Рішення № 73338867, 13.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
286/462/18
Номер документу
73338867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2018 року м. Житомир справа № 286/462/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, -

встановив:

13.03.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду від Овруцького районного суду Житомирської області у порядку, визначеному ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому він просить зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію як потерпілому від аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії із зниженням пенсійного віку на п'ять років, визначених нормою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 08.12.2017.

В обґрунтування позову зазначає, що згідно з довідкою виконкому Великохайчанської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 30.11.2017 № 1396 та паспортних даних він проживає у зоні посиленого радіологічного контролю з 1986-2017 та є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4, серія НОМЕР_2 від 10.03.1996.

Вважає, що він має право на пенсію з урахуванням вимог ст. 55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Крім того, позивач зазначає, що посилання відповідача у своїй відмові на порушення порядку видачі йому посвідчення, як одну з підстав відмови у призначені йому пенсії протиправним. Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач, вимоги ухвали суду від 16.03.2018 щодо надання відзиву на адміністративний позов не виконав.

12.04.2018 від нього до суду надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи відповіді від 20.03.2018 за № 1463/03 (а.с. 27).

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 по теперішній час у с. В.Хайча, Овруцького району, Житомирської області, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 10.03.1996 (4 категорія) (а.с. 13), довідкою виконкому В.Хайчанської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 30.11.2017 № 1396 (а.с. 8), паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 (а.с. 6).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 с.В.Хайча, Овруцького району, Житомирської області віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю.

На звернення позивача про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п'ять років, додавши до заяви необхідні документи, у тому числі копію посвідчення потерпілого 4 категорії, Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області листом за № 1260/02 від 08.12.2017 відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з тієї підстави, що позивач не має необхідного страхового стажу роботи та відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та, як наслідок, не має права на знижку пенсійного віку на 5 років, оскільки його стаж на момент звернення становив лише 11 років 10 місяців 18 днів. Окрім того відповідачем також зазначено, що позивачем не надано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а надано лише довідку № 61 від 18.01.2017 про період проживання позивача в с. В. Хайча (а.с. 14-15).

При повторному зверненні ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивачем до заяви ним додано розрахунок стажу (а.с. 16), згідно з яким загальний стаж позивача складає 15 років 1 місяць 13 днів, крім того позивачем надано копію посвідчення потерпілого 4 категорії.

На вказане звернення ОСОБА_1 Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області листом за № 1463/03 від 20.03.2018 відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з тієї підстави, що позивачу посвідчення потерпілого 4 категорії (НОМЕР_2 від 10.03.1996) видане Овруцькою районною державною адміністрацією, а не Житомирською обласною державною адміністрацією, що є порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 (яка діяла до 1997 року) та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 «Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Крім того, відповідачем зазначено, що при призначенні пенсії заявником подано копію посвідчення потерпілого від Чорнобильської АЕС 4 категорії, оскільки оригінал ним втрачено, з огляду на що останнє не може бути підставою для призначення позивачу пенсії зі зниженням п'ятирічного віку, а потрібен його оригінал (а.с. 28-29).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами ст. 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон України №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Статтею 55 Закону України № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Зокрема, відповідно до абзацу шостого п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років.

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку мають особи, які мають страховий стаж не менше 15 років до 01.01.2018.

Як видно з довідки-розрахунку стажу загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 на день повторної подачі заяви про призначення пенсії, врахований згідно з записами трудової книжки та додаткових довідок, виданих для підтвердження трудового стажу, становить 15 років 1 місяць 13 днів (а.с. 16).

Частинами 1-3 статті 44 Закону України № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.

Пунктом 2.9 вказаного Порядку передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), та вік.

Оскільки позивач мав посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_2, видане 10.03.1996 уповноваженим на той час органом, а саме Овруцькою районною державною адміністрацією, що підтверджується його копією, яке було дійсним і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за № 51 не підлягало перереєстрації, отже, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на пенсійне забезпечення при досягненні 55 років відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Доводи відповідача щодо ненадання позивачем разом із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку оригіналу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 судом не приймаються до уваги з огляду на наступне.

З матеріалів справи видно, що на звернення позивача про повторну видачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії особи яка постійно проживає у зоні посиленого радіологічного контролю, у зв'язку із його втратою (а.с. 10), Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації листом від 06.01.2017 за № 07-04/М-01 повідомило ОСОБА_1 про те, що на момент звернення останнього із заявою про видачу дубліката посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, с. Велика Хайча не відноситься до зони посиленого контролю (а.с. 9).

Суд вважає за необхідне вказати, що втрата ОСОБА_1 посвідчення громадянина який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорії 4 не може вважатись підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії зі зниженням віку, оскільки як свідчить лист Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 02.01.2018 за № 07-04/48, громадянину ОСОБА_1 у зв'язку з втратою посвідчення громадянина який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорії 4 Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на підставі п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997, було видано завірену копію посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_2 (а.с. 11-13).

Вказане підтверджує наявність у ОСОБА_1 відповідного посвідчення громадянина який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорії 4 Серії НОМЕР_2, яке дає право позивачу на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію відповідно до цього закону підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (с. Велика Хайча, Овруцького району, Житомирська область, 11152, РНОКПП НОМЕР_1) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирська область, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку - задовольнити.

Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію як потерпілому від аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії зі зниженням пенсійного віку на п'ять років, визначених нормою ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 08.12.2017.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення виготовлено: 13 квітня 2018 року.