Постанова № 73396027, 11.04.2018, Апеляційний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
758/13303/16-ц
Номер документу
73396027
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/13303/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Супрун Г.Б.

Провадження № 22-ц/796/3635/2018 Доповідач: Шебуєва В.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2018 року м. Київ

Апеляційний суд міста Києва в складі колегії суддів:

судді-доповідача Шебуєвої В.А.,

суддів Оніщука М.І., Українець Л.Д.,

секретар Горбачова І.В.,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Подільської районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Подільської районної у м.Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про зобов'язання вчинити дії. Зазначив, що він є учасником бойових дій, призивався з Подільського військкомату до безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності та територіальної цілісності України в період з 12 серпня 2015 року по 19 грудня 2015 року та з 25 травня 2016 року по 29 липня 2016 року в Донецькій та Луганській областях. Отже, він має першочергове право в отриманні житла. Будучи зареєстрованим проживаючим в м. Кіровськ Луганськоїобласті та маючи статус внутрішньо-переміщеної особи, в січні 2016 року він звернувся до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Подільської районної у м. Києві державної адміністрації із заявою про взяття його на квартирний облік та забезпечення житлом. Через відсутність реєстрації проживання у м.Києві у задоволенні його заяви було відмовлено. Посилаючись на ст. 34 ЖК УРСР, п.15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджених ПостановоюРади Міністрів УРСР №470 від 11.12.1984 року, Закону України «Про статус ветеранів війни», п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ОСОБА_2 просив визнати за ним право на позачергове отримання житла, постановку на квартирний облік та отримання житла як військовослужбовця, учасника бойових дій та внутрішньо-переміщеної особи незалежно від тривалості проживання в м. Києві. Також просив зобов'язати відповідачів здійснити дії по постановці його на квартирний облік за місцем призову в АТО - в Подільському районі м.Києва з січня 2016 року - дня звернення до Відділу обліку та розподілу житлової площі Подільської районної державної адміністрації.

Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове. Посилається на порушення норм матеріального та процесуального права та вважає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з порушенням вимоги п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ЖК УРСР та Конституції України.

В судове засідання ОСОБА_2 та його представник, представники Виконавчогооргану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не з'явилися, повідомлені про місце і час розгляду справи, а тому судова колегія дійшла висновку про можливість слухання справи у їх відсутність.

Представник Подільської районної у м.Києві державної адміністрації просить відхилити подану апеляційну скаргу, а рішення суду залишити без змін, посилаючись на його законність та обґрунтованість.

Вислухавши пояснення представника Подільської районної у м.Києві державної адміністрації, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_2 був зареєстрований в м.Кіровськ Луганської області.

22 серпня 2014 року ОСОБА_2 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що посвідчується відповідною довідкою (а. с. 5).

Відповідно до довідки від 29 липня 2016 року №2075, виданої командиром ВЧ В2612 позивач ОСОБА_2 в період з 12 серпня 2015 року по 19 грудня 2015 року та з 25 травня 2016 року по 29 липня 2016 року безпосередньо брав участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення АТО (а. с. 72).

В 2016 році ОСОБА_2 звертався до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Подільської районної у м. Києві державної адміністрації із заявою щодо забезпечення його житлом та зарахування його на квартирний облік.

Листом відділу обліку та розподілу житлової площі Подільської районної в м.Києві державної адміністрації від 2 червня 2016 року №249, листами Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 1 грудня 2015 року, 6 вересня 2016 року, 19 вересня 2016 року, ОСОБА_2 повідомили, що в м. Києві не створено фонд житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, а тому надати йому таке житло немає можливості, підстави для зарахування на квартирний облік відсутні, оскільки заявник не зареєстрований в м. Києві (а. с. 7-9 ,19, 26-29).

З'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про визнання за ним права на позачергове отримання житла, на постановку на квартирний облік та отримання житла як військовослужбовця, учасника бойових дій та внутрішньо-переміщеної особи незалежно від тривалості проживання в м.Києві, а також зобов'язання відповідачів здійснити дії по постановці позивача на квартирний облік за місцем призову в АТО - в Подільському районі м. Києва з січня 2016 року - дня звернення до Відділу обліку та розподілу житлової площі Подільської районної державної адміністрації.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 42 ЖК УРСР жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтею 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першою статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Згідно з ст. 38 ЖК УРСР порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Згідно з ст. 39 ЖК УРСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:

за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;

за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої учасникам бойових дій надаються такі пільги , зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій,- протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Відповідно до ч. 8 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують надання у тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами відповідно до законодавства вартості житлово-комунальних послуг.

Надання і користування житловими приміщеннями для тимчасового проживання регулюються Порядком формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядком надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. №422.

Як встановлено судом, фонд житла для тимчасового проживання на даний час в місті Києві не створено.

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання врегульовано Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджених ПостановоюРади Міністрів УРСР №470 від 11.12.1984 року.

Відповідно до п. 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.

Пунктом 13 Правил визначено, що на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.

Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:

1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок;

2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;

3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я УРСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок;

4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

6) які проживають у гуртожитках;

7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі, старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);

8) внутрішньо переміщені особи з числа інвалідів війни, визначених у пунктах 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та члени їх сімей; а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, шістнадцятим - двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Пунктом 15 Правил визначено, що на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Зазначені вимоги не поширюються на внутрішньо переміщених осіб, визначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил).

Громадяни, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний облік при наявності передбачених Правилами підстав, незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Умова про реєстрацію місця проживання, передбачена в абзаці першому цього пункту, не поширюється на громадян, тимчасово відсутніх у даному населеному пунктів, якщо за ними за законом зберігається жиле приміщення.

З аналізу п. п. 13, 15 Правил вбачається, що право на постановку на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов без вимоги наявності реєстрації місця проживання у відповідному населеному пункті отримали не всі внутрішньо переміщені особи, а тільки ті, хто є інвалідами війни та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, члени їх сімей; а також члени сімей загиблих внутрішньо переміщених осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції чи забезпечували її проведення.

ОСОБА_2 на час звернення до відповідачів із заявою не був зареєстрований в м.Києві, а томуйому було обґрунтовано відмовлено в постановці на квартирний облік в Подільському районі м. Києва та у наданні житла.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_2

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим.

Судом було правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, дана вірна оцінка наявним у матеріалах справи доказам, тому підстав для скасування оскаржуваного рішення судом апеляційної інстанції не встановлено.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 382 ЦПК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 квітня 2018 року.

Суддя-доповідач Шебуєва В.А.

Судді Оніщук М.І.

Українець Л.Д.