Рішення № 73375674, 13.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
809/387/18
Номер документу
73375674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" квітня 2018 р. справа № 809/387/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Селепій М.В., ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 26.02.2018 звернувся в суд із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог чинного законодавства відповідачем протиправно позбавлено його статусу інваліда війни та вилучено відповідне посвідчення, оскільки відсутні документи про те, що ОСОБА_1 належить до осіб з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони. Посилається на те, що його не було позбавлено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, під час надання якого досліджувалися надані ним документи щодо залучення особисто до формування Цивільної оборони, тому підстав позбавляти його статусу інваліда війни та вилучати посвідчення не було. Тому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати видати йому посвідчення інваліда війни.

Суд ухвалою від 28.02.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві від 15.03.2018 (а.с.25-26). В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що в особовій справі ОСОБА_1 відсутні документи, які підтверджують факт залучення його до складу формувань Цивільної оборони. Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що, позбавляючи позивача статусу інваліда війни, Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами чинного законодавства, просила суд відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні та подані докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 17.06.2014 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області як громадянин, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, про що йому 09.04.1996 видане відповідне посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с.10).

29.10.2015 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області із заявою про встановлення статусу інваліда війни. Разом із заявою позивачем подавалися, крім іншого, копія експертного заключення Львівської регіональної міжвідомчої експертної ради №28666 від 12.03.1996 про встановлення причинного зв'язку захворювання та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС та їх професійного захворювання (а.с.11), а також копію витягу із акту огляду у МСЕК №063692 від 19.05.2004 про встановлення ОСОБА_1 інвалідності (1 група) з причин наявності захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с.12).

На підставі поданих документів 29.10.2014, керуючись статтею 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Управлінням соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області було встановлено ОСОБА_1 статус інваліда війни та видано посвідчення серії НОМЕР_3.

19.02.2018 представниками Департаменту соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації було проведено перевірку Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області. В ході даної перевірки було виявлено відсутність в особових справах інвалідів війни внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи певних документів. В особовій справі ОСОБА_1, не було документів, які підтверджують те, що він належить до осіб з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

20.02.2018 Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області направило позивачу лист №340/01-23 з проханням повернути посвідчення «Інвалід війни» серії НОМЕР_3 або подати документи, які підтверджують даний статус.

22.02.2018 ОСОБА_1 з'явився в Управлінням соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області для з'ясування причин звернення відповідача з проханням повернути посвідчення інваліда війни. Цього ж дня ОСОБА_1 було здано посвідчення «Інвалід війни» серії НОМЕР_3.

Вважаючи протиправним позбавлення статусу інваліда війни та вилучення відповідного посвідчення, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-12, Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (надалі-Порядок №51).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення регулюється Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-12.

Згідно пункту 9 частини 2 статті 7 даного Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для встановлення пільг і компенсацій до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться, серед іншого, інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Правила видачі посвідчень інвалідам війни врегульовані Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302. Згідно пункту 13-1 Положення № 302, у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення. Тобто, необхідною умовою для вилучення посвідчення є виникнення підстав, за яких особа втрачає право на статус, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У даному випадку статус особи, прирівняної до інвалідів війни встановлюється пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно якого до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

З аналізу даної норми випливає, що для встановлення статусу інваліда війни особі, яка приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС необхідним є дотримання двох критеріїв: залучення особи до складу формувань Цивільної оборони; наявність у особи інвалідності, внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно саме відсутність цих критеріїв, або одного з них і є підставою для втрати особою права на статус, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У судовому засіданні встановлено, що статус відповідає обом критеріям, визначеним пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується наступним. ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони, підтвердженням його участі в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи є:

- відрядна посвідка №91, видана 08.05.1987 року Івано-Франківським автотранспортним підприємством 08021 на підставі наказу №89 від 08.05.1987 про відрядження водія автобуса ОСОБА_1 в Київську область для обслуговування ЧАЕС на період з 11.05.1987 по 12.06.1987 (а.с.16);

- довідка №9 про заробітню плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках, видана 24.03.2014 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією (а.с.17);

- трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 від 18.10.1985, в якій містяться записи про нагородження почесною грамотою та грошовою премією за виконання завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.15).

Слід також враховувати, що до таких робіт він не міг бути залучений інакше як в складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони, які здійснювали заходи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з огляду наступне.

В період аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 26.04.1986 року, види, порядок створення та функціонування невоєнізованих формувань Цивільної оборони визначався Положенням «Про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелізації) їх матеріально-технічними засобами», введеним в дію наказом №90 начальника Цивільної оборони СРСР Міністерства оборони СРСР від 06.06.1975 року.

Відповідно до пунктів 9, 10 Положення № 90 до формувань загального призначення Цивільної оборони відносились в тому числі автомобільні загони та колони. Згідно пунктів 11, 12 Положення №90, до формувань Цивільної оборони відносились формування загального призначення (зведені загони і команди, зведені загони і команди механізації робіт), і, в тому числі, автомобільні (загони, колони). Базою для створення таких формувань загального призначення являлись організації та підприємства республіканського, обласного, міського і районного підпорядкування. Додатками до Положенням №90 визначались організаційно-штатні структури невоєнізованих формувань Цивільної оборони, зокрема, схеми організації автомобільних колон. Такі невоєнізовані формування цивільної оборони використовувались в мирний час саме для ліквідації наслідків великих аварій та катастроф (пункт 24 Положення ).

Крім того, у 2004 році були внесені зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та доповнено частину 2 статті 7 пунктом 9, в якому зазначено, що до інвалідів війни також належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

У судовому засіданні встановлено, що інвалідність ОСОБА_1 встановлено саме внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується витягом із акту огляду у МСЕК №063692 від 19.05.2004 про встановлення ОСОБА_1 інвалідності (1 група) з причин наявності захворювань, пов'язаних з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с. 12). З цієї довідки чітко вбачається, що захворювання, що стали причиною інвалідності, повязані саме з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Дана довідка подавалась ОСОБА_1 при зверненні 29.10.2015 до відповідача із заявою про встановлення статусу інваліда війни. На той момент в Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області не викликало сумнівів те, що захворювання ОСОБА_1, що стали причиною інвалідності, пов'язані саме з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З вищенаведеного вбачається, що обидва критерії дотримані і ОСОБА_1, як особа, яка була залучена до складу формувань Цивільної оборони та стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на статус інваліда війни згідно пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно пункту 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 15.1994 № 302, посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Тобто єдиною підставою для видачі ОСОБА_1 посвідчення інваліда І-ї групи, прирівняного до інвалідів війни є виключно довідка МСЕК. Будь-яких інших документів для встановлення статусу інваліда війни, видачі відповідного посвідчення і, тим більше, підтвердження правомірності його видачі, позивач надавати не зобов'язаний.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази та проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо позбавлення ОСОБА_1 статусу інваліда війни та вилучення відповідного посвідчення є протиправними і необґрунтованими, прийнятими всупереч положенням Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вимогам Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302.

З огляду на вищевикладене, позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо позбавлення ОСОБА_1 статусу інваліда війни та вилучення відповідного посвідчення.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області поновити статус інваліда війни на підставі пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати відповідне посвідчення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1., ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).

Відповідач: Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (77701, вул. Грушевського, буд. 2, смт. Богородчани, Івано-Франківська обл., код ЄДРПОУ 03193324).

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 16 квітня 2018 р.