
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2018 року справа № 925/973/17
Колегія суддів Господарського суду Черкаської області в складі:
головуючого судді - Єфіменка В.В.,
суддів Спаських Н.М., Дорошенка М.В.
з секретарем судового засідання Буднік А.М.; Горбатюк С.В.
представники сторін:
відпозивача - ОСОБА_1 за довіреністю;
відвідповідача - ОвсієнкоО.І.задовіреністю;
від ІІІ особи-1 - Кива О.М. за довіреністю;
від ІІІ особи-2 - Новак О.І. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом ОСОБА_4
до Публічногоакціонерноготовариства "Черкасиобленерго"
ІІІ особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Фонд державного майна України;
-Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку,
про визнання недійсними рішеньзагальнихзборівакціонерів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4, як акціонером Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", заявлено позов, в якому він просить суд:
Визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», оформлені протоколом від 17.07.2017 №4/2017.
Ухвалою від 31.08.2017 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд державного майна України та Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Ухвалою від 04.10.2017 провадження у справі зупинено.
Ухвалою від 07.02.2018 поновлено провадження у справі.
08.02.2018 справа в порядку визначеному ст.33 ГПК України прийнята до провадження колегією суддів .
Колегією суддів з'ясовано:
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_4, зокрема стверджує, що збори акціонерів публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" 17.07.2018 відбулися протиправно, а оспорювані ним рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства і порушують права та законні інтереси позивача, як акціонера публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" ( далі - ПАТ"Черкасиобленерго" ) .
Порушення вимог чинного законодавства позивач убачає у тому, що:
1) - всі рішення, прийняті на засіданнях наглядової ради, у складі, обраному на загальних зборах акціонерів 10-11.10.2016, є незаконними. Рішення про проведення позачергових загальних зборів 17.07.2017 прийнято неповноважним особами;
- оскільки рішення про проведення 17.07.2017 позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго», та всі рішення пов'язані з його проведенням прийнято нелегітимним складом Наглядової ради, склад реєстраційної комісії визначено неповноважним органом, тобто, у незаконний спосіб.
- реєстраційна комісія фактично без повноважень здійснила реєстрацію акціонерів для участі в загальних зборах акціонерів 17.07.2017;
2) Фонд державного майна України порушив порядок управління корпоративними правами. Зокрема, представник Фонду державного майна України, не був належним чином уповноважений висловлювати волю держави з питань порядку денного загальних зборів акціонерів товариства, оскільки в порушення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №678 "Порядку надання і погодження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави" не мав затвердженого наказом Фонду державного майна України і погодженого розпорядженням Кабінету Міністрів України відповідного завдання на голосування 17.07.2017, тому голоси цього представника були незаконно враховані лічильною комісією при підбитті підсумків голосування, що порушило право позивача на прийняття загальними зборами акціонерів відповідних рішень;
ОСОБА_4, зокрема стверджує, що оспорювані ним рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства і порушують права та законні інтереси позивача, як акціонера публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" .
В судовому засіданні представник Позивача заявлені вимоги повністю підтримав з мотивів викладених у позовній заяві.
01.12.2017 від ПАТ"Черкасиобленерго" надійшли письмові пояснення в яких Відповідач виклав свою правову позицію щодо предмета спору і вважає вимоги Позивача незаконними та необґрунтованими і заперечує проти їх задоволення.
У відзиві на позов та у судовому засіданні представники ПАТ"Черкасиобленерго" (далі - Товариство) свою правову позицію підтримали посилаючись на те, що позовна заява ОСОБА_4 не містить відповідного обґрунтування наявності у нього суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Відсутнє обґрунтування щодо порушення або оспорення його прав саме як акціонера ( том 2; а. с. 95-99).
Фонд державного майна України (далі - Фонд) в адресованих до Суду письмових поясненнях та його представник у судовому засіданні просив відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позову посилаючись, зокрема на те, що позивач як на підставу позову посилається на положення Порядку надання і погодження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 678 «Про деякі питання управління корпоративними правами держави» (далі - Порядок), які на дату проведення позачергових загальних зборів ПАТ «Черкасиобленерго» 17.07.2017 були нечинними, зокрема на пункт 4 вказаного Порядку.
Крім того, згідно з абз. 2 ч. З ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» встановлено таке: «Представник держави на загальних зборах та засіданнях наглядових рад (член наглядової ради) самостійно приймає рішення з питань порядку денного, за винятком випадків, передбачених цим Законом». Зазначені винятки встановлено абз. 3 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», у відповідності до якого голосування на загальних зборах з питань про вчинення значних господарських зобов'язань, предметом яких є майно, роботи або послуги, ринкова вартість яких становить 25 і більше відсотків вартості активів господарського товариства, акціонером (учасником) якого є держава, за даними останньої річної фінансової звітності цього господарського товариства, здійснюється представником держави на загальних зборах виключно на підставі довіреності із завданням на голосування з цього питання, виданої суб'єктом управління об'єктами державної власності.
Відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону України «Про акціонерні товариства» довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерного товариства може містити завдання щодо голосування, тобто перелік питань порядку денного загальних зборів із зазначенням того, як і за яке (проти якого) рішення потрібно проголосувати. Під час голосування на загальних зборах представник повинен голосувати саме так, як передбачено завданням щодо голосування. Якщо довіреність не містить завдання щодо голосування, представник вирішує всі питання щодо голосування на загальних зборах акціонерів на свій розсуд.
Фонд стверджує, що ні Порядок, ні положення Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не встановлюють обов'язку для Фонду погодити розпорядженням Кабінету Міністрів України завдання на голосування для участі в загальних зборах представнику держави, що відбулися 17.07.2017 ( том 2; а.с. 30-32).
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР; Комісія) в письмових поясненнях до суду повідомила, що згідно з п.1 р. І Порядку нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств, затвердженого Рішенням Комісії від 25.10.2012 року №1518, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.11.2012 за № 1855/22167 (далі - Порядок №1518), цей Порядок розроблено Комісією дотримання вимог законодавства про цінні папери та акціонерні товариства, визначає процедуру призначення Комісією представників для здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів (їх представників), проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств (далі -Нагляд) та порядок здійснення такого Нагляду в акціонерних товариствах.
Відповідно до п. 2 р. І Порядку №1518, представники Комісії здійснюють нагляд за дотриманням вимог законодавства про цінні папери та акціонерні товариства при проведенні реєстрації акціонерів (їх представників), проведенні загальних зборів, голосуванні та підбитті його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств.
Згідно з п. 1 р. II Порядку №1518, представники Комісії, що здійснюють Нагляд, можуть призначатися, крім іншого, за ініціативою Комісії та/або її територіальних органів.
Відповідно до п. 6 р. II Порядку №1518, керівник територіального органу Комісії має право самостійно за наявності підстав, передбачених пунктом 1 цього розділу, надавати Доручення на здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків тих акціонерних товариств, загальні збори яких проводяться на території адміністративно-територіальної одиниці цього територіального органу.
13.07.2017 т.в.о. директора Центрального територіального департаменту НКЦПФР Пересунько Д.В. доручив контрольній групі у складі: керівника контрольної групи - Новак О.І., членів контрольної групи - Пащенко Ю.1., Жукович А.В. здійснити нагляд за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ПАТ «Черкасиобленерго», які були призначені на 17.07.2017, про що надав Доручення №33-ЦД-1.
Третя особа звернула увагу суду на те, що представники Комісії здійснили виключно нагляд за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ПАТ «Черкасиобленерго», які були призначені на 17.07.2017.
Тобто, Представники Комісії не здійснювали нагляд за дотриманням вимог законодавства про цінні папери та акціонерні товариства при скликанні загальних зборів, проведенні загальних зборів, голосуванні та підбитті його підсумків на загальних зборах акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго», які відбулись 17.07.2017.
Відповідно до п.1 р. IV Порядку №1518, за результатами Нагляду контрольна група складає Протокол у двох примірниках.
Згідно з п.2 р. IV Порядку №1518, у Протоколі відображаються результати Нагляду відповідно до повноважень, наданих Представникам Комісії Дорученням.
За результатами Нагляду контрольною групою складено Протокол нагляду за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ПАТ «Черкасиобленерго» 17.07.2017, відповідно до якого порушень не виявлено ( том 2; а.с. 9-15).
Колегія суддів, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази приходить до наступних висновків.
Держава Україна в особі Фонду державного майна України ( далі - Фонд ), як органу, уповноваженого управляти державним майном, була у 2016 році і є наразі акціонером публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" ( далі - Товариство; ПАТ "Черкасиобленерго" ). Державі Україна належать 68260990 штук простих акцій цього товариства, що становить 46% його статутного капіталу.
Колегія суддів приходить до переконання, що публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" є господарським товариством паливно-енергетичного комплексу, у статутному капіталі якого частка держави становить більше 25 відсотків.
ОСОБА_4 у 2017 році був і на час вирішення спору судом є акціонером ПАТ "Черкасиобленерго". Йому належить 5 штук простих іменних акцій цього Товариства номінальною вартістю 0,25 грн. кожна.
26.05.2017 Рішенням Наглядової ради публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" ( далі - Наглядова рада Товариства ), оформленого протоколом № 13/2017 від 26.05.2017 скликані позачергові загальні збори Товариства.
Підпункт "а" п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" передбачає, що Фонд державного майна України відповідно до законодавства здійснює управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 30.10.2014 №678 "Про деякі питання управління корпоративними правами держави" затвердив "Порядок надання і погодження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави" (далі - Порядок).
