Постанова № 73354031, 12.04.2018, Ананьївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
491/258/18
Номер документу
73354031
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 491/258/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2018 року м.Ананьїв

Суддя Ананьївського районного суду Одеської області Дорош Валерій Васильович розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління ДФС в Одеській області Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, паспорт серії НС №108391, виданий Тальнівським РВ УМВС України в Черкаській області 15 травня 1996 року, працюючого на посаді директора ТОВ «Агросервіс», проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, відомості щодо раніше накладених адміністративних стягнень не надані,-

В С Т А Н О В И В :

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що представниками ГУ ДФС України в Одеській області здійснювалася планова документальна перевірка діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросервіс» (код ЄДРПОУ - 31382878), розташованого за адресою: Одеська обл., Ананьївський р-н, с.Жеребкове, вул.Привокзальна, 4.

В ході проведення вказаної перевірки встановлено, що ОСОБА_1, який є директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросервіс», у період часу з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року не забезпечив повного контролю за веденням бухгалтерського та податкового обліку, чим порушив вимоги п.185.1, ст.185, п.187.1 ст.187, п.209.6 ст.209 та п.п.209.15.5 п.209.15 ст.209 Податкового кодексу України.

За вказаним фактом заступником начальника відділу аудиту платників території обслуговування Подільської ОДПІ управління аудиту ГУ ДФС України в Одеській області ОСОБА_2 складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення від 4 квітня 2018 року №671 (серії АА №510075) за ч.1 ст.163-1 КУпАП.

Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Так, при підготовці до розгляду даної справи про адміністративне правопорушення було встановлено, що матеріали оформлено не належним чином.

Зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення, в порушення вимог ч.1 ст.256 КУпАП, не зазначено ім’я та по батькові особи, що його склала.

Частиною 2 статті 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Проте, в матеріалах справи відсутнє будь-яке підтвердження вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1

Також, в порушення вимог ч.ч.2, 3 ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення відсутній підпис особи, що притягується до адміністративної відповідальності або зазначення про її відмову від підписання протоколу.

Крім того, частиною 1 статті 163-1 КУпАП встановлено відповідальність за Відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Так, з диспозиції зазначеної частини статті 163-1 КУпАП вбачається, що суб’єктом даного адміністративного правопорушення може бути лише керівник або посадова особа.

Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить чіткого визначення терміну «посадова особа».

Тому для визначення цього терміна слід керуватись положеннями інших нормативно-правових актів.

Так, згідно частини другої статті 2 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), посадовими особами вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

У пункті 1 та 2 Примітки до статті 364 Кримінального кодексу України міститься поняття службової особи. Так, службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням. Службовими особами також визнаються іноземці або особи без громадянства, які виконують обов'язки, зазначені в пункті 1 цієї Примітки.

Частинами третьою, четвертою та п'ятою пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про хабарництво" передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном. Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Особа є службовою не тільки тоді, коли вона здійснює відповідні функції чи виконує обов'язки постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням, за умови, що зазначені функції чи обов'язки покладені на неї правомочним органом або правомочною службовою особою.

З наведених норм законодавства вбачається, що для того щоб особа набула статусу посадової (службової) вона повинна бути не лише призначена на посаду, а й виконувати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов'язки та правопорушення має бути безпосередньо пов’язане з виконанням особою даних обов’язків.

Водночас, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодного документу, що підтверджував покладення на ОСОБА_1 обов’язків директора ТОВ «Агросервіс».

При таких обставинах суд не має можливості розглянути дані матеріали та винести відповідне рішення, а тому є всі підстави для повернення даного протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 163-1, 256, 268, 278 КпАП України,

П О С Т А Н О В И В :

Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, паспорт серії НС №108391, виданий Тальнівським РВ УМВС України в Черкаській області 15 травня 1996 року, працюючого на посаді директора ТОВ «Агросервіс», проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДФС в Одеській області Державної фіскальної служби України для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: ОСОБА_3