Рішення № 73376250, 05.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
818/2078/17
Номер документу
73376250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2018 р. Справа № 818/2078/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Король М.І., представника відповідача - Тимошенка Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просив про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК", а саме просить зупинити:

- експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки - ЗТП-21, КТП-462;

- виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра. Позовні вимоги мотивує тим, що в період з 05 по 08 грудня 2017 року посадовими особами управління Держпраці у Сумській області проведено планову перевірку ТОВ "Агробізнес ТСК" з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами проведеної перевірки виявлено низку порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

28.03.2018 р. позивачем було проведено позапланову перевірку ТОВ "Агробізнес ТСК", під час якої з'ясовано, які порушення відповідачем усунуті, а які залишаються в наявності. Станом на 05.04.2018 р. наявні такі порушення:

1) відсутній дозвіл на устаткування підвищеної небезпеки ЗТП-21, КТП-462;

2) працівники, безпосередньо зайняті на роботах на висоті понад 1,3 метра, не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань.

Позивач звернувся до суду для захисту прав та законних інтересів громадян та недопущення настання тяжких наслідків у сфері охорони праці та промислової безпеки через застосування до відповідача заходів реагування відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача погодився зі зменшеними позовними вимогами.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі плану та графіку проведення планових перевірок у період з 05 по 08 грудня 2017 року відповідно до наказу управління Держпраці у Сумській області від 29.11.2017 р. № 590 позивачем проведено всебічну комісійну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами проведеної перевірки виявлено низку порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які зафіксовані в акті перевірки від 08.12.2017 р. № 05-34/617 (а.с.16-25).

28.03.2018 р. позивачем було проведено позапланову перевірку ТОВ "Агробізнес ТСК", під час якої з'ясовано, які порушення відповідачем усунуті, а які залишаються в наявності. Станом на 05.04.2018 р. наявні такі порушення:

1) відсутній дозвіл на устаткування підвищеної небезпеки ЗТП-21, КТП-462;

2) працівники, безпосередньо зайняті на роботах на висоті понад 1,3 метра, не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

За приписами ч. 7 ст. 7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені статтею 70 Кодексу цивільного захисту України.

Так, згідно з ч. 2 ст. 70 цього Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З матеріалів справи вбачається, що під час проведення позапланової перевірки позивачем встановлено порушення нормативно-правових актів з питань охорони праці, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, що, у свою чергу, є підставою для застосування санкцій до власників та керівників суб'єкта господарювання.

Позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації устаткування підвищеної небезпеки - ЗТП-21, КТП-462, та виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

При цьому, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Враховуючи викладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм вимоги управління Держпраці у Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" про застосування заходів реагування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області (40030, м. Суми, вул. Горького, 28б, код ЄДРПОУ 39857622) до товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" (42142, Сумська область, Недригайлівський район, с. Сакуниха, вул. Рябова, 105, код ЄДРПОУ 32807457) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК", а саме зупинити експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки - ЗТП-21, КТП-462 та зупинити виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах

Повне рішення складене 16 квітня 2018 року.