Рішення № 73340954, 11.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
818/241/18
Номер документу
73340954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2018 р. Справа № 818/241/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/241/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови в здійсненні перерахунку раніше нарахованої пенсії, згідно Схеми розмірів посадових окладів затвердженої наказом МО України №94 від 14.02.2017 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у Порядку проведення перерахунку пенсії, затвердженому постановою КМ України №45 від 13.02.2008 року скласти Список на ім’я позивача за формою з Додатком 1, направити Список до Сумського обласного військомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу МО України №94 від 14.02.2017 року та з врахуванням вимог Закону №614-VIII від 15.07.2015 р. провести перерахунок пенсії з 01.09.2008 р. в повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером Міністерства оборони України з 01.01.2007 р. У зв’язку зі змінами, внесеними до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також відповідно до Наказу Міністерства оборони України №94 від 14.02.2017 р. "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України" 19.09.2017 р. звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з проханням перерахувати раніше нараховану пенсію. 15.11.2017 р. отримав від відповідача відмову. На думку позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки не відповідає вимогам діючого законодавства.

Ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 22 листопада 2017 року справу залишено без руху. 05.12.2017 р. усунуто недоліки позовної заяви. Ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 06 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження по справі.

Суд наголошує, що провадження по справі Зарічним районним судом м.Суми було відкрито за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017 року.

Ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 09 січня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передано для судового розгляду за предметно-територіальною підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду, оскільки справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) Сумського окружного адміністративного суду. Вказана справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду 26 січня 2018 року.

Суд усвідомлюючи, що зазначена справа не підлягає розгляду окружним адміністративним судом, оскільки провадження по справі було відкрито Зарічним районним судом м. Суми 06 грудня 2017 року, проте з метою недопущення спорів про підсудність визначеної ст. 30 Кодексом адміністративного судочинства України прийняв рішення про прийняття зазначеної справи до свого провадження.

Ухвалою суду від 31.01.2018 позовну заяву ОСОБА_1 призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Відповідач подав до суду заперечення на позов, в якому вказує, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що Пенсійний фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв’язку з виданням Міністром оборони України наказу №94 від 14.02.2017 р., а також в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка про розмір грошвоого забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеного наказу, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом. Просить відмовити в задоволенні позову(а.с. 23-24).

Ухвалою Сумського окружного адмінстративного суду від 03.04.2018 р. підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченні, просив відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши доводи позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і з 01.01.2007 р. перебуває на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

19.09.2017 року позивач звернувся з письмовою скаргою на ім'я керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, якою просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії на підставі ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, п. 5 Постанову Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 р., Наказу Міністерства оборони України №94 від 14.02.2017 р., рішень Верховного Суду України від 24.04.2012 р. та 16.03.2016 р., ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., Закону України №614-VIII від 15.07.2015 року (а.с. 5).

Листом №842/П-11 від 02.11.2017 р. ОСОБА_1 відмовлено у відповідному перерахунку пенсії (а.с. 6).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно до пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі - Постанова №1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Так, Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за №761/15452; надалі - Наказ №377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

З аналізу викладеного вбачаєтьбся, що оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказаний висновок зокрема узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 24.04.2012р. №21-84а12, від 16.01.2013р. №21-416а12 та 01.07.2014р. №21-252а14.

Крім цього, 30.12.2013 р. набув чинності Наказ Міноборони від 27.11.2013р. №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі Наказ № 814).

14.02.2017р. прийнятий Наказ Міноборони №94 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ (надалі Наказ №94) на підставі прийняття якого, визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства оборони України від 27.11.2013р. №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України”.

Наказом №94, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Таким чином, за своєю правовою природою Накази №814 та №377 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 14.02.2017 №94 та є підставою для перерахунку пенсії позивачу.

Порядок проведення такого перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 (надалі Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008р.

Згідно з п. 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Щодо строку звернення до суду, який на думку представника ГУ ПФУ в Сумській області порушено позивачем, суд зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/ або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу не проведений саме з вини ГУ ПФУ в Сумській області, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії на підставі наказу Міністрества оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 14 лютого 2017 року №94.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти списки на імя ОСОБА_1 у відповідності з додатком 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, направити його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України №94 від 14 лютого 2017 року та згідно Закону України №614-VIII від 15 липня 2015 року, провести перерахунок пенсії з 09 березня 2017 року.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13.04.2018 р.

Суддя О.А. Прилипчук