
Справа №: 343/1036/17
Провадження №: 2-а/0343/9/18
РІШЕННЯ
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2018 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi – ОСОБА_1,
за участю секретаря судового засідання – Височанської О.З.,
представника позивача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати неправомірними дії Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні їй перерахунку пенсії на виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2016 року у справі № 343/297/16-а. Зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату, призначеної їй пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою КМУ "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 (в редакції на час призначення пенсії), починаючи з 25.01.2016 року з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати в редакції ЗУ "Про державну службу" на момент призначення пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, зокрема включити до розрахунку заробіної плати оклад , надбавки за рагн, за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії. Відновити з 01.03.2015 року без перевизначення базового місяця, визначеного при призначенні їй пенсії як державному службовцю індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що постановою Долинського районного суду від 23.06.2016 року було задоволено її позов та визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі, правонаступником якого є Калуське об’єднане управління ПФУ.
Відповідачем на виконання зазначеного рішення проведено перерахунок пенсії. Отримавши розпорядження від 20.10.2016 про перерахунок пенсії у неї виникли сумніви, щодо його правильності, оскільки розмір пенсії після зазначеного перерахунку є значно менший від розміру, який провела вона у відповідності до норм законодавства.
Для того, щоб з»ясувати чому розмір пенсії є нижчим, ніж передбачено, вона зверталась до відповідача з численними заявами, в яких просила надати роз’яснення, які складові заробітної плати включено до розрахунку при проведенні перерахунку пенсії, та відповідно до якого порядку проводився зазначений перерахунок пенсії.
Але на усні та письмові звернення отримувала в основному відписки і тільки 19.01.2017 року вона отримала відповіді №7/М-пуб; №8/М-пуб; №9/М-пуб, в яких зазначено, що розмір пенсії обчислено з урахуванням довідки від 25.01.2016 року №04- 20/2, виданої Долинським районним центром зайнятості та довідки управління Державної казначейської служби у Долинському районі №4-38/36 від 25.01.2016 р. Також з даних відповідей вона остаточно впевнилась, що до розрахунку заробітної плати при проведеному перерахунку включено середньомісячний розмір усіх виплат, з яких утримано єдиний внесок. Після чого вона змушена повторно звертатись з заявами, щоб отримати повну відповідь чим керувався відповідач, провівши перерахунок з порушенням порядку визначного постановою КМУ №865. Однак, відповідач так і не вказав, яким порядком керувався, проводячи перерахунок пенсії і яким порядком передбачено, що розмір, включених до розрахунку таких складових заробітної плати, як оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, має бути враховано не в повному розмірі, а середньомісячна сума цих складових.
Управлінням ПФУ, на її думку, було умисно та незаконно зменшено розмір посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, шляхом поділу даних складових на 24 місяці, порушивши при цьому норми чинного законодавства, а саме : «визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснювалось в порядку встановленому КМ України зокрема постановою №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції на час призначення мені пенсії), в якій чітко зазначено, що такі складові, як оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років беруться в розмірі на час виходу на пенсію. Таким чином, оскільки розмір її пенсії є меншим, ніж це передбачено законом, дії відповідача є неправомірними. Наведені підстави слугували причиною звернення до суду з даним позовом.
Позивач та її представник в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали з вищевикладених підстав.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судове засідання не з"явилась, однак подала відзив на уточнений адміністративний позов ОСОБА_3, в якому позов не визнала, зазначивши, що на момент подання позовної заяви в уточненій редакції, Постанова КМУ №865 скасована на підставі постанови КМУ від 14.09.2016 року №622 "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", а тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними. Уточнений позов містить вимоги, починаючи з 23.09.2014 року, а позивачка звернулась до суду 19.06.2017 року з порушенням шестимісячного строку. Позивач не ставить питання про відновлення терміну звернення до суду, а тому слід застосувати наслідки, передбачені ст. 123 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч.7 цієї статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетам Міністрів України. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавки, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на час призначення позивачу пенсії визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Зокрема, згідно п.3 зазначеної Постанови, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Суд встановив, що постановою Долинського районного суду від 29.05.2015 р., позов ОСОБА_3 до управління ПФУ задоволено, визнано протиправними дії управління та зобов’язано здійснити їй перерахунок та виплату недоплаченої пенсії, з розрахунку 80% від суми заробітної плати (в редакції Закону України «Про державну службу» на момент призначення пенсії), включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з 23.09.2014р. з врахуванням виплачених сум.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2015 р. постанову Долинського районного суду вказану вище скасовано та прийнято нову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково, зобов’язано УПФ України в Долинському районі здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії державному службовцю з врахування до заробітку виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань згідно довідки Долинського районного центру зайнятості від 23.02.2015 р. № 567/04/21-15 з 23.03.2015 р.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2016 року в справі № 343/297/16-а позов ОСОБА_3 задоволено частково, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_3 пенсії державного службовця з врахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески, а саме відрядження, відпускні, лікарняні, разові премії. Зобов’язано Долинське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3, пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 25.01.2016 року з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати ( в редакції Закону України "Про державну службу" на момент призначення пенсії) з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), а саме: оклад, ранг, вислуга, надбавка, разові премії та премії систематичного характеру, індексація, відпускні, лікарняні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, зарплата за дні відрядження, згідно довідки Долинського районного центру зайнятості №04-20/2 від 21.01.2016р. та довідки управління Державної казначейської служби у Долинському районі №4-38/36 від 25.01.2016 р., з врахуванням виплачених сум.
