
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2018 року справа № 823/675/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання рішення незаконним та зобов’язання вчинити дії,
встановив:
13 лютого 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (вул. Мошляка, 68, с. Білозір’я, Черкаський район, Черкаська область, 19635) з позовом до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, яка оформлена у вигляді листа від 15.08.2017 № 01-30/1782 у наданні йому дозволів на розробку технічних документацій із землеустрою по встановленню меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в адміністративних межах Куцівської сільської ради площею 12,0 га, 42,4 га, 6,5 га, 5,7 га, в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради 22,0 га, в адміністративних межах Санжариської сільської ради 11,3 га, 9,2 га, 15,8 га, 7,7 га, 13,0 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) – в повному обсязі, як таку, що не відповідає вимогам Закону та порушує його права;
- зобов’язати Смілянську районної державну адміністрацію Черкаської області повторно розглянути його заяви про надання дозволів:
- на складання документацій із землеустрою щодо встановленню меж земельних ділянок в площею 12,0 га, 42,4 га, 6,5 га, 5,7 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Куцівської сільської ради Смілянського району Черкаської області – та прийняти одне з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України;
- на складання документацій із землеустрою щодо встановленню меж земельних ділянок в площею 22,0 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради Смілянського району Черкаської області – та прийняти одне з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України;
- на складання документацій із землеустрою щодо встановленню меж земельних ділянок в площею 11,3 га, 9,2 га, 15,8 га, 7,7 га та 13,0 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області – та прийняти одне з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України;
3) зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 26.02.2018 відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що оскаржувана відмова є протиправною оскільки нею порушуються його права та законні інтереси, та відповідач зобов’язаний був розглянути його заяви про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок та прийняти лише одне із рішень, або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або ж надати мотивовану відмову у його наданні.
Відповідач 05.03.2018 надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив з тієї підстави, що 09.08.2017 міськрайонне управління у Смілянському районі та м. Смілі проінформувало районну державну адміністрацію про те, що земельні ділянки стосовно яких подано заяви ОСОБА_1 згідно проектів роздержавлення та приватизації земель КСГП та видачі державних актів на право колективної власності на землю та право постійного користування землею відносяться до земель колективної власності та підлягали паюванню. Таким чином, районна державна адміністрація не уповноважена приймати рішення щодо надання в оренду даних земель. У задоволенні позову просив відмовити.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
07.10.2016 до Смілянської районної державної адміністрації позивач надіслав 10 заяв щодо отримання дозволу:
- 4 заяви про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 12,0 га, 42,4 га, 6,5 га та 5,7 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Куцівської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області;
- заява про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 22,0 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області;
- 5 заяв про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 11,3 га, 9,2 га, 15,8 га, 7,7 га та 13,0 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Санжариської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області.
До вказаних заяв позивача надані: копії паспорта, ідентифікаційного номера, викопіювання земельної ділянки.
У відповідь позивач отримав лист відповідача від 15.08.2017 №03-30/1782, згідно якого повідомлено, що його заяви від 07.10.2016 розглянуті та зазначено, що Управління Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області на запити райдержадміністрації не підтвердило статусу цих земель як нерозподілених (не витребуваних), не надало списку власників земельних часток (паїв), чиї землі є нерозподіленими (не витребуваними). Відповідно, земельні ділянки, визначені у заявах, не передані в управління райдержадміністрації як нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки. З огляду на зазначене, оскільки земельні ділянки, на які претендує позивач віднесено до нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), районна державна адміністрація не має повноважень щодо надання в оренду цих земель (а.с.61).
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Основним нормативно-правовим актом з регулювання земельних правовідносин є Земельний кодекс України. Завданням Кодексу, разом з іншими нормативно-правовими актами, що регулюють земельні відносини, є забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 2 ст. 116 вказаного Кодексу набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ч. 1 ст. 122 Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх.
Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (частина 1 статті 79 Земельного кодексу України).
