Постанова № 73345574, 10.04.2018, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
909/913/17
Номер документу
73345574
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" квітня 2018 р. Справа № 909/913/17

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Зварич О.В.

суддів Дубник О.П.

Хабіб М.І.,

секретар судового засідання Кіра М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за №144/11.1-06/14в від 26.02.2018р. (вх. № 01-05/808/18 від 07.03.2018р.)

на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2018р.

(головуючий-суддя Максимів Т.В. судді: Кавлак І.П., Михайлишин В.В.; повний текст складено 07.02.2018р.)

у справі № 909/913/17

позовом: Фізичної особи - підприємця Черниша Руслана Володимировича (надалі ФОП Черниш Р.В.)

до відповідача-1: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради

до відповідача-2: Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради

про визнання права на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.),

за участю:

від позивача: Черниш Р.В. (НОМЕР_1, виданий 03.06.2010р. Івано-Франківським МВ УМВС в Івано-Франківській області);

від відповідача-1: Шуляк Ю.С. - представник (довіреність № 5/01-20/14-в від 02.01.2018р.);

від відповідача-2: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

25.09.2017р. ФОП Черниш Р.В. звернувся в господарський суд Івано-Франківської області з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про визнання права на розміщення 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5шт.) загальною площею 67,6 кв.м та 100,8 кв.м, відповідно, на АДРЕСА_1.

16.01.2018р. позивач подав до суду першої інстанції заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив визнати право на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м та 90 кв.м, відповідно, на АДРЕСА_1.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2018р. у справі №909/913/17 позов задоволено. Визнано за ФОП Черниш Р.В. право на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60кв.м та 90кв.м на АДРЕСА_1. Стягнуто з Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини на користь ФОП Черниша Р.В. по 800,00 грн. судового збору.

В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що позивач при зверненні з заявою про погодження архітектурного типу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на новому місці розташування подав всі необхідні документи, а відповідачі не надали мотивованої відмови в установленому порядку, а також при розгляді справи не навели обставин невідповідності намірів комплексній схемі чи будівельним нормам, тому позивач має право на затвердження архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м та 90 кв.м, відповідно на АДРЕСА_1.

Відповідач-1 подав апеляційну скаргу, в якій вважає рішення суду першої інстанції прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Звертає увагу на те, що при розгляді питання про погодження архітектурного типу тимчасових споруд виконавчий комітет не вирішує питання про надання дозволу на їх розміщення та не видає з даного приводу жодних дозвільних документів. З огляду на зміст позовної вимоги, а саме «визнання права на розміщення архітектурного типу тимчасової споруди», вказує, що суд безпідставно її задоволив, оскільки по своїй суті це вимога про визнання права на розміщення саме тимчасової споруди, виконаної згідно затвердженого архітипу, так як не вбачається можливим розмістити виключно архітектурний тип, тобто зовнішній вигляд тимчасової споруди. В свою чергу, позивач не звертався до виконавчого комітету з заявою про оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди, як підстави для її встановлення, не оформив належним чином договір тимчасового користування окремими елементами благоустрою для встановлення тимчасової споруди, а тому виконавчим комітетом не порушено право позивача на встановлення тимчасової споруди. Просить скасувати рішення господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2018р. у справі № 909/913/17, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає доводи скаржника безпідставними та необґрунтованими, а рішення місцевого господарського суду - законним. Покликається на те, що визнання права на розміщення тимчасової споруди, запропонованого архітипу, не позбавляє його обов'язку оформити інші необхідні документи, в тому числі, паспорт прив'язки. Вказує, що рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про затвердження архітектурного типу тимчасових споруд в м. Івано-Франківську», без наявності якого неможливо розпочати процедуру виготовлення паспорта прив'язки тимчасової споруди, є документом дозвільного характеру. Просить залишити без змін рішення господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2018р. у справі №909/913/17, апеляційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради - без задоволення.

Відповідач-2 не надавав письмового відзиву на апеляційну скаргу.

В судовому засіданні представник відповідача-1 підтримав вимоги, наведені у апеляційній скарзі.

