
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2018 р. Справа№805/844/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С., та представників сторін:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в неподанні у 15 - денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові коштів та зобов'язання надати висновок та документи розпорядникові бюджетних коштів щодо виплати одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу у Збройних Силах СРСР в період часу з 29 жовтня 1984 року по 19 листопада 1986 року, де приймав участь у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан з 25 липня 1985 року по 12 листопада 1986 року. Позивач під час виконання службових обов'язків отримав травму, що підтверджується витягом Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, а тому вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Позивач вважає, що його права на отримання одноразової грошової допомоги по інвалідності порушені у зв'язку з бездіяльністю Донецького обласного військового комісаріату, а саме не направлення його документів на розгляд Міністерству оборони України, а тому просить визнати бездіяльність Донецького обласного військового Комісаріату Міністерства оборони України яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів відповідно до ЗУ ""Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" протиправною, зобов'язати подати висновок (за формою -Додаток № 13 Постанова КМУ № 975) та документи розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, письмовий відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/844/18-а та призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 28 лютого 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року у Донецького обласного військового комісаріату витребувані додаткові докази по справі.
23 березня 2018 року на виконання вимог ухвали суду від 28 лютого 2018 року від відповідача надійшла письмова відповідь з додатками.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року закрито підготовче провадження за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії та призначено судовий розгляд адміністративної справи по суті на 11 квітня 2018 року.
З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_3 проходив військову службу у Збройних Силах СРСР у військовій частині 2072 з 29 жовтня 1984 року по 19 листопада 1986 року, де приймав участь у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан з 25 липня 1985 року по 12 листопада 1986 року, що підтверджується довідкою від 27 вересня 2016 року № 4450 виданою Добропільським об'єднаним міським військовим комісаріатом (а.с.8 зворотній бік) та архівною довідкою № від 16 листопада 2012 року № 21/59/З-19128 виданою Центральним прикордонним архівом Федеральної служби безпеки РФ (а.с. 10 зворотній бік).
З витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтва у колишнього військовослужбовця, виданого Центральною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України № 1899 від 28 вересня 2012 року вбачається, що під час прийняття участі у бойових діях, позивач отримав множинні вогнепальні осколкові поранення обличчя, голови, правої верхньої кінцівки та лівої нижньої кінцівки (контузія головного мозку), в зв'язку з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. (а.с. 11 зворотній бік).
Відповідно до довідки до акту первинного огляду медико - соціальною комісією серії 10 ААВ від 15 квітня 2014 року позивачу змінена категорія з інвалідності за профзахворюванням на інвалідність та встановлено третю групу інвалідності з 01 квітня 2014 року внаслідок поранення (контузія), пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
11 січня 2018 року позивач звернувся з заявою до Донецького обласного військового комісаріату про призначення йому одноразової грошової допомоги у відповідності з приписами ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
До вказаної заяви позивачем надані документи, які передбачені п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Листом Донецького обласного військового комісаріату від 19 січня 2018 року № СЗ/51 позивачу у задоволенні заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням третьої групи інвалідності було відмовлено оскільки особи, які звільнялись з Прикордонних військ, виплата одноразової грошової допомоги повинна здійснюватися Державною прикордонною службою України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок №975).
Відповідно до приписів ст. 1 Закону соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
За приписами ч. 1 ст. 16 Закону грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно пп.4 п. 2 ст.16 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Механізм призначення одноразової грошової допомоги визначений Порядком №975.
Згідно з п. 2 Порядку № 975 допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п. 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документи, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно п. 13 цього Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Аналізуючи вищезазначені норми, порядок призначення та виплати допомоги, полягає у наступному: особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами в обласний військовий комісаріат; обласний військовий комісаріат подає розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, та надсилається за належністю в Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; перевірені фахівцями документи розглядаються Комісією та подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги; після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються в обласний військовий комісаріат (військову частину), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам. Виплата одноразової допомоги провадиться в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на ці цілі.
При цьому, суд зазначає, що під прийняттям уповноваженим органом висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги розуміється вирішення таким органом питання щодо наявності або відсутності підстав для виплати одноразової грошової допомоги особі, що звернулась за її призначенням. В подальшому прийняте уповноваженим органом рішення (висновок) у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів подається на розгляд розпорядникові бюджетних коштів - створеній при Міноборони Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.
Тобто, в розумінні вищезазначених норм, прийняття остаточного рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги при отриманні висновку уповноваженого органу та документів заявника належить до виключної компетенції Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року у Донецького обласного військового комісаріату витребувано інформацію з наданням відповідних доказів щодо направлення на адресу Міністерства Оборони України заяви ОСОБА_2 з доданими до неї матеріалами щодо призначення йому одноразової грошової допомоги для розгляду відповідною комісією. В разі не направлення заяви ОСОБА_2 відповідачу запропоновано надати письмові пояснення з цього приводу.
На виконання зазначеної ухвали Донецький обласний військовий комісаріат листом № СЗ/198 від 14 березня 2018 року надав пояснення, відповідно до яких документи гр. ОСОБА_2 не направлялись до Департаменту фінансів Міністерства оборони України як такі, що не відповідають вимогам діючого законодавства.
Таким чином, враховуючи приписи норм діючого законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів висновок разом з поданими заявником документами щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч. 4 статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзив на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю, що не належить до складу позовних вимог, а є процедурним питанням, суд зазначає, що встановлення судового контролю відповідно до ст. 382 КАС України є правом суду. За даних обставин справи, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, враховуючи те, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає безумовному виконанню.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в неподанні у 15 - денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові коштів та зобов'язання надати висновок та документи розпорядникові бюджетних коштів щодо виплати одноразової грошової допомоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог статті 139 КАС України, судові витрати відшкодуванню не підлягають, оскільки вони не були понесені позивачем, який звільнений від їх сплати.
На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15 - денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченою Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».
Зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат надати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченою Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» за формою встановленою Додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей» затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530.
Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 квітня 2018 року. Повний текст судового рішення складено 16 квітня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Черникова А.О.