Рішення № 73375394, 11.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
805/759/18-а
Номер документу
73375394
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2018 р. Справа№805/759/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С., та представників сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області про скасування рішення № 160533 від 06 жовтня 2017 року про відмову в переході на пенсію за віком на державну службу та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області № 160533 від 06 жовтня 2017 року про відмову в переході на пенсію за віком про державну службу та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області перевести з 02 жовтня 2017 року позивача на інший вид пенсії - пенсію державного службовця у розмірі 60 відсотків, відповідно до Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру заробітної плати зазначеної у довідці № 5305/н/05/10-05 від 02 жовтня 2017 року виданої Державною податковою інспекцією у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області та довідки № 5306/н/05/10-05 від 02 жовтня 2017 року виданої Державною податковою інспекцією у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області.

Протиправність рішення відповідача позивач пов'язує з обставинами наявності у неї відповідного права та бажання отримувати пенсію згідно з Законом України «Про державну службу», оскільки стаж її державної служби становить більше ніж 20 років. Таким чином, вважає свої позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив, відповідно до якого зазначив, що за наданими позивачем документами для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" стаж роботи на посадах державної служби становить менше 20 років, що є недостатнім для призначення позивачу такої пенсії, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/759/18-а та призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 05 березня 2018 року.

27 лютого 2018 року представником відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надано відзив на позовну заяву.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року закрито підготовче провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області про скасування рішення № 160533 від 06 жовтня 2017 року про відмову в переході на пенсію за віком на державну службу та зобов'язання вчинити певні дії та призначено судовий розгляд адміністративної справи по суті на 11 квітня 2018 року.

Позивач та представник відповідача в судове засідання призначене на 11 квітня 2018 року не з'явились про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином, через відділ діловодстві та документообігу суду надали заяви про розгляд справи без їх участі.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області та отримує пенсію призначену за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно копії трудової книжки вбачається, що ОСОБА_1 у період з 12 листопада 1993 року по 10 березня 2016 року працювала в ДПІ у м. Дружківка ГУ ДФС у Донецькій області та була звільнена з останньої посади начальник відділу ІТ ДПІ у м. Дружківка ГУ ДФС у Донецькій області у зв'язку зі скороченням штату працівників посади (а.с. 33-42).

ОСОБА_1 звернулась до ДПІ у м. Дружківка ГУ ДФС у Донецькій області, де отримала довідку № 5305/н/05-10-05 від 02 жовтня 2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років), відповідно до якої зазначено про те, що позивач працювала в ДПІ у м. Дружківка ГУ ДФС у Донецькій області на посаді начальника відділу, заробітна плата станом на 01 жовтня 2017 року становить: посадовий оклад - 4000,00 грн., надбавка за ранг (спеціальне звання - радник податкової та митної справи ІІ рангу) - 600 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 22 років 3 місяці) - 2000 грн., усього: 6600,00 грн.

Крім того, позивачу надана довідка № 2/н/05-10-04 від 15 січня 2018 року відповідно до якої зазначено, що станом на 15 січня 2018 року загальний стаж ОСОБА_1 складає 37 років 4 місяці 30 днів, стаж державної служби 22 роки 03 місяця 29 днів.

Також, позивачу була надана довідка № 5306/н/05/10-05 від 02 жовтня 2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, відповідно до якої зазначено, що ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" про те, що надбавки, премії та інші виплати становили: премія місячна - 4000,00 грн., матеріальна допомога - 3 830,10 грн.

02 жовтня 2017 року, маючи не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, зібравши пакет відповідних документів, в який долучивши вищевказані довідки та додаток до довідки ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області із заявою про призначення їй пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", тобто з питанням переходу з одного виду пенсії на інший вид.

06 жовтня 2017 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області прийнято рішення № 160533 про відмову в переході на пенсію за віком про державну службу. Відповідно до рішення позивачу відмовлено у переведенні з одного виду пенсії на інший, оскільки право на призначення пенсії згідно пункту 10 відсутнє, оскільки станом на 01 вересня 2017 року у ОСОБА_1 за займаною посадою встановлене спеціальне звання радника податкової та митної справи ІІ рангу, крім того не вказано дату присвоєння рангу та звання державного службовця.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший та відповідне рішення відповідача протиправним, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Дані правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про державну службу".

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу": мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону № 3723 -ХІІ "Про державну службу", визначено сім категорій посад державних службовців, які вони могли обіймати у відповідних державних органах, та передбачено, що віднесення існуючих на той час посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців провадиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом. Відповідно до цієї статті до шостої категорії посад державних службовців віднесено посади спеціалістів управлінь обласних державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади.

Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(чоловіки - 35 років, жінки - 30 років), якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" не призначалась пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року мають жінки, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 4 порядоку призначення пенсій згідно Закону України "Про державну службу", яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723- XII затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 17 частини третьої статті 3 Закону №889-VIII визначено коло осіб, на яких дія цього Закону не розповсюджується, а саме: осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено Законом.

Згідно з пунктами 343.1, 343.2 та 343.3 статті 343 Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової та митної справи; державний радник податкової та митної справи I рангу; державний радник податкової та митної справи II рангу; державний радник податкової та митної справи III рангу; радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи I рангу; інспектор податкової та митної справи II рангу; інспектор податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи IV рангу; молодший інспектор податкової та митної справи.

Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України. У разі присвоєння посадовій особі спеціального звання відповідно до пункту 343.1 цієї статті надбавка за ранг державного службовця не виплачується.

Пунктом 344.1 статті 344 Податкового кодексу України визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".

При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Викладена правова позиція також узгоджується з постановою Верховного Суду України від 22.10.2013 у справі № 21-340а13.

Відповідно до статті 1 Закону №3723-ХІІ державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Згідно з частиною другою статті 9 зазначеного Закону регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України. Із наведеної норми вбачається, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 12 листопада 1993 року по 10 березня 2016 року працювала в ДПІ у м. Дружківка ГУ ДФС у Донецькій області на наступних посадах:

- з листопада 1993 року по липень 1995 року на посаді спеціаліст 1 категорії по комп'ютеризації ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з липня 1995 року по вересень 1995 року начальник сектору по комп'ютеризації ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з вересня 1995 року по листопад 1996 року начальник відділу обробки інформації та комп'ютеризації ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з листопада 1996 року по листопад 1997 року на посаді в.о. начальника відділу комп'ютеризації ДПА у м. Дружківка Донецької області;

- з листопада 1997 року по лютий 1998 року начальник відділу комп'ютеризації ДПА у м. Дружківка Донецької області;

- з лютого 1998 року по липень 2002 року начальник відділу комп'ютеризації ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з липня 2002 року по листопад 2002 року в.о. начальника відділу інформатизації та обліку ДПІ у м. Дружківка Донецької області;

- з листопада 2002 року по вересень 2003 року начальник відділу інформатизації та обліку ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з вересня 2003 року по жовтень 2003 року в.о. начальника відділу автоматизації процесів оподаткування ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з жовтня 2003 року по вересень 2005 року начальник відділу автоматизації процесів оподаткування ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з вересня 2005 року по грудень 2005 року в.о. начальника відділу інформатизації процесів оподаткування ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з грудня 2005 року по березень 2012 року начальник відділу інформатизації процесів оподаткування ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області;

- з березня 2012 року по липень 2013 року начальник відділу інформатизації та обліку платників податків ДПІ у м. Дружківка у Донецькій області ДПС;

- з липня 2013 року по серпень 2015 року начальник відділу ІТ та обліку платників ДПІ у м. Дружківка ГУ Міндоходів Донецькій області;

- з серпня 2015 року по березень 2016 року начальник відділу ІТ ДПІ у м. Дружківка ГУ ДФС у Донецькій області.

Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 позивачу під час проходження нею служби у податковому органі присвоєно спеціальні звання, а саме: 14 квітня 1994 року - спеціаліст 7 категорії 15 рангу, 01 серпня 2013 року присвоєно 11 ранг державного службовця.

У своєму відзиві на позов відповідач вказує, що ОСОБА_1 не враховано до стажу державної служби роботу в податковому органі з посиланням на розпорядження КМУ від 12.09.1997 року №503-р "Про віднесення деяких посад працівників місцевих державних податкових адміністрації до відповідних категорій посад державних службовців", яке втратило чинність 06.08.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 року № 465.

Однак, як видно з абзацу 1 даним розпорядженням до державних службовців відносилися посади працівників державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і державних податкової інспекції у районах, містах, районах у містах, які не мають спеціальних звань. Натомість, як встановлено вище, позивачу присвоювалися спеціальні звання.

Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04.12.1990 №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (надалі - Закон №509-XII).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону №509-XII Державна податкова служба, якій за змістом частини другої цієї статті підпорядковані державні податкові інспекції в областях, районах, містах і районах у міста, є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Посадовою особою органу державної податкової служби, за правилами частини першої статті 15 Закону №509-XII, може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Міністерством фінансів України. Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації, після якої таким особам присвоюються спеціальні звання (частини перша, четверта статті 15 цього Закону).

Цією ж нормою установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондують вимогам статей 5, 12 Закону №3723-ХІІ щодо обмежень пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

Статтею 6 Закону №509-XII було встановлено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.

Підсумовуючи все сказане слід зробити висновок про те, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Абзацами третім та п'ятим пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (в редакції, чинній на момент виникнення права на пенсію як держслужбовця), передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Таким чином на позивача розповсюджується дія Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача..

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги позивача про скасування рішення № 160533 від 06 жовтня 2017 року про відмову в переході на пенсію за віком на державну службу та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області про скасування рішення № 160533 від 06 жовтня 2017 року про відмову в переході на пенсію за віком на державну службу та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області № 160533 від 06 жовтня 2017 року про відмову в переході на пенсію за віком про державну службу.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області перевести з 02 жовтня 2017 року ОСОБА_1 на інший вид пенсії - пенсію державного службовця у розмірі 60 відсотків, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру заробітної плати зазначеної у довідці № 5305/н/05/10-05 від 02 жовтня 2017 року виданої Державною податковою інспекцією у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області та довідки № 5306/н/05/10-05 від 02 жовтня 2017 року виданої Державною податковою інспекцією у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області (код ЄДРПОУ 23179481).

Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 квітня 2018 року. Повний текст судового рішення складено 16 квітня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Черникова А.О.