Рішення № 73375482, 12.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
809/143/18
Номер документу
73375482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" квітня 2018 р. справа № 809/143/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Постоловської Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 29.01.2018 звернувся в суд із позовною заявою до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог чинного законодавства відповідачем відмовлено у призначенні і виплаті пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки позивачем не було подано усіх документів, необхідних для призначення пенсії. Позивач посилався на рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 у справі №277/181/17, яким визнано його постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, незважаючи на відсутність у нього посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тому просить визнати протиправною відмову Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської у призначенні пенсії та зобов'язати відповідача призначити, нараховувати та виплачувати пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років, починаючи з 29 вересня 2017 року.

Суд ухвалою від 01.02.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Предстаник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.

Представник Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві від 13.02.2018 за №868 (а.с.45-50). В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком, крім іншого, подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що, відмовляючи позивачу у нарахуванні пенсії, Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області діяло в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства, просила суд відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні та подані докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_3 29.09.2017 звернувся до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Разом із заявою про призначення пенсії, позивачем подавалися наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, документи про місце проживання (реєстрації) особи, паспорт громадянина Україна, трудова книжка, довідка про навчання №1042 від 13.09.2017, довідка про проживання в зоні ЧАЕС №86 від 17.01.2017, видана виконавчим комітетом Великоцвілянської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, довідки про стаж роботи.

Окрім цього, відповідачем надано ОСОБА_3 строк до 29.12.2017 для подачі посвідчення постраждалого внаслідок ЧАЕС, необхідного для призначення пенсії.

Оскільки посвідчення постраждалого внаслідок ЧАЕС ОСОБА_3 було втрачено, позивачем було надано копію рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 у справі №277/181/17 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області про зобов'язання вчинити дії, в якому судом встановлено факт, що хоча посвідчення ОСОБА_3 втрачено, однак він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій (а.с.27-31).

Відповідно копії паспорта та до довідки №86 від 17.01.2017, виданої виконкомом Великоцвілянської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з 26.04.1986 по 10.01.2000 постійно проживав в с. Осова, Ємільчинського району Житомирської області (а.с.26). Згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991, с. Осова було віднесене до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

29.12.2017 листом №497/03.1 відповідачем відмовлено ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 5 років, оскільки позивачем не надано посвідчення постраждалого внаслідок ЧАЕС.

Вважаючи відмову Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у призначенні пенсії протиправною, ОСОБА_3 звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-15 від 09.07.2003, Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-12, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 (надалі - Порядок №22-1), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (надалі - Порядок №51).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно пункту 2 частини1 статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пункту 4 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для встановлення пільг і компенсацій визначається така категорія осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком №22-1.

Заява про призначення пенсії подається заявником до органу, що призначає пенсію, особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.

Згідно пункту 2.1 названого Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

2) документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо);

3) документи про заробітну плату для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1).

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.

5) документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");

Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З наведеного слідує, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу перелічені документи в тому числі і посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 втратив належне йому посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. Однак Порядком №51 передбачена можливість одержання дубліката такого посвідчення.

Так, відповідно до пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.

Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.

Отже, ОСОБА_3 має право звернутись до відповідного органу, в тому числі за місцем проживання, із заявою про видачу дублікату посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. В суду відсутня інформація про звернення позивача із такою заявою до відповідного органу.

В свою чергу, Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, розглянувши та вивчивши всі подані документи для призначення пенсії за віком на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із зменшенням пенсійного віку на 5 років) з 29 вересня 2017 року, прийняло рішення про відсутність підстав для призначення пенсії позивачу, оскільки всупереч вимогам пункту 2.1 підпункту 5 Порядку №22-1, ОСОБА_3 не подано усіх необхідних документів для призначення йому пенсії, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Стосовно доводів позивача про визнання рішенням Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 у справі №277/181/17 його постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та наявність у нього права на користування пільгами, передбаченими для цієї категорії осіб, в тому числі на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, суд зазначає наступне.

Судом не заперечується наявність в ОСОБА_3 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та права на користування пільгами, передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Однак предметом даного позову є визнання відмови Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_3 неправомірною та зобов'язання здійснити таке призначення, нарахування та виплату пенсії відповідно до частини 2 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Здійснивши детальний аналіз законодавства, яке регулює спірні правовідносини, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку про правомірність відмови Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у призначенні пенсії ОСОБА_3, оскільки останнім не було надано усіх документів, передбачених чинним законодавством для такого призначення.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, суд дійшов висновку, що відмовляючи ОСОБА_3 у призначені пенсії Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, керувалося чинним законодавством та діло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом. З огляду на це, суд не може визнати таку відмову неправомірною.

З урахуванням викладеного, позов ОСОБА_3 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити таке призначення, нарахування та виплату пенсії не підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).

Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Галицька, 21, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77401, код ЄДРПОУ - 20550926).

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 16 квітня 2018 р.