Постанова № 73354190, 11.04.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
674/683/16-а
Номер документу
73354190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 674/683/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Шклярук В.М.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

11 квітня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г.

за участю:

секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,

позивача: ОСОБА_2,

представника позивача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 05 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дунаєвецької районної ради Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: міжрегіональне управління Нацдержслужби у Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій областях, відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування рішень,

В С Т А Н О В И В :

в травні 2016 року, позивач, ОСОБА_2 звернувся до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Дунаєвецької районної ради Хмельницької області щодо визнання незаконним та скасування рішення першої сесії Дунаєвецької районної ради VII скликання "Про затвердження структури, чисельності виконавчого апарату районної ради VII скликання" №18-1/2015 від 09.12.2015 та визнання незаконним та скасування рішення шостої (позачергової) сесії Дунаєвецької районної ради VII скликання "Про внесення змін до структури, чисельності виконавчого апарату районної ради VII скликання" №5-6/2016 від 07.04.2016.

Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 05.12.2017 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із прийнятою постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Позивач та представник позивача підтримали доводи зазначені в апеляційній скарзі, просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день та час судового засідання, разом з тим в попередньому судовому засіданні - 04.04.2018, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача та позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції – скасувати та прийняти нове рішення про задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі, 18.11.2010 розпорядженням голови Дунаєвецької районної ради Хмельницької області позивач був звільнений з посади керуючого справами виконавчого апарату райради у зв'язку з переходом на виборну посаду.

19.11.2010 позивача було обрано на виборну посаду Воробіївського сільського голови Дунаєвецького району.

Рішенням Дунаєвецької міської ради від 25.11.2015 повноваження Воробіївського сільського голови було припинено на підставі ч.2 ст.8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та п.1 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

25.11.2015 позивач звернувся із заявою до Дунаєвецької районної ради про надання йому попереднього місця роботи у районній раді відповідно до ст. 118 КЗпП України. Однак, відповідач відмовив у задоволенні його заяви.

Постановою Дунаєвецького районного суду від 11.02.2016 відповідача було зобов'язано надати позивачу іншу рівноцінну роботу (посаду) у виконавчому апараті Дунаєвецької районної ради.

Рішенням першої сесії Дунаєвецької районної ради 7 скликання "Про затвердження структури, чисельності виконавчого апарату районної ради" від 09.12.2015 було затверджено структуру, чисельність виконавчого апарату районної ради 7 скликання, згідно додатку, зокрема було затверджено 10 штатних одиниць, в тому числі посади заступника голови ради, керуючого справами виконавчого апарату та заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови з питань діяльності ради.

Відповідно до рішення шостої (позачергової) сесії Дунаєвецької районної ради "Про внесення змін до структури, чисельності виконавчого апарату районної ради" від 07.04.2016 було внесено зміни до структури, чисельності виконавчого апарату, зокрема було збільшено чисельність виконавчого апарату до 11 штатних одиниць та затверджено додаткову посаду заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови з питань інформаційної та кадрової роботи. Дану посаду відповідачем було запропоновано позивачу.

Однак, позивач відмовився від даної посади зазначивши, що запропонована йому посада є нерівноцінною та такою, що не передбачена чинним законодавством.

Вважаючи, що дані рішення не відповідають нормі закону позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Також судом першої інстанції встановлено та підтверджено спеціалістом Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій областях, що способи призначення на посади заступника голови районної ради і керуючого справами виконавчого апарату районної ради відрізняються, оскільки прийняття на посаду заступника голови районної ради здійснюється шляхом обрання відповідною радою, а на посаду керуючого справами районної ради - на конкурсній основі. Крім того, ці посади належать до різних категорій: заступник голови районної ради - четверта категорія посад, керуючий справами районної ради - п'ята категорія посад. Однак в законодавстві про службу в органах місцевого самоврядування відсутнє визначення рівнозначної посади, тому не можливо визначити чи є зазначені посади рівнозначними. Також зазначено, що посада заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови районної ради не віднесена до жодної з семи категорій посад в органах місцевого самоврядування.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що орган місцевого самоврядування в даному випадку в межах своєї компетенції самостійно вирішує питання щодо структури, штату та чисельності працівників, суд не втручається в діяльність цього органу щодо створення структури і штатів, оскільки, це віднесено до компетенції самого органу, як це передбачено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні, а також того, що позивач оспорює виконання відповідачем рішення суду щодо надання йому рівноцінної посади у виконавчому апараті Дунаєвецької районної ради.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Відповідно до ст.43 Конституції України кожному гарантовано право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Згідно з ст.92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються: організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.

