Рішення № 73374651, 12.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
809/376/18
Номер документу
73374651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" квітня 2018 р. справа № 809/376/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідачів - Вандяк Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.02.2018 фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради (надалі - відповідач 1), Виконавчого комітету Чортківської міської ради (надалі - відповідач 2), в якій просив суд: визнати протиправною бездіяльність Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради щодо неналежного розгляду звернення позивача від 22.01.2018; зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянути на наступному черговому засідання виконавчого комітету звернення ОСОБА_3 від 22.01.2018, прийняти рішення згідно Закону та Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Чорткові та надати відповідь у встановлені строки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до Виконавчого комітету Чортківської міської ради із заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., однак Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради листом від 05.02.2018 №К-76/040 повідомив ОСОБА_3 про відмову в наданні відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами через відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради. Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, оскільки згідно чинного законодавства відмова в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами має бути вмотивованою та із зазначенням підстав, передбачених законом. ОСОБА_3 вважає, що лист Чортківської міської ради від 05.02.2018 №К-76/040 немістить жодних мотивів та підстав для відмови в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами, які передбачені чинним законодавством.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.

Представник відповідачів щодо задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву від 26.03.2018 №01-17/350 (а.с.51-56). В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що проект рішення Виконавчого комітету Чортківської міської ради про надання дозволу ОСОБА_3 на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., не був підтриманий членами виконавчого комітету міської ради, оскільки згідно історико-архітектурного опорного плану міста Чорткова, дана будівля входить в заповідну територію історичного центру міста, а тому розміщення зовнішньої реклами таких великих розмірів у центральній, історичній частині міста є недопустимим. Представник відповідачів просила суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк для усунення її недоліків. У зазначений строк ОСОБА_3 недоліки позовної заяви усунув.

Суд ухвалою від 12.03.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши матеріали позовної заяви, заслухавши пояснення предстників сторін, дослідивши подані сторонами письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

22.01.2018 позивач через свого представника подав до Чортківської міської ради заяву про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.63).

31.01.2018 на засіданні Виконавчого комітету Чортківської міської ради було розглянуто питання про надання дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1. Згідно протоколу вказаного засідання за дане питання проголосувало два члени Виконавчого комітету Чортківської міської ради, проти - жоден не поголосував та десять - утрималось (а.с.68-72).

Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради листом від 05.02.2018 №К-76/040 повідомив ОСОБА_3 про відмову в наданні відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами через відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради та необхідність зняти зовнішню рекламу - натяжний банер з фасаду будинку за адресою: АДРЕСА_1. до 23.02.2018 (а.с.14).

Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку відображений у статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, підпунктом 13 пункту "а" цієї статті встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових істаціонарних конструкціях рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 19.12.2003, встановлено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Згідно пункту 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).

В пункті 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами зазначено, що до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.

З метою регулювання відносин у сфері реклами, сесією Чортківської міської ради на основі Законів України «Про рекламу», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про телебачення і радіомовлення», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003 «Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами» прийнято рішення №110 від 19.02.2016 «Про затвердження Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів) на території міста Чорткова» (а.с.73-76).

Так, відповідно до пункту 2.5 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, до повноважень виконавчого комітету міської ради належать, зокрема, розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, підготовка проекту рішення вткоанвчого комітету міської ради щодо надання дозволу (чи про відмову у його наданні (Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва міської ради), видача дозволу на підставі рішення виконавчого комітету.

Згідно пункту 3.3 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, спеціаліст Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва міської ради протягом двох робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу за формою згідно з додатком 3. У разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу виконавчий комітет надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом.

Аналогічні вимоги про вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом, у разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу, встановлені також в пункті 10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003.

В вою чергу, згідно частини 5 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру. Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру. Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Окрім цього, частиною 2 статті 16 Закону України «Про рекламу» встановлено, що зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню

розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.

Забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами: на пішохідних доріжках та алеях; у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні

дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини; поза населеними пунктами на відстані менш ніж 5 метрів від краю проїжджої частини (частина 3 статті 16 Закону України «Про рекламу»).

Відповідно до частини 4 статті 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках національного або місцевого значення та в межах зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць здійснюється відповідно до цього Закону на підставі дозволів, які оформляються за участю органів виконавчої влади, визначених Законом України "Про охорону культурної спадщини".

Перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений цим Законом, є вичерпним (частина 5 статті 16 Закону України «Про рекламу»).

З огляду на зміст листа Чортківської міської ради від 05.02.2018 №К-76/040, яким повідомлено ОСОБА_3 про відмову в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами на фасаді будинку за адресою: АДРЕСА_1., будь-якої із вищевказаних підстав, передбачених Законами України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та «Про рекламу», зазначений лист не містить. Натомість, в даному листі від 05.02.2018 №К-76/040 зазначено лише про відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради для прийняття рішення про видачу дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, що, в силу вимог Законів України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та «Про рекламу», не є підставою для відмови у видачі дозволу на розміщення зовнішньої реклами та не може бути мотивами для такої відмови.

Щодо доводів представника відповідачів про те, що будівля за адресою: АДРЕСА_1., згідно історико-архітектурного опорного плану міста Чорткова входить в заповідну територію історичного центру міста, а тому розміщення зовнішньої реклами таких великих розмірів у центральній, історичній частині міста є недопустимим, то суд вказує на таке.

Наведені зауваження представника відповідачів щодо великого розміру зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., жодним чином не відображені в листі Чортківської міської ради від 05.02.2018 №К-76/040, яким повідомлено позивача про відмову в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Окрім цього, доводи представника відповідачів про недопустимість розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., через те, що дана будівля входить в заповідну територію історичного центру міста, також є безпідставними, оскільки факт віднесення вказаної будівлі до пам'ятків національного або місцевого значення та до меж зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць, не підтверджені жодними доказами.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Щодо позовної вимоги про визнання протиправної бездіяльності Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради щодо неналежного розгляду звернення позивача від 22.01.2018, то суд зазначає, що дана вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідач розглянув заяву ОСОБА_3 від 22.012018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, що підтверджується копією протоколу засідання Виконавчого комітету Чортківської міської ради від 31.01.2018.

Відповідно до пункту 3.6 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради протягом не більше як двох робочих днів з дати одержання належним чином оформлених двох примірників дозволу розглядає заяву, готує і подає проект відповідного рішення на розгляд виконавчого комітету.

Згідно пункту 3.7 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, виконавчий комітет протягом одного робочого дня з дати одержання зазначених пропозицій приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні. Дозвіл або відмова у його видачі видається не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.

З огляду на зміст наведених норм Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, суд звертає увагу на те, що виконавчий комітет за результами розгляду заяви про про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами зобов'язаний прийняти рішення лише двох видів - про надання дозволу або про відмову у його наданні.

В даному випадку, за недостатньої кількості голосів членів виконавчого комітету Чортківської міської ради рішення за результатами розгляду питання про надання дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1, прийнято не було, що суперечить вимогам вищевказаних норм Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відмова в наданні фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., оформлена листом Чортківської міської ради від 05.02.2018 №К-76/040, за своїми наслідками рівнозначна рішенню виконавчого комітету про відмову у його наданні, оскільки в даному листі від 05.02.2018 №К-76/040 позивача повідомлено про негативні наслідки відмови в наданні дозволу, а саме зобов'язано позивача зняти зовнішню рекламу - натяжний банер з фасаду будинку за адресою: АДРЕСА_1. до 23.02.2018 (а.с.14).

За вказаних обставин, суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради розгляднути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 22.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., та прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішенням Чортківської міської ради від 19.02.2016 №110.

На підставі викладеного, позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню частково.

Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1762,00 грн.

У зв'язку з цим, стягненню на користь позивача підлягає частина сплаченого судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Чортківської міської ради підлягає стягненню частина сплаченого судового збору в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) гривня.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 22.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішенням Чортківської міської ради від 19.02.2016 №110.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківської міської ради (вулиця Тараса Шевченка, будинок 21, місто Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ - 24636045) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) гривня

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1).

Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради (вулиця Тараса Шевченка, будинок 21, місто Чортків, Тернопільська область, 48500).

Виконавчий комітет Чортківської міської ради (вулиця Тараса Шевченка, будинок 21, місто Чортків, Тернопільська область, 48500).

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 16 квітня 2018 р.