Постанова № 73376644, 03.04.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
804/6426/17
Номер документу
73376644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

03 квітня 2018 рокусправа № 804/6426/17 Головуючий суддя І інстанції: Кононенко О.В.

судді: Верба І.О., Сидоренко Д.В.

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Чепурнова Д.В.

судді: Шлай А.В. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Національної поліції України

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій поліцейських, державних службовців та інших представників Національної поліції України, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровської області надати матеріали стосовно ОСОБА_1 що направлялись на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших представників Національної поліції України;

- визнати протиправними дії Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших представників Національної поліції України у відмові встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1;

- зобов'язати Національну поліцію України в особі Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших представників Національної поліції України надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Національна поліція України подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та винести нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції здійснюють поліцейські Національної поліції, на яких покладено функції з організації боротьби з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесено законодавством України до компетенції Національної поліції України. Вказує на те, що позивач не має спеціального звання, у період відрядження в райони проведення антитерористичної операції перебував на посаді діловода полку патрульної служби особливого призначення «Дніпро-1» ГУНП в Дніпропетровській області та направлявся у відрядження для виконання саме трудових обов'язків. Враховуючи вказані факти, у Комісії були відсутні підстави для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, позивач та його представник заперечували проти її задоволення, просили залишити без змін рішення суду першої інстанції, інші сторони до суду не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 25 лютого 2016 року по 09 квітня 2016 року, на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 24 лютого 2016 року № 47, приймав участь в антитерористичній операції у м. Бахмут Донецької області, що підтверджується довідкою від 13 квітня 2016 року № 25/698.

11.07.2016 року Головним управління Національної поліції у Дніпропетровській області направлено до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України матеріали на працівників, які приймали участь в проведенні антитерористичної операції.

Листом Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області від 27 липня 2017 року позивача повідомлено, що матеріали щодо надання йому статусу учасника бойових дій повернуті на доопрацювання.

Також листом Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України від 28 липня 2017 року № с-765/12/1/3/03-2017 позивача повідомлено, про те, що за результати опрацювання документів було встановлено, що він перебував на посадах, що заміщуються цивільними особами в полку Патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» Головного управління Національної поліції України, у зв'язку із чим матеріали було повернуто на доопрацювання.

Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом:

створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття;

організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів;

виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни;

надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я. (стаття 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»)

За приписами абзацу 1 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України. (абзац 2 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»)

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (Порядок № 413).

Згідно з пунктом 2 Порядку №413, статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувались для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центом при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

За викладених обставин статус учасника бойових дій надається працівникам інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Обов'язковою умовою для надання статусу учасника бойових дій є залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення. (пункт 2-1 Порядку № 413)

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 25 лютого 2016 року по 09 квітня 2016 року приймав участь у проведенні антитерористичної операції, що підтверджується довідкою від 11 липня 2016 року та наказами Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області від 25 лютого 2016 року № 47о/с дск та від 09.04.2016 року № 85о/с дск, Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 26 лютого 2016 року № 57 та від 11 квітня 2016 року № 102.

За таких обставин суд першої інстанцїі дійшов вірного висновку про наявність у позивача права на отримання статусу учасника бойових дій як особи, яка безпосередньо приймала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у складі полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» з 25 лютого 2016 року по 09 квітня 2016 року.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Національної поліції України - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

В повному обсязі постанова складена 06 квітня 2018 року.

Головуючий суддя: Д.В. Чепурнов

Суддя: А.В. Шлай

Суддя: С.В. Сафронова