
з
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2018 року № 810/1070/18
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лапія С.М.,
при секретарі судового засідання Колесніковій О.І.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Нечипоренка А.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Києві адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання незаконними та скасування постанов від 01.03.2018 № 4 та від 05.03.2018 № 5,-
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати незаконними та скасувати:
- постанову від 01.03.2018 № 4 "Про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради Київської області VІІІ-го скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою";
- постанову від 05.03.2018 № 5 "Про призначення проміжних виборів депутата Коцюбинської селищної ради Київської області в одномандатному виборчому окрузі № 26 на 29 квітня 2018 року".
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані постанови є незаконним, оскільки процедура відкликання за народною ініціативою депутата Коцюбинської селищної ради Київської області VІІІ-го скликання ОСОБА_1 відбулась з порушенням вимог ст.ст. 37-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Зокрема, позивач вказав, що відповідач у відповідності до вимог ч. 2 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повинен перевірити отримані матеріали щодо відкликання депутата за народною ініціативою на предмет дотримання вимог статей 38-40 цього Закону, однак таких дій в ході реалізації процедури відкликання позивача як депутата Коцюбинської селищної ради відповідачем здійснено не було. Позивач стверджує, що комісією не було перевірено документи на предмет дотримання вимог статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", а також не було перевірено достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та вибіркову перевірку підписів. Також позивач зазначив, що його та засоби масової інформації не було повідомлено про проведення зборів виборців, на якому розглядались питання щодо його відкликання як депутата селищної ради, як це визначено Законом України "Про статус депутатів місцевих рад". Також позивач зауважив, що ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено вичерпний перелік підстав, при настанні яких депутата селищної ради може бути відкликано за народною ініціативою, однак в даному випадку позивач вважає, що підстави, які мають передувати процедурі відкликання його як депутата селищної ради, відсутні, тому ініціатива щодо відкликання є незаконною.
Крім того, позивач зауважив, що відповідачем при вирішенні питання про відкликання його як депутата за народною ініціативою було порушено Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, зокрема ні головою, ні секретарем комісії не було забезпечено членів комісії проектами порядку денного засідання комісії та матеріалами до порядку денного.
У зв'язку з зазначеним, позивач вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття рішення про відкликання його за народною ініціативою із числа депутатів Коцюбинської селищної ради Київської області та призначення проміжних виборів депутата Коцюбинської селищної ради Київської області в одномандатному виборчому окрузі.
Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що Коцюбинська селищна виборча комісія при прийнятті оскаржуваних постанов діяла в межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад". Відповідач зазначив, що відкликання депутата Коцюбинської селищної ради Київської області VІІІ-го скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою відбулось у відповідності до норм чинного законодавства та згідно встановленої процедури, оскільки ініціативною групою було дотримано вимоги статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", а оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата, відповідають вимогам 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Також відповідач зауважив, що документи, які були складені при ініціюванні відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою, були перевірені комісією на дотримання вимог статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та встановлено, що такі документи відповідають вимогам Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Відповідач вважає, що комісія при проведенні перевірки отриманих документів та при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у спосіб, встановлений чинним законодавством, а підстав для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата селищної ради у комісії не було.
До подання позовної заяви до суду ОСОБА_1 звернувся Київського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову, в якій просив суд забезпечити позов шляхом зупинення дії постанови Коцюбинської СВК від 01.03.2018 № 4, якою його як депутата Коцюбинської селищної ради було відкликано за народною ініціативою.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 №810/1049/18 задоволено заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову та зупинено дію постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 1 березня 2018 р. № 4 "Про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.03.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає .
Судом встановлено, що позивач був депутатом Коцюбинської селищної ради 8 скликання від виборчого округу 26 селища міського типу Коцюбинське з 19 серпня 2016 року.
Так, 08 лютого 2018 року гр.. ОСОБА_4 звернувся з повідомленням до Редакції газети «Час Київщини», в якому відповідно до ч. 3 ст. 38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» повідомив, що 11 лютого 2018 року о 17 год. 00 хв. відбудуться збори виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою. Збори відбудуться за адресою: Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Пономарьова, 26 корпус 1, офіс 11/467.
На зборах виборців 26 виборчого округу смт. Коцюбинське Київської області 11 лютого 2018 року було затверджено порядок денний, а саме:
1. Розгляд пропозиції щодо відкликання депутата 26 виборчого округу Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 (1977 р.н.) за народною ініціативою.
2. Створення ініціативної групи для збирання підписів виборців 26 виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та затвердження її кількісного та персонального складу.
3. Визначення офіційного представника ініціативної групи.
4. Затвердження форми підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1.
