, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 за посадою помічник начальника лінійного відділу - оперативного чергового ч/ч Волинського лінійного відділу ЛУ, старшого інспектора, становить: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за військовим званням - 2200 грн; надбавка за стаж служби 40% - 1880; надбавка за специфічні умови проходження служби - 0; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 0; надбавка за шифрувальну роботу - 0; надбавка за почесне звання «заслужений» - 0; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання - 0; премія 2,73% - 179, 63 грн; всього - 6759,63 грн (а.с.8).

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Вимогами ч. 3 ст. 291 КАС України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Верховним Судом ухвалено рішення у типовій справі від 12.03.2018 за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а).

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що дана справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, а саме відповідачем у справі є той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачем заявлено аналогічні позовні вимоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також колегія суддів не погоджується з доводами про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,73% замість 100%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія враховуються - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Міністерством внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, з урахуванням якої середній розмір премії за посадою старшого інспектора становить 2,73% (а.с.19-20).

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,73% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 100%, яку отримував позивач, немає.

Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин не вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 242, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області задовольнити, а рішення Любомльського районного суду Волинської області від 28 грудня 2017 року у справі № 163/3010/17 - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. В. Глушко судді Р. Й. Коваль Н. М. Судова-Хомюк Постанова складена в повному обсязі 16.04.2018.