
Справа № 822/1076/18
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
1. визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області затвердити висновок про призначення позивачу грошової допомоги, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі і порядку, передбаченому ст. ст. 97, 99 Закону України "Про національну поліцію", Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 97, 99 Закону України "Про національну поліцію", п. 3 та п. 5 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4.
Позивач вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2525/17, він звернувся до ГУ Національної поліції України в Хмельницькій області з метою нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, проте, листом від 16 лютого 2018 року №178/121/29/04 йому було повідомлено про відмову у виплаті у зв'язку з тим, що його звільнення відбулося не з підстав, які передбачені пунктом статті 97 Закону України "Про Національну поліцію". Вважаючи таку відмову незаконною, ОСОБА_1 оскаржив її до суду.
Відповідач 6 квітня 2018 року подав до суду відзив, в якому проти позову заперечив, зазначив, що позивача було звільнено зі служби у поліції через скорочення штатів, а не внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність. Таким чином ОСОБА_1 не має права на отримання одноразової грошової допомоги.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
З матеріалів справи судом встановлено, що наказом ГУНП в Хмельницькій області від 02.06.2016 року № 112 о/с, майор поліції ОСОБА_1, старший оперуповноважений Південно-Західного відділення поліції Хмельницького відділу поліції ГУНП звільнений зі служби в органах Національної поліції у зв'язку із скороченням штатів з 02.06.2016 року відповідно до пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" .
04.07.2016 року позивачу встановлено II групу інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків.
Відповідно до постанови ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" з установлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх працівників органів внутрішніх справ та НП із числа осіб рядового й начальницького складу на підставі протоколу від 10 червня 2016 року №97 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з проходженням служби в ОВС.
13.07.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою з доданими до неї документами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків.
Листом від 20.07.2017 року №758/121/29/05-2017 ГУНП в Хмельницькій області повідомило позивача про відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги посилаючись на п.6 розділу ІV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4, а саме у зв'язку з тим, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше двох років, що не дає позивачу права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року у справі №822/2525/17, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у порядку визначеному наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.
ОСОБА_1 4 січня 2018 року звернувся повторно до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області із заявою на виплату одноразової грошової допомоги. Проте, листом від 16 лютого 2018 року №178/121/29/04 йому було повідомлено про відмову у виплаті у зв'язку з тим, що його звільнення відбулося не наслідок причин, зазначених у пунктах статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Згідно з ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Згідно із п. 1 р. ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
За пунктом 1 Розділу IV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Рішення про призначення виплати ОГД приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п.2 Розділу IV Порядку № 4).
Суд не погоджується з правовою позицією відповідача про те, що право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" мають виключно особи, які звільнилися зі служби в поліції за станом здоров'я і яким протягом шести місяців після звільнення визначено інвалідність внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, оскільки таке вузьке розуміння правової норми містить ознаки негативної дискримінації осіб, яким визначено інвалідність під час проходження служби в поліції, а також осіб, які звільнилися зі служби в поліції з інших підстав, ніж за станом здоров'я.
Враховуючи наведене, суд вважає протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у порядку визначеному наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року.
Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, суд бере до уваги, що навіть після рішення суду, яким встановлено протиправність відмови відповідача у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області відмовило позивачу. Крім того, у спірний правовідносинах відповідач не має права приймати рішення на власний розсуд: за наявності у заявника відповідного права та при дотриманні порядку, Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області зобов'язане прийняти рішення про виплату грошової допомоги. Інших варіантів можливих рішень законодавством України не передбачено.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 29000) до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області (код 40108824, вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області затвердити висновок про призначення позивачу грошової допомоги, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі і порядку, передбаченому ст. ст. 97, 99 Закону України "Про національну поліцію", Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.О. Михайлов