На зборах виборців по першому питанню вирішили:
- у зв'язку із систематичним невиконанням своїх депутатських обов'язків, передбачених ст. 10 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та невиконанням депутатом передбачених ст. 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними внести пропозицію щодо відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою
По другому питанню вирішили:
- утворити ініціативну групу виборців 26 виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання ОСОБА_1 за народною ініціативою у складі 10 осіб та затвердити її персональний склад.
По третьому питанню вирішили:
- визначити ОСОБА_5 офіційним представником ініціативної групи виборців 26 виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.
За всі питання проголосувала 31 особа з числа осіб, які були присутні на зборах виборців.
Дані збори оформлені протоколом зборів виборців 26 виборчого округу смт. Коцюбинське Київської області від 11 лютого 2018 року
Ініціативною групою 11 лютого 2018 року були зібрані підписи виборців на підтримку ініціативи про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1, що набув повноважень депутата 19.08.2016 року, самовисуванець, позафракційний, що підтверджується підписними листами за №№ 1-22, належним чином завірені копії яких наявні в матеріалах справи.
Від офіційного представника ініціативної групи 12 лютого 2018 року до Коцюбинської селищної виборчої комісії надійшло повідомленням про створення ініціативної групи, в якому зазначено, що 11 лютого 2018 року відбулися збори виборців 26 виборчого округу смт Коцюбинське Київської області, на яких прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Голова Коцюбинської селищної виборчої комісії 13.02.2018 повідомив Коцюбинську селищну виборчу комісію та ОСОБА_1, що 11 лютого 2018 року відбулися збори виборців 26 округу смт Коцюбинське Київської області, на яких прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою.
На своєму засіданні 23 лютого 2018 року Коцюбинська селищна виборча комісія постановила розпочати процедуру перевірки оформлення підписних листів та перевірку достовірності підписів осіб, зазначених у підписних листах, а також звернутися до державного реєстру виборців Ірпінської міської ради та до Ірпінського відділу поліції ГУ НП в Київській області з метою доручення щодо перевірки достовірності підписів осіб в підписних листах, що підтверджується постановою засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії від 23.02.2018 № 2.
На виконання зазначеної постанови головою Коцюбинської селищної виборчої комісії 26.02.2018 направлено листи до Відділу ведення ДРВ ВК Ірпінської міської ради, Начальника Ірпінського відділу поліції ГУ НП Київської області та Коцюбинської селищної виборчої комісії, з клопотанням здійснити перевірку та надати у супровід працівників правоохоронних органів для вибіркової перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, зібраних ініціативною групою.
Відділ ведення державного реєстру виборців Ірпінської міської ради листом від 28.02.2018 № 02-06/794 повідомив, що використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, ст. 26 ЗУ «Про державний реєстр виборців» не передбачено.
Комісією у складі 4-х членів Коцюбинської селищної виборчої комісії та представника правоохоронних органів 28 лютого 2018 року вибірково здійснено перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах зібраних ініціативною групою, про що складено акти (14 актів).
У подальшому, 01 березня 2018 року відбулося засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, на якому прийнято постанову № 4 , якою відкликано депутата Коцюбинської селищної ради 26 виборчого округу, обраного шляхом самовисування, ОСОБА_1, за народною ініціативою.
Як слідує з постанови від 01.03.2018 № 4, Коцюбинська селищна виборча комісія перевірила подані документи та встановила, що вони відповідають вимогам статей 38-40 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», про що було складено протокол з узагальненням підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1.
Так, Коцюбинська селищна виборча комісія встановила, що виборцями дотримано річного строку з моменту обрання депутатом Коцюбинської селищної ради 8-го скликання ОСОБА_1. Кількість учасників зборів відповідає кількості, передбаченій п.1 ч.2 ст.38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Всі учасники зборів є виборцями 26-го виборчого округу смт Коцюбинського Київської області. Ініціативну групу було утворено у кількості 10 осіб, що відповідає п.1 ч.3 ст. 38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». В протоколі зазначено зміст звернення виборців про відкликання депутата ОСОБА_1, зміст обговорення та прийняті рішення, зокрема, і про внесення пропозиції щодо відкликання депутата ОСОБА_1. В протоколі зазначено, що обирався персональний склад ініціативної групи та встановлювалася форма підписного листа. Даний протокол підписаний головуючим та секретарем зборів і містить усі необхідні додатки. Місце проведення зборів відповідає вимогам ч.8 ст.38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Ініціативною групою дотримано строку при повідомленні Коцюбинської селищної виборчої комісії про факт проведення зборів. Збір підписів розпочато та завершено у строк, передбачений п.1 ч.2 ст.40 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Форма підписного листа відповідає вимогам ч.3 ст.40 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Членами ініціативної групи до підписних листів власноручно внесені всі передбачені дані, які є достовірними. Всі виборці, які підтримали пропозицію про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1, внесли всі свої дані власноручно до підписних листів.