Аналізом змісту даної постанови встановлено, що предметом судового розгляду в справі був спір з приводу не включення відповідачем до заробітку позивача для нарахування пенсії, при обчисленні та призначенні їй пенсії по інвалідності як державному службовцю, сум коштів, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), а саме: оклад, ранг, вислуга, надбавка, разові премії та премії систематичного характеру, індексація, відпускні, лікарняні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та зарплата за дні відрядження.
З письмових заяв ОСОБА_3 від 16.01.2017 року, 27.03.2017 року вбачається, що вона зверталась до Калуського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області з вимогою надати інформацію про розмір посадового окладу, який був включений до заробітку при нарахуванні та виплаті пенсії .
У своєму листі відповідач вказав, що згідно з розпорядженням від 08.02.2016 року до розрахунку заробітку для обчислення пенсії державного службовця було включено: посадовий оклад, надбавки за 11 ранг, вислугу років- згідно довідки від 31.03.2014 року №07/04-20, наданої при призначенні пенсії; середньомісячні розміри надбавки (за 24 місяці перед зверненням за пенсією), надбавки за високі досягнення у праці і премії щомісячних та до державних, професійних свят та ювілейних дат - згідно довідок, наданих при призначенні пенсії; середньомісячні розміри:матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати- згідно довідок від 23.03.2015 року та від 20.03.2015 року, наданих додатково. Розмір пенсії становив 3785,16 грн. Проведено перерахунок пенсії з 25.01.2016 року згідно довідки Долинського районного центру зайнятості №04.-20/2 від 21.01.2016 року довідки управління Державної казначейської служби у Долинському районі №4-38/36 від 25.01.2016 року з урахуванням виплачених сум. До заробітної плати не враховано суму перевищування оподаткованого доходу в грудні 2013 року-1217,05 грн., з якої не сплачені внески. Інші розрахунки управлінням не проводились (а.с. 32).
З письмових заяв ОСОБА_3 від 06.06.2017 року та 16.06.2017 року встановлено, що вона зверталась до Калуського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області з вимогою належним чином провести їй перерахунок пенсії згідно постанови суду, з урахуванням вказаних у ній виплат, встановлених на день призначення (перерахунку) пенсії у відповідності до постанови КМУ № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції чинній на час призначення пенсії та відновити з 01.03.2015 року без перевизначення базового місяця, визначеного при призначенніїй пенсії як державному службовцю, індексацію наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (а.с.50, 100)
Листом № 251/м-15 від 26.06.2017 року (а.с. 109) відповідач відмовив позивачеві в проведенні такого перерахунку, вказавши, що на виконання вищезазначеного рішення суду їй проведено перерахунок пенсії, розмір якої зріс, базовим місяцем для проведення індексації є січень 2016 року, який встановлено. Для засосування п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого КМУ №1078 від 17.07.2003 року, немає законних підстав, оскільки він застосовується лише до тих випадків, коли в результаті перерахунку пенсії за рішенням судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фіктично не здійснені і строки їх виплати не визначені, а, отже, в таких випадках базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється. В зв"язку з проведенням перерахунку пенсії на виконання рішення суду та проведенням доплат, в результаті якої розмір пенсії зріс, то базовим місяцем для проведення індексації є січень 2016 року. Пенсія ОСОБА_3 після виконання рішення суду не індексується (а.с. 109).
З розрахунків пенсії ОСОБА_3, які знаходиться в її пенсійній справі, вбачається, що відповідач додав суми виплат, вказаних у вищезазначених довідках за 24 місяці та поділив їх на 24.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для визнання неправомірними дій Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку ОСОБА_3 пенсії згідно постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2016 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 № 865, (в редакції, чинній на час призначення пенсії), починаючи з 25.01.2016 року, включивши до розрахунку заробітної плати оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії, тим більше, що ці складові в такому розмірі і були враховані при визначенні розміру пенсії позивача та її виплаті до постановлення вказаного рішення суду і будь-які підстави для їх зміни відсутні.
При вирішенні питання щодо підставності зміни базового місяця для проведення індексації пенсії ОСОБА_3 при перерахунку її розміру, суд виходить з наступного.
Сторонами не заперечується, що перерахунок пенсії позивача здійснено відповідачем на виконання постанови Долинського районного суду від 23.06.2016 року. При цьому, суд звертає увагу, що у вказаній постанові не вирішувалося питання зміни базового місяця підвищення пенсії. Натомість, при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду, відповідач переглянув місяць підвищення пенсії для проведення індексації пенсії.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до цього Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Положеннями п. 1.1 Порядку передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року, тобто на дату виходу позивачки на пенсію індексація грошових доходів населення, в тому числі і пенсії, вже проводилася згідно законодавства наростаючим підсумком і безперервно (до зміни базового місяця).
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Як видно з матеріалів справи, перерахунок пенсії у позивачки пов'язаний з невірним її нарахуванням (без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), тому посилання Управління на правомірність зміни базового місяця (з березня 2015 року на січень 2016 року), у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії, у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а через неврахування Пенсійним фондом при призначенні позивачці пенсії всіх складових заробітної плати для її розрахунку.
Аналізуючи вищевикладені норми, суд приходить до висновку, що при виконанні судового рішення відповідачем відбулося усунення допущених Управлінням при обчисленні пенсії позивачки помилок, а не підвищення розміру пенсії відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Таким чином, здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 25.01.2016 року є відновленням порушеного права ОСОБА_3 на отримання належної до виплати пенсії особи з урахуванням всіх сум, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески, а відтак не є достатньою та необхідною правовою підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії. А тому дії відповідача під час перерахунку позивачці пенсії за рішенням суду з підстав неправильного нарахуванням, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на січень 2016 року, є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права ОСОБА_3 на збільшений розмір пенсії, передбачені ст.ст. 62, 64 Конституції України.
До аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд в ухвалі від 19.10.2017 року у справі за № К/800/48152/15 .
Окрім цього, суд вважає безпідставним твердження представника відповідача про те, що позивачем пропущено строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, оскільки відповідно до ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В період, за який позивач просить провести перерахунок пенсії, суми пенсії йому нараховувались, однак не в таких розмірах, які були передбачені чинними на час призначення пенсії законодавчими актами. Суд зауважує, що в даному випадку не йдеться тільки про нараховані, але не сплачені суми пенсії, а йдеться саме про неодержані суми пенсії з вини органу, що призначає або виплачує пенсію. Таким чином, строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, до даної категорії спорів не застосовується, а тому позивачем строк звернення до суду не пропущений.
Оскільки ОСОБА_3 є інвалідом другої групи загального захорювання, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ № 0370117 (а.с. 6), а відповідач звільнений від сплати судового збору на підставі п.18 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то судовий збір в даній справі компенсується за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», керуючись ст. ст. 8-10, 77, 90, 139, 243, 244, 250 КАС України,суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку ОСОБА_3 пенсії на виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2016 року у справі № 343/297/16-а.
Зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату, призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою КМУ "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 (в редакції на час призначення пенсії), починаючи з 25.01.2016 року з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати в редакції ЗУ "Про державну службу" на момент призначення пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, зокрема включити до розрахунку заробіної плати оклад , надбавки за рагн, за вислугу роківу розмірі на час призначення пенсії.
Відновити з 01.03.2015 року без перевизначення базового місяця, визначеного при призначенні ОСОБА_3 пенсії як державному службовцю індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до пп. 1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_3, жителька с. Старий Мізунь, вул. Верховинця, 107 Долинського району Івано-Франківської області, ІПН НОМЕР_1.
Відповідач: Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що знаходиться за адресою: м. Калуш, вул. Біласа і Данилишина, 2 Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 37824000.
Суддя:
Повне судове рішення складено: 16.04.2018 року.