
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14282/17 Суддя (судді) першої інстанції: Шейко Т.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання незаконною постанову в частині та скасування,
В С Т А Н О В И Л А:
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1213 від 05.10.2017 р. визнати незаконною в частині накладення штрафу та скасувати.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 січня 2018року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд вказане судове рішення скасувати та винести нове, яким позовні вимоги задовольнити. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства, а висновки суду є законними та обґрунтованими.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та інші наявні у справі докази, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП), у результаті розгляду 25.06.2015 р. на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта планової перевірки від 19.06.2015 р. №116, проведеної з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.02.2015 р. № 85-р «Про надання дозволу на проведення перевірок Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», на підставі Плану заходів зі здійснення державного контролю ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2015 рік, затвердженого наказом НКРЕКП від 28.11.2014 р. №7, наказу НКРЕКП від 15.05.2015 р. №154 та посвідчення про проведення планової перевірки від 15.05.2015 р. №116 установлено, що КП ПОР «Полтававодоканал» порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 р. №279, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за №1468/21780 (далі - Ліцензійні умови), а саме пункт 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; пункту 5 Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №552, щодо зобов'язання суб'єкта господарювання під час виконання інвестиційної програми дотримуватися фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів; абзацу 3 статті 14 Закону України «Про природні монополії» щодо обов'язкового виконання суб'єктами природних монополій рішень комісії, а саме розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 04.10.2013 р. №128 «Про встановлення вимог Комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності»; пунктів 3 та 6 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх використанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 р. №750, у частині відкриття спеціального рахунку в уповноваженому банку у місячний строк з дня набрання чинності Порядком та у частині щоденного перераховування на спеціальний рахунок коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційної програми; пункту 2.10 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 11.10.2013 р. №202 в частині подання до Комісії обов'язкової звітності в терміни, визначені додатком 11 до цих Правил; підпункт 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункт 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг; підпункт 3.2.3 пункту 3.2 Ліцензійних умов у частині своєчасного забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд; абзаци 7 підпунктів 3.4.1, 3.4.2 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів водопостачання та водовідведення відповідно до вимог законодавства; абзаци 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзац 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
За результатами вищевказаного засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №1866 від 25.06.2015 р. «Про накладення штрафу на КП Полтавської Обласної Ради «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», згідно з якою Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 17 Закону України «Про природні монополії», Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 р. №715, постановила накласти штраф у розмірі 34000,00 грн. на КП ПОР «Полтававодоканал» за наведені вище порушення, а також зобов'язала КП ПОР «Полтававодоканал» до 31.12.2016 р. усунути порушення підпункту 3.2.3 пункту 3.2 Ліцензійних умов у частині своєчасного забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд; до 01.07.2017 р. усунути порушення пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 3 статті 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 16.05.2017 р. на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової перевірки від 31.03.2017 р. №26, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 09.02.2017 р. №182, наказу НКРЕКП від 22.03.2017 р. №21, посвідчення на проведення позапланової перевірки від 22.03.2017 р. №58, установлено, що КП ПОР «Полтававодоканал» не виконало постанову НКРЕКП від 25.06.2015 р. №1866 «Про накладення штрафу на КП Полтавської Обласної Ради «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», а саме у строк до 31.12.2016 р. не усунуло порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 р. №279, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за №1468/21780 (далі - Ліцензійні умови), а саме пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
За результатами вищевказаного засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №663 від 16.05.2017 р. «Про накладення штрафу на КП Полтавської Обласної Ради «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 червня 2015 року N 1866», згідно з якою відповідно до статті 17 Закону України «Про природні монополії», статей 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановила накласти штраф у розмірі 85000,00 грн. на КП ПОР «Полтававодоканал» за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.06.2015 р. №1866 «Про накладення штрафу на КП Полтавської Обласної Ради «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення» у частині усунення до 31.12.2016 р. порушень пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку та внесла зміни до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.06.2015 р. №1866 «Про накладення штрафу на КП Полтавської Обласної Ради «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення».
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 05.10.2017 р. на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки від 18.08.2017 р. №133, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 09.02.2017 р. №182, наказу НКРЕКП від 07.08.2017 р. №54, посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 08.08.2017 р. №173, установлено, що КП ПОР «Полтававодоканал» не виконало постанову НКРЕКП від 25.06.2015 р. №1866 «Про накладення штрафу на КП ПОР «Полтававодоканал» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», а саме у строк до 01.07.2017 р. не усунуло порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 р. №279, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за №1468/21780 (далі - Ліцензійні умови), а саме: пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
За результатами вищевказаного засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №1213 від 05.10.2017 р. «Про накладення штрафу на КП ПОР «Полтававодоканал» за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 червня 2015 року N 1866», згідно з якою відповідно до статті 17 Закону України «Про природні монополії», статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановила накласти штраф у розмірі 85000,00 грн. на КП ПОР «Полтававодоканал» за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.06.2015 р. №1866 «Про накладення штрафу на КП ПОР «Полтававодоканал» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення" у частині усунення до 01.07.2017 р. порушень пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, скиду стічних вод після їх очищення із застосуванням приладів обліку; КП ПОР «Полтававодоканал» до 31.12.2018 р. усунути порушення в частині дотримання вимог абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, скиду стічних вод після їх очищення із застосуванням приладів обліку.
