Рішення № 73374580, 12.03.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
808/252/18
Номер документу
73374580
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 березня 2018 року Справа № 808/252/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69006)

до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, буд. 25-А, м. Запоріжжя, 69076)

про зобов’язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

22 січня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1Є.) до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі – відповідач або Правобережне об’єднане УПФУ м. Запоріжжя), в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу в розмірі 88% заробітної плати з урахуванням включення до розрахунку (складу заробітної плати) розміру нарахованих та виплачених сум, а саме матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат відповідно до довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 №08-70-05-27/543 за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року, починаючи з 01.12.2017, та сплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою суду від 29 січня 2018 року адміністративний позов залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позову.

Ухвалою суду від 13 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/252/18.

В обґрунтуванні позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та одержує пенсію за віком, як державний службовець, з 2009 року, яка призначена їй відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням 88% розрахунку пенсії від сум заробітку. Однак, при призначенні та розрахунку пенсії, відповідачем не враховані фактично отримані позивачем в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, які відображені в довідці Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 № 08-70-05-27/543. Вказані виплати нараховані за 24 місяці перед звільненням і з них утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 12.12.2017 позивачем направлено заяву до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати (шляхом включення до розрахунку) розміру нарахованих та виплачених додаткових сум, надавши при цьому оригінал оновленої довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 № 08-70-05-27/543 про складові своєї заробітної плати за останні 24 місяці перед звільненням. Листом від 18.12.2017 № 513/В-9 Правобережне об’єднане УПФУ м. Запоріжжя відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. За таких обставин, просить задовольнити позов.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві від 28.02.2018 вх. №6791) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що включення матеріальної допомоги та індексації заробітної плати як складових заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям чинним законодавством не передбачено. Крім того зазначає, що на момент звернення позивача із заявою Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців не визначені. Вказує, що позивач має повних 17 років стажу державної служби, а тому пенсія призначена у розмірі 87% заробітної плати. Вимоги щодо включення премії до державних, професійних свят та ювілейних дат для перерахунку пенсії вважає необґрунтованими, оскільки дані виплати включені до розрахунку пенсії у 2009 році. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 2009 року перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», як колишній державний службовець.

Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу від 17.09.2009 №17100 зарахований стаж державної служби становить 17 років 7 місяців 25 днів, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 87%.

Для призначення пенсії позивач надавала довідку Запорізької митниці Державної митної служби України від 01.09.2009 №08-06-37/993, відповідно до якої надбавки та премії за період з вересня 2007 року по вересень 2009 року складались з наступних виплат: надбавки за високі досягнення у праці, щомісячної надбавки за особливі умови служби в митних органах, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат (з фонду оплати праці). На всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, становить 136 785, 26 грн.

12 грудня 2017 року позивач звернулась до Правобережного об’єднаного УПФУ в м. Запоріжжі із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 88% від сум заробітку на підставі оновленої довідки Запорізької митниці ДФС України від 11.12.2017 №08-70-05-27/543, відповідно до якої надбавки та премії за період з вересня 2007 року по вересень 2009 року складались з наступних виплат: надбавки за високі досягнення у праці, щомісячної надбавки за особливі умови служби в митних органах, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат (з фонду оплати праці), інших виплат – індексації та матеріальної допомоги. На всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, становить 164 167, 27 грн.

Листом від 18.12.2017 № 513/В-9 відповідач повідомив, що премії до державних, професійних свят та ювілейних дат включені до розрахунку пенсії у 2009 році. Щодо матеріальної допомоги та індексації повідомив, що Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ не передбачалось включення одноразових виплат при обчисленні пенсії за віком, чинним же законом перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1Є, звернулась до суду з даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд керується наступним.

Частинами 2, 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі-Закон №3723-ХІІ) тут та надалі-у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії у 2009 році) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи,які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно частини 6 статті 33 Закону № 3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 37-1 Закону № 3723-XII передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Вказане спростовує доводи відповідача про те, що на час призначення пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входили до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при обчисленні та перерахунку пенсії.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078. Об’єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення).

Згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, а саме додатковою заробітною платою в розумінні частини 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 по справі №465/3119/17, провадження №К/9901/19961/18.

Суд не приймає доводи відповідача про те, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визначені, оскільки спірні правовідносини виникли щодо порядку призначення пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а не перерахунку пенсії.

Щодо позовної вимоги про включення до заробітної плати сум премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, слід зазначити наступне.

Відповідно до наданих відповідачем довідки Запорізької митниці Державної митної служби України від 01.09.2009 №08-06-37/993 та протоколу від 17.09.2009 №17100 судом встановлено, що премії до державних, професійних свят та ювілейних дат включені до розрахунку пенсії позивача у 2009 році, а отже позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Стосовно позовної вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 88% сум заробітку, суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону № 3723-XII за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Матеріалами справи підтверджено, що позивач має стаж державної служби повних 17 років, а тому процент розрахунку пенсії від середнього заробітку має становити 87%. В даному випадку порушення прав позивача не відбулось, позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії здійснюється у разі виникнення права на підвищення або зменшення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії 12.12.2017, тому пенсія підлягає перерахунку з 01.12.2017.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

2. Зобов'язати Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в розмірі 87% заробітної плати з урахуванням включення до розрахунку (складу заробітної плати) розміру нарахованих та виплачених сум, а саме матеріальної допомоги та індексації заробітної плати відповідно до довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 №08-70-05-27/543 за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року, починаючи з 01.12.2017, та сплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат.

3. В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69006, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, буд. 25-А, м. Запоріжжя, 69076, код ЄДРПОУ 41248943).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 12.03.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко