
УХВАЛА
про відмову у закритті провадження у справі
11 квітня 2018 року справа № 823/869/18 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі – Сачинській В.С.,
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у підготовчому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправною і скасування відмови та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №823/869/18 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправною і скасування відмови та зобов’язання вчинити дії.
03.04.2018 представник відповідача ОСОБА_4 подав клопотання, в якому вказав, що не погоджується з позицією позивача, що даний спір необхідно розглядати в порядку адміністративного судочинства. В обґрунтування клопотання вказав, що позивач просить зобов’язати прийняти рішення про передачу в користування на умовах оренди. Порядок та процедура передачі у користування земельної ділянки визначені Земельним кодексом України, яким визначено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній вланості, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Рішення про затвердження проекту землеустрою є підставою для виникнення договірних відносин та укладення договору оренди землі, тобто вступ в договірні відносини.
Відповідач в даних правовідносинах не є суб?єктом владних повноважень, а виступає в якості власника майна, тому винесення рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки фактично являє собою рішення про передачу майна в користування, таке рішення відноситься до виключної компетенції власника майна та передбачає спір про цивільне право.
З вказаних підстав просив провадження у справі закрити.
Представник відповідача в підготовче засідання не з?явився.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечив. 11.04.2018 надав заперечення, в яких вказав, що видача рішення про передачу у власність, надання у постійне користування та надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (для фізичних осіб) відповідно до Наказу Держгеокадастру №216 від 23.10.2017 «Про затвердження типових Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держгеокадастру» є адміністративною послугою. Результатом такої адміністративної послуги є рішення про передачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або відмова у його наданні. Підставами для відмови у наданні адміністративної послуги є невідповідність документації із землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова у наданні земельної ділянки оформлюється листом.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів.
Відповідно до положень Земельного кодексу України до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до положень Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування-орендодавця.
В позовних вимогах не порушуються питання щодо укладення, зміни чи припинення договору оренди земельної ділянки. Предметом позову є оскарження індивідуального акту – рішення суб?єкта владних повноважень, виданого на виконання владних управлінських функцій та в порядку надання адміністративних послуг.
З вказаних підстав просив у задоволенні клопотання відмовити.
В підготовчому засіданні представник позивача заперечення підтримав.
Розглянувши клопотання про закриття провадження у справі, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб?єктів владних повноважень.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В свою чергу, під владними управлінськими функціями, що здійснюються на основі законодавства, зокрема на виконання делегованих повноважень, слід розуміти будь-які владні повноваження у рамках діяльності держави чи місцевого самоврядування, що не належать до законодавчих повноважень чи повноважень здійснювати правосуддя.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб?єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При визначенні юрисдикції справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач; суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і правового акта індивідуальної дії є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта /суб'єктів/, дотримання якого забезпечується правовими механізмами.
Дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.
Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Суд вважає, що у випадку, коли відповідачем не прийнято рішення про передачу земельної ділянки у власність чи оренду, останній при вирішенні питань в галузі земельних відносин є суб'єктом владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, зокрема розпорядчі.
З урахуванням викладеного, виходячи з предмету спірних правовідносин, зважаючи на наявність у відповідача у спірних правовідносинах визначальних ознак суб'єктів владних повноважень у розумінні пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність у переданому на вирішення суду спорі визначальних ознак справи адміністративної юрисдикції.
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_4 про закриття провадження у справі №823/869/18 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправною і скасування відмови та зобов’язання вчинити дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів від дати складення повної ухвали.
Повний текст ухвали складений 13.04.2018.
Суддя А.В. Руденко