Не погоджуючись з рішенням відповідача в частині накладення штрафу постановою №1213 від 05.10.2017 р., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив визнати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1213 від 05.10.2017 р. «Про накладення штрафу на КП ПОР «Полтававодоканал» за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 червня 2015 року N 1866» незаконною в частині накладення штрафу та скасувати.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що надані позивачем пояснення, зокрема, що позивач в міру своїх фінансових можливостей постійно проводить роботу по оформленню земельних ділянок під адміністративними та виробничими об'єктами підприємства, проводить роботи щодо укладання та переукладання договорів, як при безпосередньому зверненні споживачів, так і за місцем їх проживання (при проведенні інвентаризації), проводить комплекс заходів щодо споживачів - юридичних осіб, направлено вимоги до бюджетних установ, інших споживачів про обладнання приладами обліку та перенесення їх на межу балансової відповідальності в точку підключення з оснащенням приладами обліку, а також докази, як копії за 2017 рік окремих актів про прийняття до розрахунків приладів обліку води, договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, договору підряду, робочої документації, актів про монтаж (опломбування) засобів вимірювальної техніки - не спростовують висновків щодо відповідності прийнятого рішення НКРЕКП вимогам чинного законодавства, а саме накладення штрафу на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Закону України «Про природні монополії».
Колегія судді погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.
Водночас, ст.. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» визначає, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює, нагляд (контроль) за діяльністю суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках та застосування відповідних санкцій за порушення ними умов і правил провадження відповідних видів господарської діяльності.
При цьому, Комісія діє на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП). відповідно до статті 1 якого НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є, зокрема, перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок.
Відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про електроенергетику», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
- застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
- накладення штрафу;
- зупинення дії ліцензії;
- анулювання ліцензії.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про електроенергетику», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Згідно з вимогами статті 5 Закону України «Про природні монополії» централізоване водопостачання та водовідведення є сферою природної монополії.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про природні монополії» національні комісії регулювання діяльності суб'єктів природних монополій накладають штрафи на суб'єктів природних монополій, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, та порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов) - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що проведення позапланової виїзної перевірки дотримання Ліцензіатом виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок, та прийняття рішення щодо накладення штрафу на Ліцензіата у випадку порушення ніш вимог Ліцензійних умов належить до виключних повноважень НКРЕКП.
Як свідчать матеріали справи, на виконання постанови НКРЕКП від 09.02.2017 № 182, наказу НКРЕКП від 07.08.2017 № 54, посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 08.08.2017 № 173, з 15.08.2017 по 18.08.2017 Комісією було проведено позапланову виїзну перевірку щодо виконання Позивачем вимог пункту 2 постановляючої частини постанови НКРЕКП від 25.06.2015 № 1866 «Про накладення штрафу на КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», а саме у строк до 01.07.2017 не усунуло порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10 серпня 2012 року № 279, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 року за № 1468/21780 (далі - Ліцензійні умови).
За результатами проведення позапланової перевірки було складено Акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов від 18.08.2017 №133, (далі - Акт № 133). За результатами розгляду Акта на засіданні Комісії, яке було проведено у формі відкритого слухання (за участю представника КП «Полтававодоканал») було прийнято постанову НКРЕКП № 1213 «Про накладення штрафу на КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 червня 2015 року № 1866», яка є предметом судового розгляду.
Судова колегія наголошує, що під час судового засідання в суді апеляційної інстанції, представник позивача не заперечував та підтвердив той факт, що підприємством виконано не всі вимоги НКРЕКП, позивач лише звертав увагу суду на те, що враховуючи позитивну динаміку виконання виявлених порушень, до Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» неправомірно застосовано неспіврозмірне, максимальне покарання у вигляді штрафу в розмірі 85000 грн.
Враховуючи те, що позивач не заперечує, що ним не усунуто в повному обсязі встановлені порушення, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова НКРЕКП прийнята Комісією в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, а тому підстави для задоволення позову відсутні, а отже, висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог є законним і обґрунтованим.
З урахуванням викладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.
Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» - залишити без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 січня 2018 року - залишити без змін.
Повний текст постанови складено « 16» квітня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма