Рішення № 73379324, 02.03.2018, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
02.03.2018
Номер справи
334/347/17
Номер документу
73379324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 02.03.2018

Справа № 334/347/17

Провадження № 2-а/334/26/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Добрєва М.В.,

при секретарі Матвієнко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, третя особа Запорізька міська рада провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської радив якому просить:

- Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, щодо відмови у виділенні земельної ділянки ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

- Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, виділити ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,10 га для індивідуального житлового будівництва на території міста Запоріжжя, як учаснику бойових дій, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради у виділенні йому земельної ділянки, як учаснику бойових дій, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка викладена у листі від 08.11.2016, не ґрунтується на законі, є протиправною та порушує права позивача.

У судове судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Представник відповідача та третьої особи подали суду письмові заперечення, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

27 жовтня 2016 року ОСОБА_1, якому встановлено статус учасника бойових дій та право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 24.09.2002, звернувся до Запорізького міського голови із заявою про виділенні йому земельної ділянки площею 0,10 га для індивідуального житлового будівництва на території міста Запоріжжя.

08 листопада 2016 року Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надіслав лист - відповідь № Б-1899, у якому зазначено, що на сьогодні підготовлено проект рішення Запорізької міської ради «Про затвердження Положення про облік ветеранів війни, а також членів сімей загиблих ветеранів війни, які виявили бажання отримати земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва на території міста Запоріжжя». У разі його прийняття буде створено облік заяв ветеранів війни, які отримали цей статус в результаті участі у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав, а також членів сімей загиблих ветеранів війни та виявили бажання отримати земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва на території міста Запоріжжя. Тому після затвердження вищевказаного рішення позивача буде внесено до обліку заяв ветеранів війни у порядку черговості поданих заяв.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Повноваження органів щодо передачі земельних ділянок у власність передбачені ст.122 ЗК України. Відповідно до положень ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. У ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно п.32 ч.2 ст.38. Статуту територіальної громади м. Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради 15.02.2006 № 4 (зі змінами рішенням міської ради 06.10.2010 № 9) одним з питань віднесених до компетенції міської ради належить питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином виділення земельних ділянок не відноситься до компетенції Департаменту, який керується у своїй роботі Законом України «Про місцеве самоврядування», Положенням про Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 25.01.2017 №52 «Про внесення змін до Положень виконавчих органів Запорізької міської ради».

Крім того, порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначено статтею 118 ЗК України.

Так, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тому, з метою одержання земельної ділянки до заяви позивач повинен був надати окрім копії паспорта, ідентифікаційного коду та копії посвідчення, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, (наприклад, викопіювання з кадастрової карти). Документи надаються заявниками самостійно.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, третя особа Запорізька міська рада провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Добрєв М. В.