
Справа №522/13985/17
Провадження №2-а/522/657/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2018 року Приморський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого судді - судді Кравчук Т.С.,
при секретарі - Антонецькому С.Л., Крохмаль І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Юридичного департаменту Одеської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Юридичного департаменту Одеської міської ради, в якому просить зобов'язати Юридичний департамент Одеської міської ради скасувати зміни, які були внесені в державний реєстр речових прав на нерухоме майно в частині зміни частки домоволодіння, яка належить позивачу та площі домоволодіння.
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначив, що йому на праві власності належить 1/2 частка домоволодіння, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 на підставі Договору купівлі-продажу від 13 грудня 1988 року, який було посвідчено заступником старшого державного нотаріуса Першої Одеської державної нотаріальної контори та зареєстровано 22 грудня 1988 року в реєстрі за №4-4055 право власності на означену частку домоволодіння було зареєстровано Одеськім міжміським бюро технічної інвентаризації за №5673 на сторінці 168 в книзі 19 доп., та 30 грудня 2013 року право власності на 1/2 частину вказаного домоволодіння було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкту нерухомого майна 261049451101 та номером запису 4160693. Також позивач зазначає, що в домоволодіння розташовано на земельній ділянці площею 477 кв.м. та цілому складалося з одного кам'яного житлового будинку літ. «А» житловою площею 74,7 кв.м та господарчих і побутових будівель - сараї літ. «Е» та «И», сарай з погребом літ. «З», огородження №№5-8, 10-12, мощення 1, Ш, ІУ.
Також позивач зазначає, що йому стало відомо, що 24 березня 2016 року о 18:38:05 в державний реєстр була внесена реєстрація змін до права власності та державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Одеська область Васильковською Євгенією Валеріївною були внесені відомості до реєстру за індексним номером рішення: 29018699 в частині зміни розміру його частки з 1/2 на 34/100 та, що 22.04.2016 року о 17:41:05ч. державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Васильковською Є.В. було внесено реєстрацію змін щодо площі домоволодіння: а саме житлова площа (кв.м) - 74,7 змінено на загальна площа (кв.м) - 208,3, житлова площа (кв.м) - 96 кв.м.
Позивач та його представник позов підтримали та просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засідання, причини неявки суду не повідомив, надав до суду відзив, у якому позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити в повному обсязі. В обґрунтування відзиву на адміністративний позов зазначив, що спірну державну реєстрацію в частині зміни площі домоволодіння та розміру частки у праві спільної часткової власності позивача було проведено державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Васильковською Євгенією Валеріївною. На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. №304-р та підпункту 3 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» припинено надання адміністративних послуг, Одеським міським управлінням юстиції, з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, а процедура реорганізації не проводилася, правонаступника визначено не було. Юридичний департамент Одеської міської ради не є правонаступником і тому не є належним відповідачем у справі.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за доцільне ухвалити заочне рішення, а позов обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником 1/2 частки домоволодіння, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 13 грудня 1988 року, який було посвідчено заступником старшого державного нотаріуса Першої Одеської державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за №4-4055. Право власності позивача на 1/2 частку домоволодіння було зареєстровано 22 грудня 1988 року Одеськім міжміським бюро технічної інвентаризації за №5673 на сторінці 168 в книзі 19 доп., та 30 грудня 2013 року право власності на 1/2 частину вказаного домоволодіння було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 261049451101, що підтверджується Витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 15783878 від 31 грудня 2013 року.
Об'єкт нерухомого майна, а саме житловий будинок АДРЕСА_1 складається з житлового будинку літ. "А" житловою площею 74,7 кв.м сараї літ. «Е,И», сарай з погребом літ. «З», огородження №№5-8, 10-12, мостіння 1, Ш, ІУ. Правомірність реєстрації 1/2 частки домоволодіння, за ОСОБА_2, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 261049451101 та номером запису 4160693 була встановлена Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Мидляр Евгенії Валеріївни, за участю третіх осіб на стороні позивача ОСОБА_5, на стороні відповідача ОСОБА_2, Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Одеського міського управління юстиції про визнання незаконним та скасування рішення від 31.12.2013 р. №9715893, якою в задоволені позову було відмовлено.