Позивач просив залишити без змін оскаржуване рішення місцевого господарського суду, апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідпач-2 не забезпечив явки в судове засідання уповноваженого представника. Згідно повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення від 19.03.2018р. обізнаний з датою, часом і місцем розгляду справи.

Суд не визнавав обов'язковою явку в судове засідання представників сторін. Отже, в силу положень ч.12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України справу може бути розглянуто при відсутності відповідача-2.

Апеляційний господарський суд, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторін, здійснивши аналіз наявних у справі письмових доказів, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2018р. у справі № 909/913/17.

Як вбачається з матеріалів справи, ФОП Черниш Р.В. є співвласником квартири №2, яка знаходиться в АДРЕСА_1 згідно з договором дарування квартири від 02.07.2007р., посвідченим приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Слободян Л.А. та зареєстрованим в реєстрі за №1907 (а.с.23).

Земельна ділянка по АДРЕСА_1 в м. Івано-Франківську площею 0,0469 га належить братові позивача ОСОБА_5 на підставі договору дарування земельної ділянки від 04.04.2016р., який посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Торос Я.М., зареєстрований в реєстрі за №114 (а.с.20).

Згідно даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за № 56838395від 07.04.2016р. цільове призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Івано-Франківську, площею 0,0469 га, кадастровий номер НОМЕР_3: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.22).

Суд першої інстанції встановив, що вказана земельна ділянка перебуває у фактичному спільному користуванні для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

21.08.2017р. позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради з метою одержання адміністративної послуги, а саме: погодження архітектурного типу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до талону про реєстрацію адміністративної послуги №245753 від 21.08.2017р. виконавцем послуги визначено Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини. Для отримання зазначеної послуги позивачем були надані наступні документи: 1) заява на ім'я міського голови, контактний телефон; 2) схема розміщення тимчасової споруди з проектом благоустрою прилеглої території; 3) фасади тимчасової споруди і паспорт пофарбування фасаду в масштабі М 1:50, виготовлені суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; 4) план тимчасової споруди (М 1:50) (а.с.44).

В пункті 1.29 проекту рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м. Івано-Франківську" було передбачено затвердити суб'єкту господарювання архітектурний тип 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.), розташованих в III торговій зоні, загальною площею 67,6 м2 та 100,8 м2, відповідно, на АДРЕСА_1

Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради по окремих пунктах проекту вказаного рішення, у тому числі по пункту 1.29, висловив письмові зауваження та було запущено процедуру регуляторного акта проекту рішення «Про зупинення надання дозволів на розміщення нових тимчасових споруд» (а.с.78).

З наявних матеріалів справи суд апеляційної інстанції позбавлений можливості встановити, чи розглядався та затверджувався вищеназваний регуляторний акт у встановленому порядку.

В пункті 20 протоколу засідання виконавчого комітету №28 від 07.09.2017р. відображено результати голосування по питанню "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м.Івано-Франківську" - "за" 13; "проти" - 1 та "утрималось", «не голосували» - немає. У ньому також міститься посилання на рішення № 709, що додається до протоколу (а.с.92-98).

Як видно з наявної у судовій справі копії рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м.Івано-Франківську" за № 709 від 07.09.2017р., цей документ не містить жодної інформації щодо результатів розгляду заяви Черниша Р.В. (реєстраційний номер 245753 від 21.08.2017) про погодження архітектурного типу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (а.с.72).

В листі № Ч/4667 від 15.09.2017р. Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради повідомив позивачу про те, що 07.09.2017р. його звернення щодо погодження архітектурного типу тимчасової споруди на АДРЕСА_1 розглядалось на черговому засіданні виконавчого комітету та для отримання позитивного результату не набрало достатньої кількості голосів (а.с.45).

Підставою звернення позивача до місцевого господарського суду з даним позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) слугувало те, що йому у встановленому порядку та строки не видано документ дозвільного характеру шляхом затвердження архітектурного типу тимчасової споруди, тим самим не допущено для подальшого отримання паспорта прив'язки, які і не надано мотивованої відмови у його затвердженні.

При винесенні постанови колегія суддів враховує таке.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та комунального господарства України №244 від 21.10.2011р.

