
Справа № 678/1545/17
РІШЕННЯ
іменем України
13 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованості до пенсії з 01 січня 2017 року без обмеження строком відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яке здійснює виплату раніше призначеної позивачу пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у відповідності до розміру грошового забезпечення.
Вказує, що звертався до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 18.12.2017 року повідомив позивача про те, що здійснити перерахунок пенсії неможливо у зв'язку з тим, що інформація про зміну посадових окладів військовослужбовцям цивільного захисту не надходила, а підставою для перерахунку пенсії є списки, які складають Головні управління Пенсійного фонду України та на підставі вказаних списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи, що відповідачем порушено гарантоване державою право на пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 22.02.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою від 22.02.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд зупинив провадження у справі № 678/1545/17 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17).
Ухвалою від 03.04.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд провадження у справі поновив, розгляд справи продовжив за правилами спрощеного позовного провадження.
12.03.2018 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з Державної служби України з надзвичайних ситуацій не надходила, тому підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, на даний час немає та вважає доводи позивача безпідставними та передчасними у зв'язку з чим, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представником третьої особи у встановлений судом строк будь - яких пояснень до суду подано не було.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
05 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області з заявою щодо надання довідки про грошове забезпечення за нормами станом на 01 січня 2017 року.
Крім цього, 05 рудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії.
18 грудня 2017 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області листом № 02-4946/03 повідомило позивача, що підставою для перерахунку пенсії є списки, які складають Головні управління Пенсійного фонду України.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Надання інших довідок для перерахунку пенсії не передбачено.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 19 грудня 2017 року № 1107/А-8 повідомило позивача про те, що повідомлення про зміну посадових окладів військовослужбовцям служби цивільного захисту з Державної служби України з надзвичайних ситуацій до органів Пенсійного фонду не надходило, відповідно перерахунки раніше призначених пенсій згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", органами Пенсійного фонду України не проводилися.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774, починаючи з 01 січня 2017 року внесено зміни в ч. 4. ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі _ уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
При цьому, позивач в позовній заяві не вказав жодної підстави та рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, яким було внесено зміни до видів грошового забезпечення військовослужбовців органів ДСНС.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахування, розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років з відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату, відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до вимог ч. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року перерахунок та виплата підвищення до пенсії проводиться з 01 січня 2018 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання вимог законодавства підготовлено та направлено листом № 4540/03 від 28 лютого 2018 року на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області списки щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема, і щодо підготовки довідки для перерахунку пенсії позивача.
Станом на цей час, довідка про розмір грошового забезпечення позивача Головним управлінням Державної служби України не виготовлена.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що звертаючись 05 грудня 2017 року до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії, ще не було прийнято рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців органів ДСНС, а тому, на думку суду, вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії є передчасними.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки на час звернення позивача до відповідача із вказаною заявою, ще не було прийнято рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців органів ДСНС, а довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з ДСНС до відповідача не надходила, відповідно підстав для проведення перерахунку пенсій позивачу у відповідача не було, тому суд вважає доводи позивача безпідставними та передчасними.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та недоведеними, а відповідач в свою чергу відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії діяв на підставі та у спосіб, що передбачений законодавством України, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 31500, ідентифікаційний код -НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ- 21318350) про перерахунок пенсії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя В.К. Блонський