Судом також встановлено, що 24 березня 2016 року о 18:38:05 в державний реєстр було внесена реєстрація змін до права власності, державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Васильковською Євгенією Валеріївною, за індексним номером рішення 29018699 в частині зміни розміру частки з 1/2 на 34/100, та 22.04.2016 року о 17:41:05ч. також державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Васильковською Є.В. було внесено реєстрацію змін, за індексним номером рішення 29402800 щодо площі домоволодіння: а саме - житлова площа (кв.м) - 74,7 змінено на загальна площа (кв.м) - 208,3, житлова площа (кв.м.) - 96, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна №83839380 від 30 березня 2017 року.
З матеріалів справи вбачається, що з заявами про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме за реєстраційним номером об'єкту нерухомого майна 261049451101 та номером запису 4160693 звернулися ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які є співвласниками домоволодіння.
З відповіді Міністерства юстиції України від 07.07.2017 року №25592/8970-0-32-07/19 вбачається, що в ході камеральної перевірки було встановлено, що державним реєстратором Васильківською Є.В., під час реєстраційних дій щодо об'єкту нерухомого майна, що розташований за адресою: м.Одеса вул.Салтикова-Щедріна, 32, було порушено статті 2, 10, 18, 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно».
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Статтею 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №99 «Про реформування територіальних органів міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги» встановлена ліквідація, як юридичних осіб, територіальних органів Міністерства юстиції України в тому числі і Одеського міського управління юстиції. Запис про припинення Одеського міського управління юстиції внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 16 серпня 2016 року за № запису 15561110006032848. Правонаступники Одеського міського управління юстиції відсутні.
Положенням про Юридичний департамент Одеської міської ради, яке було затверджено рішенням Одеської міської ради від 28 лютого 2011 року №384-VІ (зі змінами, які було внесені рішенням Одеської міської ради від 03.02.2016 року №248-VІІ) юридичний департамент здійснює повноваження суб'єкта державної реєстрації прав, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
Згідно до ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить: 1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ. Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна; 2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.12 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій. Записи, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.
Відповідно до п.38 ч.1 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2011 р. №1141 зміни до записів Державного реєстру прав вносяться у разі зміни ідентифікаційних даних суб'єкта права, визначення часток у праві спільної часткової власності чи їх зміни.
Згідно п.38 до ч.2 означеного Порядку внесення змін до записів Державного реєстру прав здійснюється за заявою особи, записи про яку містяться у реєстрі.
Внесення в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно запису про зміну частки в домоволодінні та змін в загальній та житловій площі домоволодіння впливає на право власності позивача та унеможливлює здійснення ним будь-яких дій щодо свого майна, оскільки існують розбіжності між часткою у правоустановчому документі та часткою, що зареєстрована у Державному реєстрі прав власності.
Статтею 41 Конституції України закріплено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається у порядку визначеному законом.
Згідно ч.1 ст.317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Частинами 1,2 ст. 319 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Також відповідно до ст.320 ЦК України право власності є непорушним, ніхто не може протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про внесення змін до запису Державного реєстру прав, про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна відповідний запис скасовується.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Юридичного департаменту Одеської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Зобов'язати Юридичний департамент Одеської міської ради скасувати зміни, які були внесені 24.03.2016 року та 22.04.2016 року в державний реєстр речових прав на нерухоме майно в частині зміни частки домоволодіння з 1/2 частки на 34/100 часток домоволодіння, в частині зміни площі домоволодіння з житлової площі - 74,7 кв.м на загальну площу - 208,3 кв.м, з яких житлова площа - 96 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_2 на праві власності.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду буде виготовлений 16 квітня 2018 року.
Суддя
11.04.18