У відповідності до ч. 4, 5 ст. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Статтею 13 Закону України від 05.06.2003 № 899-IV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку в оренду - у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки (далі - клопотання). У клопотанні відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" також зазначається в довільній формі згода громадянина на обробку в ПК "Кадастр" його персональних даних, зазначених у клопотанні та доданих до нього документах.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
За ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Згідно з частиною третьою цієї статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки в оренду, органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування чи оренду зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування чи оренду, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.
Тобто, приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися органом місцевого самоврядування у формі рішення. Чинне законодавство не наділяє органу місцевого самоврядування діяти в межах своїх повноважень приймати нормативні та інші акти у формі листів, в іншому випадку такі дії органу місцевого самоврядування кваліфікуються як протиправна бездіяльність щодо неприйняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою чи про її відмову.
Зазначена правова позиція висловлена ОСОБА_2 Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-358а13 .
Згідно вимог ч.5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зазначає, що оскільки мотивованого рішення про надання або відмову у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, як це передбачено вимогами ч. 3 ст. 123 Кодексу № 2768, відповідач не приймав, суд дійшов висновку, що це є бездіяльністю відповідача, яка не може вважатися правомірною.
Лист відповідача від 15.08.2017 не містить жодної інформації про результати розгляду заяви позивача від 07.06.2016, а суд встановив відсутність будь-яких рішень з цього приводу. Тому позовна вимога про визнання протиправною відмову Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, яка оформлена у вигляді листа від 15.08.2017 № 01-30/1782 не підлягає задоволенню.
Оскільки вищезгаданий лист-відповідь позивач помилково вважає “відмовою”, суд, встановивши дійсні обставини справи, на виконання завдань адміністративного судочинства визначених ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, користуючись правами, передбаченими ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України для повного захисту його порушеного права дійшов висновку, що для повного захисту прав позивача, необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині неприйняття рішення згідно зі ст. 123 ЗК України за вищевказаними заявами позивача від 07.10.2016.
Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При прийнятті такого рішення повинні бути враховані всі обставини спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме: в частині визнання протиправною відмови Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, яка оформлена у вигляді листа від 15.08.2017 № 01-30/1782 у наданні йому дозволів на розробку технічних документацій із землеустрою по встановленню меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в адміністративних межах Куцівської сільської ради площею 12,0 га, 42,4 га, 6,5 га, 5,7 га, в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради 22,0 га, в адміністративних межах Санжариської сільської ради 11,3 га, 9,2 га, 15,8 га, 7,7 га, 13,0 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва – відмовити, а в частині зобов’язання Смілянську районну державну адміністрацію Черкаської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про надання дозволів та прийняття одного з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України задовольнити.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вказаній адміністративній справі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід ІІ групи на підставі Закону України “Про судовий збір” з відповідача судові витрати, у відповідності до ст. 139 КАС України, не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 159, 242-246, 250, 255, 262, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Смілянської районної державної адміністрації щодо неприйняття рішення згідно зі ст.123 Земельного кодексу України за заявами ОСОБА_1 від 07.10.2016 про надання йому дозволів на розробку технічних документацій із землеустрою по встановленню меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в адміністративних межах Куцівської сільської ради площею 12,0 га, 42,4 га, 6,5 га, 5,7 га, в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради 22,0 га, в адміністративних межах Санжариської сільської ради 11,3 га, 9,2 га, 15,8 га, 7,7 га, 13,0 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку).
Зобов’язати Смілянську районну державну адміністрацію Черкаської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про надання дозволів:
- на складання документацій із землеустрою щодо встановленню меж земельних ділянок в площею 12,0 га, 42,4 га, 6,5 га, 5,7 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Куцівської сільської ради Смілянського району Черкаської області – та прийняти одне з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України;
- на складання документацій із землеустрою щодо встановленню меж земельних ділянок в площею 22,0 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради Смілянського району Черкаської області – та прийняти одне з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України;
- на складання документацій із землеустрою щодо встановленню меж земельних ділянок в площею 11,3 га, 9,2 га, 15,8 га, 7,7 га та 13,0 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області та прийняти одне з відповідних рішень передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, з врахуванням правової оцінки суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.П. Тимошенко