
Справа № 822/1300/18
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, в якому просить суд:
1. визнати протиправною бездіяльність Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати.
2. Зобов'язати Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити з 1 грудня 2015 року позивачу перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Хмельницької області без обмеження граничного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19.07.2000 звільнився з органів прокуратури та йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% суми заробітної плати.
Позивач стверджує, що постановою КМУ від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 збільшено на 25 % посадові оклади працівникам прокуратури, а тому вважає, що є підстави для перерахунку його пенсії.
Позивач вказує що звертався до Старосинявського відділу Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо перерахунку пенсії в розмірі 90% та у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області №18-372 вих. 16 від 05.10.2016 без обмеження граничного розміру пенсії.
Позивач зазначає, що листами Старосинявського відділу Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.10.2016 №19/Б-4 та від 25.01.2018 №3-Б-4 йому відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" №213 від 02.03.2015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру". У зв'язку з цим з 1 червня 2015, пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами - не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Позивач вважає відмову Старосинявського відділу Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною, а тому звернувся з адміністративним позовом до суду.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено, що, позивач перебуває на обліку в Старокостянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області, та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».
Позивач 24 січня 2018 року звертався з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області про заробітну плату №18-372 від 5 жовтня 2016 року.
Відповідачем листом №3/Б-4 від 25 січня 2018 року повідомлено позивача про відмову в перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Так, на час призначення пенсії позивачу (у липні 2000 року) підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами сімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року частина 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ стала частиною 18.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014р. № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015р.
Крім того, 15.07.2015р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015р.
Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру". В свою чергу, Кабінетом Міністрів України, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, перерахунок пенсій особам, яким вона призначена відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не передбачено.
При цьому суд зазначає, що у зв'язку із зміною законодавства не відбулось звуження змісту та обсягу існуючого права позивача на пенсійне забезпечення. Судом враховано правову позицію Європейського суду з прав людини у рішенні від 09.10.1979р. у справі «Ейрі проти Ірландії», згідно якої здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004р. Таким чином, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Крім того, судом враховано правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - відсутні.
Оскільки у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1 Хмельницька область, 31400) до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (код 40356300, вул. Героїв Небесної Сотні, 4, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31101) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.О. Михайлов