За результатами перевірки протоколу та підписних листів Коцюбинська селищна виборча комісія також встановила, що оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата Коцюбинської ради ОСОБА_1 відповідає вимогам ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
За результатами перевірки Коцюбинська селищна комісія узагальнила підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1, про що було складено протокол, та встановила наступне:
загальна кількість поданих підписних листів - 22;
кількість підписних листів, що не враховуються - 0;
загальна кількість підписів, зібраних на підтримку пропозиції -111;
кількість підписів, що не враховуються - 0;
кількість підписів, перевірених у вибірковому порядку із залученням правоохоронних органів -14;
кількість підтверджених підписів -14;
кількість виборців 26-го округу - 417;
кількість виборців 26-го округу, які взяли участь в голосуванні на виборах Коцюбинської селищної ради 17 липня 2016 року -118;
кількість виборців, які віддали свої голоси на користь ОСОБА_1 - 76;
мінімально необхідна кількість підписів на підтримку пропозиції - 59.
У зв'язку з достроковим припиненням на підставах і в порядку, передбачених статтями 37-41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» повноважень депутата Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1, обраного в одномандатному виборчому окрузі № 26 смт Коцюбинське Київської області, відповідно до ч. 9 ст. 41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», керуючись ч. 5 ст. 14, ч.ч. 3, 5, 7 ст. 15 ЗУ «Про місцеві вибори», Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області постановою від 05.03.2018 № 5 постановила призначити проміжні вибори депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26 (смт Коцюбинське Київська область) на неділю, 29 квітня 2018 року і оголосити, що виборчий процес проміжних виборів депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26 (смт Коцюбинське Київська область) починається з 11 березня 2018 року.
Позивач, не погоджуючись з постановою № 4 від 01.03.2018 "Про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою" та постановою № 5 від 05.03.2018 "Про призначення проміжних виборів депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26 ", звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спірні відносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон №93-IV), який відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Пунктом 1 частини першої статті 5 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.
Статтею 37 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
Відповідно до положень ч.ч. 1-5 ст. 38 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше, зокрема, 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради.
Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити, зокрема, сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб.
У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
Згідно з ч. 8 ст. 38 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" забороняється проводити збори виборців щодо відкликання депутата місцевої ради в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги.
Статтею 39 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" встановлено, що у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.
Згідно з ч. 1 ст. 40 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.
Пунктом 1 частини 2 наведеної статті передбачено, що з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів.
При цьому, процедура роботи Комісії по обробці підписних листів визначена у статті 41 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад".
Так, після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.
Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки, зокрема, у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів.
При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:
1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;
2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;
3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;
4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;
5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.
При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:
1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;
2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;
3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;
4) які не відповідають встановленій формі.
За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
У позовній заяві позивач на одну з підстав протиправності постанов зазначає, що його не було повідомлено про збори виборців виборчого округу № 26, а тому він не мав можливості безпосередньо заслухати можливі претензії до нього як до депутата та вказати на безпідставність їх тверджень.
Суд не приймає до уваги дані доводи позивача, оскільки жодним нормативно- правовим актом не зобов'язано повідомляти депутата про дату, час та місце зборів для ініціювання питання про його відкликання.
При цьому слід зазначити, що про дату, місце та час проведення зборів виборців не пізніш як за 2 дні до проведення зборів повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації, що і було зроблено одним із ініціаторів даних зборів 08.02.2018 року, а саме повідомлено редакцію газети «Час Київщини».
Щодо зазначення про неповноту даних про офіційного представника у протоколі зборів виборців, а саме, відсутність дата народження, місце проживання, серії і номеру паспорту, номеру облікової картки платника податків, то суд звертає увагу, що до протоколу зборів виборців було надано обов'язкові додатки до даного протоколу, зокрема, і копія паспорта офіційного представника.
Посилання позивача на те, що Коцюбинська селищна виборча комісія не здійснила перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та вибіркової перевірки їхніх підписів, то судом встановлено, що створена Коцюбинською селищною виборчою комісією комісія разом з працівником міліції здійснила вибіркову перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та вибіркову перевірку підписів виборців, що підтверджується складеними актами від 28.02.2018 року, а також листами від 26.02.2018, згідно яких відповідач звертався з листами до відділу ведення ДРВ ВК Ірпінської міської ради та начальника Ірпінського відділу поліції ГУ НП Київської області.
