Постанова № 73341414, 05.04.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
820/6366/17
Номер документу
73341414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2018 р. № 820/6366/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації, Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Харківській обласній державній адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації, Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Харківській обласній державній адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року, оформлене протоколом № 3, в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1;

- зобов'язати Робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1;

- зобов'язати Харківську обласну державну адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року, оформлене протоколом № 3, в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, є протиправним та таким, що порушує права та інтереси позивача.

Представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали обставини, викладені в позовній заяві та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідачів в судове засідання прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 у період із 09 червня 1986 року по 09 січня 1992 року проживала у м. Києві, де середня доза опромінення щитовидної залози для дітей віком від З до 18 років становила 6,7 сГр., що підтверджується довідкою № 1357, виданою Державною адміністрацією Дніпровського району у м. Києві 27 серпня 2008 року (а.с. 14).

Згідно із експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії №14 від 95 жовтня 2005 року встановлено причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 із наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с. 15).

Відповідно до довідки МСЕК сер. 10 ААВ № 644609 ОСОБА_1 встановлено другу (II) групу інвалідності та зазначено, що причина інвалідності - захворювання, що виникло внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 13).

Позивач звернулась із заявою до Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської ОДА щодо встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно витягу із протоколу №3 від 04 серпня 2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у встановлені статусу особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 19).

Перевіряючи правомірність рішення Робочої групи Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 04.08.2017 № 3, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ.

Згідно положень ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Згідно ч.3 ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Положеннями ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом ОСОБА_4 України (ч. 1 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

З матеріалів справи встановлено, що після досягнення повноліття позивачу статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надано не було.

Таким чином, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи.

Водночас, суд зазначає, що Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено право особи, яка досягла повноліття та не отримала статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи на встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи.

Також суд зазначає, що зазначає, що перелік категорій осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, встановлений статтею 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не є вичерпним, оскільки законодавцем надано можливість встановити причинний зв'язок між інвалідністю та наслідками Чорнобильської катастрофи й особам, які досягли повноліття та не отримали статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи на підставі приписів частини першої статті 11 Закону (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Отже, не встановлення позивачу причинного зв’язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи у дитячому віці не є підставою для не встановлення статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи після досягнення повноліття.

Згідно п. 1.2. Положення про систему експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30 травня 1997 р. N 166/129 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства надзвичайних ситуацій України від 10.10.2012 N 789/1248), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.1997 за N 491/2295, складовими системи експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС є експертні комісії:

для дорослих - Центральна міжвідомча експертна комісія, Донецька регіональна міжвідомча експертна комісія та Львівська регіональна міжвідомча експертна комісія;

для дітей - Центральна дитяча спеціалізована лікарсько-консультативна комісія та Рівненська обласна дитяча спеціалізована лікарсько-консультативна комісія.

Отже, після 12.08.2006 підтвердження наявності причинного зв’язку між інвалідністю позивача та Чорнобильською катастрофою повинно здійснюватись Центральною міжвідомчою експертною комісією.

В матеріалах справи міститься експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров’я та Міністерства надзвичайних справ України по встановленню причинного зв’язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС №14 від 95 жовтня 2005 року встановлено причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 із наслідками Чорнобильської катастрофи .

Відповідно до довідки МСЕК сер. 10 ААВ № 644609 ОСОБА_1 встановлено другу (II) групу інвалідності та зазначено, що причина інвалідності - захворювання, що виникло внаслідок аварії на ЧАЕС

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що причинний зв'язок між встановленням позивачу інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи підтверджено у встановлений законодавством спосіб.

Таким чином, позивач має право на встановлення статусу особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Суд зазначає, що Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлюється Кабінетом ОСОБА_4 України, зокрема, в постанові від 20.01.1997 №51.

Так, п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлюється Кабінетом ОСОБА_4 України встановлено, що посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача є необґрунтованим, оскільки відповідач при його прийнятті не врахував всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а саме не з’ясував чи є позивач постраждалою від аварії на ЧАЕС, а врахував лише, що позивач досягла повноліття у зв’язку з чим, на думку відповідача, позбавлена можливості підтвердити причинний зв'язок між її інвалідністю та наслідками Чорнобильської катастрофи та отримати статус постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС.

Таким чином, позовні вимоги про скасування рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року, оформлене протоколом № 3, в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та зобов'язання Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом, суд зазначає наступне.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету ОСОБА_4 державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_4 Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Суд зазначає, що прийняття рішення про встановлення статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі відповідного посвідчення 1-ї категорії є повноваженнями Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 3 ст. 2 КАС України, критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та зобов'язання Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом, слід відмовити.

Проте, враховуючи той факт, що наведені відповідачем підстави відмови позивачу у встановленні статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення 1-ї категорії, суперечать приписам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд дійшов висновку про те, що з метою відновлення прав позивача, належить вийти за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України та зобов'язати Робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо визначення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації, Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Харківській обласній державній адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації, Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Харківській обласній державній адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року, оформлене протоколом № 3, в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Зобов'язати Робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо визначення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог -відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 13 квітня 2018 року.

Суддя Бідонько А.В.