Крім того, правила та процедура розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Івано-Франківська визначені в Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську, затвердженому рішенням Івано-Франківської міської ради за № 203-6 від 08.07.2016р. (а.с.67-71).

Так, відповідно до пункту 1.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську архітектурний тип тимчасової споруди (далі архітип) - зовнішній архітектурний вигляд тимчасової споруди (далі ТС) із розміщенням інформації про її власника (користувача), назви продукції та/або послуг, які надаються.

Пунктом 2.2 вищеназваного Порядку передбачено необхідність затвердження рішенням виконавчого комітету міської ради архітектурного типу тимчасової споруди.

Погодження архітектурного типу тимчасової споруди виконавчим комітетом не є оформленням права на встановлення тимчасової споруди, а є складовою процедури такого оформлення, що передбачає, зокрема, затвердження виконкомом ради зовнішнього архітектурного вигляду тимчасової споруди.

З аналізу матеріалів судової справи випливає, що на момент звернення позивача з даним позовом та на час вирішення спору в суді першої інстанції виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради не приймав рішення про затвердження архітектурного типу тимчасової споруди, яку позивач має намір встановити.

Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 16 Цивільного кодексу України, частини 2 статті 20 Господарського кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Враховуючи те, що в матеріалах судової справи відсутні належні, в розумінні ст.76 ГПК України, докази про порушення, невизнання або оспорювання відповідачами права позивача на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5шт.) загальною площею 67,6 кв.м та 100,8 кв.м, відповідно, на АДРЕСА_1, а також відсутні докази про оскарження позивачем дій Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради стосовно запущення процедури регуляторного акта по п.1.29 проекту рішення «Про зупинення надання дозволів на розміщення нових тимчасових споруд», колегія суддів вважає передчасним висновок місцевого господарського суду щодо наявності правових підстав для задоволення даного позову.

Одночасно, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м. Івано-Франківську" №709 від 07.09.2017р. відноситься до документів дозвільного характеру, враховуючи таке.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

З огляду на наведене в статті 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначення документу дозвільного характеру та з огляду на Положення Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську щодо архітектурного типу тимчасової споруди, затвердження виконавчим комітетом міської ради архітектурного типу тимчасової споруди не є дозвільним документом та не надає замовнику права на її розміщення в разі його затвердження виконавчим комітетом, оскільки під час розгляду питання про погодження архітектурного типу тимчасової споруди виконавчий комітет не вирішує питання про надання дозволу на її розміщення та не видає з цього приводу жодних дозвільних документів стосовно розміщення ТС, вирішення питання про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди (отримання паспорту прив'язки) віднесено до компетенції іншого органу - Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини.

З вищенаведених підстав колегія суддів дійшла висновку про те, що позов ФОП Черниша Р.В. про визнання права на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 67,6 кв.м та 100,8 кв.м, відповідно, на АДРЕСА_1 не підлягає задоволенню у зв'язку із недоведеністю тверджень позивача про порушення відповідачами його права на погодження спірного архітектурного типу тимчасової споруди.

Висновки, наведені в оскаржуваному рішенні місцевого господарського суду, не у повній мірі відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, тому його необхідно скасувати і прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.

У відповідності із статтею 129, пунктом 4 частини 1 статті 282 ГПК України суд апеляційної інстанції здійснює новий розподіл судових витрат у справі.

Керуючись, ст. ст. 86, 269, 270, 275, 277, 282 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за №144/11.1-06/14в від 26.02.2018р. (вх. № 01-05/808/18 від 07.03.2018р.) задоволити. Скасувати рішення господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2018р. у справі № 909/913/17. Прийняти нове рішення.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати за розгляд позову залишити за Фізичною особою - підприємцем Чернишем Русланом Володимировичем.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Черниша Руслана Володимировича (АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (76004, м. Івано-Франківськ, вул.Грушевського, 21, код ЄДРПОУ 04054346) 2400 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Місцевому господарському суду видати відповідний наказ.

Справу повернути в господарський суд Івано-Франківської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Головуючий суддя Зварич О.В.

судді Дубник О.П.

Хабіб М.І.