Також позивач зазначив, що підстави для його відкликання, які були зазначені в протоколі зборів виборців, а саме: що він не відвідував понад 50 % сесійних засідань Коцюбинської селищної ради, не підтримує зв'язок з виборцями свого округу, не інформує своїх виборців про роботу Коцюбинської селищної ради, не вивчає громадську думку, потреби територіальної громади, не бере участь у вирішенні питань щодо потреб територіальної громади - не відповідають дійсності, оскільки він не був присутнім тільки на одному засіданні, з причини перебування у відпустці, при цьому на виконання депутатських повноважень він неодноразово звертався з депутатськими зверненнями до різних підприємств.
На підтвердження своїх пояснень позивачем у судовому засіданні надано протоколи засідань комісії з питань землекористування, містобудування, землеустрою та відносин власності на природні ресурси, згідно яких позивач був присутній на даних засіданнях, також надано депутатські звернення. Даний факт не заперечується і відповідачем, при цьому суд звертає увагу, що однією з підстав для відкликання депутата ОСОБА_1 було те, що він не відвідував понад 50% саме сесійних засідань Коцюбинської селищної ради, а не засідань селищної ради.
Крім того, дане твердження позивача спростовується листом Коцюбинської селищної ради Київської області від 08.02.2018 № 0127/01, згідно якого ОСОБА_1 за період з січня 2017 по грудень 2017 відвідав 5 засідань із 11 призначених.
Посилання позивача, що він не був запрошений на засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії 23.02.2018 та йому не було надано копії документів щодо його відкликання за народною ініціативою, суд оцінює критично, оскільки як пояснив у судовому засіданні позивач, про засідання комісії 23.02.2018 року його було повідомлено головою ТВК ОСОБА_6 по телефону, крім того, у протоколі засідання від 23.02.2018 № 4 зазначено, що ОСОБА_1 був присутній на засіданні, а потім залишив приміщення, де воно відбувалося.
Суд звертає увагу, що ст. 48 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» не передбачає права депутата знайомитися з документами щодо його відкликання чи отримувати з них копії.
Також позивач зазначив, що відповідач не здійснив перевірки дотримання вимог статей 38-40 ЗУ «Про статус депутата місцевих рад», однак, як слідує з матеріалів справи, на засіданні комісії кожен з членів ТВК мав можливість ознайомитися з оригіналами документів, висловити свою думку, однак окремих думок від членів ТВК не надходило, що не заперечується і позивачем.
Посилання позивача, на те що комісією не враховано відсутність у протоколі зборів виборців змісту обговорення щодо звернення виборців про відкликання депутата, спростовуються цим же протоколом, з якого слідує, що на обговорення були поставлені 4 питання, і по кожному питанню було прийнято рішення, отже, обговорення відбувалося.
Посилання позивача, на те що на порядок денний засідання ТВК 01.03.2018 було поставлено одне питання, і воно не стосувалося його відкликання, при цьому головою ТВК ОСОБА_6 питання щодо відкликання депутата ОСОБА_1 було поставлене на голосування і прийнято позитивне рішення, суд оцінює критично та зазначає наступне.
Як слідує з протоколу засідання ТВК № 5 від 01.03.2018, головою ТВК оголошено порядок денний засідання, який складався з семи питань. Під № 7 стояло питання про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради 26 виборчого округу ОСОБА_1
За даний порядок денний проголосувало 7 з 10 членів ТВК, які були присутні на засіданні.
Питання про відкликання депутата Коцюбинської селищної ради 26 виборчого округу ОСОБА_1 було поставлено на обговорення комісії, у свою чергу, в обговоренні даного питання брали участь члени комісії ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_9 та ОСОБА_10
За результатами обговорення та голосування (за - 7, проти -3, утримався -0) було прийнято рішення відкликати депутата Коцюбинської селищної ради 26 виборчого округу ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Будь-яких доказів на спростування встановлених судом обставин позивач суду не надав.
Отже, враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що під час проведення зборів виборців не було порушено вимоги ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", яка передбачає процедуру ініціювання відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що волевиявлення громадян щодо дострокового припинення повноважень позивача як депутата Коцюбинської селищної ради у разі відкликання його за народною ініціативою було здійснено з порушенням вимог Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та під тиском, відсутні будь-які докази, які б підтверджували неправомірність дій ініціативної групи щодо складання та подання ними документів до комісії.
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку, що Коцюбинська селищна виборча комісія при проведенні перевірки отриманих документів щодо відкликання позивача як депутата за народною ініціативою діяла в межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".
При цьому будь-яких доказів на спростування вказаних обставин позивач суду не надав.
Відтак, підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог, а також не спростовано доводів відповідача.
З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КАС України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Згідно ст. 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Як слідує з матеріалів справи, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 810/1049/18 за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 задоволено заяву про забезпечення позову та зупинено дію постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 01.03.2018 № 4 «Про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою».
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, то вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 810/1049/18 за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі до суду позовної заяви.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову відмовити.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 810/1049/18 за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі до суду позовної заяви.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 10 квітня 2018 р.