
Справа № 305/1641/17
Провадження по справі №2/305/124/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.04.2018 Рахівський районний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді - Ємчук В. Е.,
за участі секретаря судового засідання Орос С.Ю.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рахів справу за позовом ОСОБА_1 до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Державного підприємства "СЕТАМ", Державного казначейства України про визнання недійсним правочину та стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рахівського районного суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Державного підприємства "СЕТАМ", Державного казначейства України про визнання недійсним правочину та стягнення коштів.
Позивач ОСОБА_3 на початку судового засідання заявив клопотання про залучення до справи співвідповідача, яке мотивував тим, що під час розгляду справи було встановлено, що Рахівський районний відділ державної виконавчої служби ГТУЮ у Закарпатській області не є розпорядником бюджетних коштів і є структурним підрозділом ГТУЮ у Закарпатській області і як вказує судова практика та практика виконання судових рішень виникають труднощі у стягувачів за виконавчим документом стягнути кошти з районних відділів ДВС. Тому позивач вважає, що на підставі ст.51 ЦПК України необхідно залучити до справи у якості співвідповідача у частині вимог до Рахівського районного відділу ДВС - Головне управління юстиції у Закарпатській області.
Позивач в судовому засіданні підтримав клопотання про залучення Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області до участі в даній справі як співвідповідача.
Представник відповідача ОСОБА_2 заперечував щодо задоволення даного клопотання, вважає його безпідставним, оскільки районні відділи ДВС є розпорядниками коштів.
Заслухавши сторін, їхніх представників, дослідивши клопотання позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання до задоволення не підлягає.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
ОСОБА_3 пред'явивши даний позов не залучив Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області в статусі відповідача, у клопотанні він зазначає, що ним під час розгляду справи встановлено, що Рахівський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області не є розпорядником бюджетних коштів і є структурним підрозділом, що не відповідає дійсним обставинам.
Так, згідно зі статтею 44 ЗУ "Про виконавче провадження" передбачає, що органи державної виконавчої служби мають рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, а також рахунки, у тому числі в іноземній валюті, в державних банках для зарахування коштів виконавчого провадження, обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам.
Стаття 47 ЗУ "Про виконавче провадження" передбачає порядок виплати стягнутих грошових сум, відповідно до якої грошові суми, стягнуті з боржника (у тому числі одержані від реалізації майна боржника), зараховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця. За письмовою заявою стягувача - фізичної особи стягнуті грошові суми перераховуються виконавцем на зазначений стягувачем рахунок у банку або іншій фінансовій установі чи надсилаються на адресу стягувача поштовим переказом, що здійснюється за його рахунок, крім переказу аліментних сум.
Відповідно до розділу VII. "Облік і звітність за сумами на рахунках органів державної виконавчої служби та приватних виконавців" Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5) стягнуті з боржника грошові суми підлягають зарахуванню на рахунки для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам, у тому числі в іноземній валюті, відкриті Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, відділами державної виконавчої служби в органах, що здійснюють казначейське обслуговування (в іноземній валюті - в банках), приватними виконавцями - в банках(далі - депозитний рахунок). Авансові внески стягувачів перераховуються на окремий небюджетний рахунок, відкритий Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, відділами державної виконавчої служби в органах, що здійснюють казначейське обслуговування, приватним виконавцем в банках (далі - рахунок авансових внесків). Дозвіл на перерахування коштів з депозитного рахунку надається виключно начальником органу державної виконавчої служби або уповноваженою ним особою, який є розпорядником рахунку. Перерахування коштів з рахунків органів державної виконавчої служби чи приватного виконавця здійснюється на підставі платіжних доручень. Платіжне доручення підписується начальником органу державної виконавчої служби та відповідальною особою або приватним виконавцем. Перерахування (повернення) авансового внеску стягувача з рахунку авансового внеску органу державної виконавчої служби здійснюється на підставі розпорядження державного виконавця. Разом з розпорядженням державним виконавцем готуються та надаються відповідні документи щодо здійснення витрат. Витрати за рахунок авансових внесків здійснюються згідно з кошторисами, затвердженими в установленому порядку.
З огляду на викладене Рахівський районний відділ державної виконавчої служби ГТУЮ у Закарпатській області був, як на момент подачі даного позову ОСОБА_1, так і на даний час є розпорядником бюджетних коштів. Отже, клопотання про залучення в статусі співвідповідача Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області в даному випадку не узгоджується з положеннями ч.3 статті 51 ЦПК України, відповідно до якої після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Керуючись ст. 51 Цивільного процесуального кодексу України суд,
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області в статусі співвідповідача у частині позовних вимог до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В.Е.Ємчук