Пункт 2 Порядку передбачає для суб'єктів управління об'єктами державної власності обов'язкове видання наказів про затвердження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави.
Згідно з п. 4 Порядку суб'єкти управління у наказах, зазначених у п. 2 цього Порядку, щодо господарського товариства паливно-енергетичного комплексу, у статутному капіталі якого частка держави становить 25 і більше відсотків, передбачають, що такі накази набирають чинності одночасно з розпорядженням Кабінету Міністрів України про їх погодження у разі включення до порядку денного питань: внесення змін до статуту; збільшення або зменшення статутного капіталу; відчуження та/або застави активів або майна, крім реалізації банками заставного майна; затвердження річної фінансової звітності; розподілу прибутку; реорганізації, ліквідації, заснування господарських товариств; придбання або відчуження корпоративних прав у господарських товариствах; обрання та відсторонення керівника виконавчого органу, членів наглядової ради та членів колегіального виконавчого органу, обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови виконавчого органу.
Фонд державного майна України не оспорює той факт, що його представники брали участь у позачергових загальних зборах акціонерів Товариства на підставі виданих їм Фондом довіреностей і не мали при цьому затвердженого наказом Фонду державного майна України і погодженого розпорядженням Кабінету Міністрів України відповідного завдання на голосування.
При цьому Фонд державного майна України і його представники на позачергових загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" керувалися абзацом 2 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", згідно з яким представник держави на загальних зборах та засіданнях наглядових рад (член наглядової ради) самостійно приймає рішення з питань порядку денного, за винятком випадків, передбачених цим законом.
Вказана редакція ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" була встановлена Законом України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності", який набрав чинності 25.06.2016.
У п.3 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Законодавець, уповноваживши підпунктом "а" п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України на встановлення порядку здійснення Фондом державного майна управління корпоративними правами держави, вправі сам законом України встановити особливості такого порядку чи окремих його елементів. При цьому законодавець не зв'язаний нормами встановленого Кабінетом Міністрів України Порядку.
У наявному випадку, абзацом 2 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" в редакції Закону України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" законодавець й встановив відмінні від встановлених Порядком особливості щодо порядку прийняття рішень представником держави на загальних зборах та засіданнях наглядових рад господарських товариств з питань порядку денного, за винятком випадків, передбачених цим законом, під які даний випадок не підпадає.
Колегія суддів переконана, що передбачена абзацом 2 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" норма є спеціальною, встановленою Законом України нормою, яка має вищу юридичну силу від відповідних норм Порядку. Відтак, саме вона згідно з п.3 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" має застосовуватись у спірних правовідносинах.
Колегія суддів враховує, що представники держави 17.07.2017 брали участь у позачергових загальних зборах акціонерів ПАТ "Черкасиобленерго" на підставі виданих їм Фондом державного майна України довіреностей, до яких позивач не висловив ніяких зауважень, тому немає підстав для неврахування їх голосів під час визначення кворуму на цих позачергових загальних зборах та результатів голосування.
Незалежно від наявності чи відсутності порушень вимог Порядку, колегія суддів виходить з презумпції відповідності результатів голосування представників держави на позачергових загальних зборах акціонерів ПАТ "Черкасиобленерго" - волі держави, допоки судом не буде встановлено інше і тільки у такому разі права та законні інтереси акціонерів цього Товариства будуть порушені.
Наразі держава не заперечує такої відповідності і підстав для встановлення іншого у господарського суду немає, відтак не виявлено і порушень прав чи законних інтересів саме Позивача.
Аналізуючи доводи Позивача про порушення права позивача на прийняття загальними зборами акціонерів відповідних рішень, колегія суддів з'ясувала слідуюче.
Позивач не надав відповідного правового обґрунтування наявності у нього суб'єктивного матеріального права або законного інтересу внаслідок рішень прийнятих на позачергових загальних зборах Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», оформлених протоколом від 17.07.2017 №4/2017. Відсутнє обґрунтування та неподані належні і допустимі докази щодо порушення або оспорення його прав саме як акціонера на позачергових загальних зборах Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», оформлених протоколом від 17.07.2017 №4/2017.
Колегія суддів приходить до переконання, що Позивач не довів у суді тих обставин, на яких ґрунтуються його вимоги про визнання недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" оформлених протоколом від 17.07.2017 №4/2017.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до переконання, що позов задоволенню не підлягає.
Виходячи з положень ст.ст. 123,129 ГПК України, судові витрати по справі покладаються на Позивача.
Керуючись ст.232-233, 236-240 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У позові відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено в порядку визначеному ГПК України.
Повне рішення складено 16.04.2018
Головуючий суддя В.В. Єфіменко
Суддя Н.М.Спаських
Суддя М.В. Дорошенко