Рішення № 73342729, 12.04.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
825/1222/18
Номер документу
73342729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2018 року Чернігів Справа № 825/1222/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Шевченко А.В.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої статтею 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII на 01 січня відповідного року;

- зобов’язати відповідача провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату позивачу пенсії, встановленої статтею 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII на 01 січня відповідного року.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено йому в обчисленні пенсії з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, як особі, яка брала участю у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, з огляду на те, що позивач не проходив на час ліквідації наслідків аварії дійсну строкову службу.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки позивач в період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС працював на заводі «Ніжинсільмаш», а не проходив дійсну строкову службу, як того вимагає для перерахунку пенсії стаття 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, звертає увагу суду, що позивач з заявою для такого перерахунку не звертався до відповідача в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідачем прийнято його заяву про перерахунок пенсії та відмовлено у її задоволенні.

Вислухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії А № 141484 (а.с. 18).

Згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серії АВ № 0128391 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (а.с. 23).

28.11.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії із застосуванням показника середньої зарплати в Україні за 2014, 2015 та 2016 роки (а.с. 21).

Листом від 09.01.2018 № 52/08/0-7 позивача повідомлено про відсутність законних підстав для обчислення його пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 22).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ (у редакції, чинній з 11.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі – Порядок № 1210).

Приписами пункту 9-1 Порядку № 1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Тобто, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.

Як вбачається з копії довідки від 29.09.1992 № 84 Ніжинського об’єднаного міського військового комісаріату, позивач був призваний на спеціальні збори та в період з 29.07.1986 по 07.09.1986 знаходився на навчальних зборах і приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де отримав дозу опромінення 25 рентген (а.с. 20).

Вказаний період перебування позивача у зоні відчуження також підтверджується копією архівної довідки Міністерства оборони України від 05.04.2013 № 22920 та копією військового квитка (а.с. 19, 65-68).

Разом з тим, в той же період з 20.08.1981 по 20.05.1987 позивач працював на заводі «Ніжинсільмаш» (а.с. 59-64).

Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС під час спеціальних зборів, які відбувалися поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи», оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.

Суд відхиляє твердження відповідача, що позивач не звертався до нього з заявою про перерахунок пенсії у визначеному Законом порядку, в зв’язку з чим відсутні підстави для перерахунку пенсії, з тих мотивів, що дані обставини не були покладені в основу для відмови позивачу в перерахунку пенсії, а тому, згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень не може посилатися на дані обставини.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (проспект Перемоги, буд. 147, буд. 56, м. Чернігів, 14013, РНОКПП НОМЕР_1) до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, буд. 44, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 40378209) про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 квітня 2018 року.

Суддя В.О. Непочатих