Відповідно до ст.3 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є:

виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно з ч.1 ст.10 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою.

Також, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме ст.52 та ст.56 встановлено, що тільки голова районної ради та заступник голови районної ради обираються районною радою.

Відповідно до ст.14 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" йде чітке розмежування по категоріям посад. Проаналізувавши дану статтю колегія суддів приходить до висновку, що вона передбачає й чітке найменування посад.

Судом першої інстанції не досліджено на відповідність чинному законодавству рішення районної ради №18-1/2015 від 09.12.2015 "Про затвердження структури, чисельності виконавчого апарату районної ради VII скликання" та №5-6/2016 від 07.04.2016 "Про внесення змін до структури, чисельності виконавчого апарату районної ради VII скликання" в частині передбачення посад "заступника голови ради, керуючого справами виконавчого апарату", "заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови з питань діяльності ради" та "заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови з питань інформаційної та кадрової роботи". Так, згідно з п.4 ч.1 ст.43 ЗУ " Про місцеве самоврядування в Україні" районна рада виключно на пленарних засіданнях вирішує питання затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельність. встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів приходить до висновку, що посади "заступника голови ради, керуючого справами виконавчого апарату", "заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови з питань діяльності ради" та "заступника керуючого справами виконавчого апарату, радника голови з питань інформаційної та кадрової роботи" визначені в рішеннях Дунаєвецької районної ради №18-1/2015 від 09.12.2015 та №5-6/2016 від 07.04.2016, не відповідають нормам чинного законодавства, тобто такі посади затверджені рішеннями Дунаєвецької районної ради та запропоновані позивачу не передбачені та не відповідають типовим штатам затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що згідно з ст.118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Під рівноцінною прийнято вважати таку роботу або посаду, що відповідає попередній за кваліфікацією, умовами праці та її оплатою, а також за обсягом пільг, що надаються у зв'язку з її виконанням.

Відповідно до Додатку №49 постанови КМ України №268 від 09.03.2006 визначено схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату районних, районних у мм.Києві та Севастополі рад, та згідно якого наданих позивачу посад згідно оскаржуваних рішень Дунаєвецької районної ради немає.

Тобто, рішення Дунаєвецької районної ради №18-1/2015 від 09.12.2015 та №5-6/2016 від 07.04.2016 є протиправними, так як суперечать Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до п.3 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.

З урахуванням вищевикладеного, колегією суддів встановлено невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з задоволенням позовних вимог в повному обсязі.

Враховуючи, що суд апеляційної інстанції задовольнив адміністративний позов та згідно з п.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, колегія суддів приходить до висновку щодо необхідності вирішити питання розподілу судових витрат.

Позивач сплатив судовий збір за подання адміністративного позову згідно платіжного доручення від 28.04.2016 (а.с.1 Т.1) в сумі 556 грн. 72 коп. та за подання апеляційної скарги згідно платіжних доручень (квитанцій) № 20 від 05.12.2017 в сумі 828 грн. 00 коп. та №31 від 24.01.2018 в сумі 825 грн.60 коп., у зв"язку з цим слід стягнути з Дунаєвецької районної ради Хмельницької області (32400, м.Дунаївці, вул.1 Травня, 1, код ЄДРПОУ 04060571) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (32400, вул.Шевченка, 51, с.Воробіївка, Дунаєвецький район, Хмельницька область) судовий збір в розмірі 2 210 грн. 32 коп.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 05 грудня 2017 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення першої сесії Дунаєвецької районної ради VII скликання "Про затвердження структури, чисельності виконавчого апарату районної ради VII скликання" №18-1/2015 від 09.12.2015.

Визнати протиправним та скасувати рішення шостої (позачергової) сесії Дунаєвецької районної ради VII скликання "Про внесення змін до структури, чисельності виконавчого апарату районної ради VII скликання" №5-6/2016 від 07.04.2016.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (32400, вул.Шевченка, 51, с.Воробіївка, Дунаєвецький район, Хмельницька область) судовий збір в розмірі 2 210 грн. 32 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Дунаєвецької районної ради Хмельницької області (32400, м.Дунаївці, вул.1 Травня, 1, код ЄДРПОУ 04060571).

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі протягом п'яти днів.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5