Рішення № 73338746, 05.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
286/4040/17
Номер документу
73338746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2018 року м. Житомир

справа № 286/4040/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулося до суду з позовом, в якому просить:

- визнати дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при перерахунку пенсії за віком з 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням при розрахунку розміру пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% - незаконними;

- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію за віком з 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем помилково застосовано індивідуальний коефіцієнт страхового стражу - 1%, під час здійснення перерахунку пенсії з 1 жовтня 2017 року. Позивач вказує, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VІІ (далі - Закон №2148-VІІ), йому проведено перерахунок пенсії, а саме: осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,4 грн та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%, з якого обчислена пенсія. Позивач наголошує, що при застосуванні індивідуального коефіцієнта страхового стажу в розмірі 1,35%, визначеному до змін в законодавстві, тобто до 01.10.2017, розмір пенсії був би значно більшим. Посилаючись на те, що з прийняттям нових законів або внесенням змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод, вважає дії відповідача, щодо зменшення коефіцієнту страхового стажу до 1% протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.

Також позивачем надіслано до суду відповідь на відзив на позовну заяву від 12.03.2018 (за вх.№5233/18) в якому позивач, додатково наголошує на змісті п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшиться, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (а.с.51).

Відповідно до ухвали Овруцького районного суду Житомирської області від 18.12.2017, суд без прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, передав адміністративну справу №286/4040/17 до Житомирського окружного адміністративного суду за підсудністю в порядку ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до протокольної ухвали суду від 05.03.2018 оголошена перерва до 27.03.2018, у зв"язку з наданням часу позивачу для подання відповіді на відзив на позовну заяву.

27 березня 2018 року до суду прибув позивач, проте перед початком судового засідання позивач, через канцелярію суду, подав заяву від 27.03.2018 (за вх.№6660/18) про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Відповідач свого повноважного представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У прохальній частині відзиву на позовну заяву відповідач просить розглядати справу без участі його представника.

Відповідачем надіслано до суду відзив на позовну заяву від 20.02.2018 (за вх.№3884/18), в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що ОСОБА_1 з 03.03.2014 перебуває на обліку в Овруцькому об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На момент проведення перерахунку пенсії позивача, загальний трудовий стаж позивача становить 23 роки 9 місяців 22 дні. Відповідно до Закону №2148-VІІ позивачу проведений перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, а саме осучаснення пенсії із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,4 грн та зменшенням вартості одного року страхового стажу із 1,35% до 1%. Крім того, зазначає, що при осучасненні пенсії з 01.10.2017, пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), перераховані з 01.10.2017 встановлюються у розмірі не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 01.12.2017 Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", а саме 1373 грн.

Зважаючи на неявку представника відповідача, подану позивачем заяву та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Овруцькому об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 03.03.2014, має 23 роки 9 місяців 22 дні страхового стажу.

У зв'язку з набранням чинності Законом №2148-VІІ, яким передбачено збільшення розміру пенсії, у листопаді 2017 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про надання йому роз"яснення та розрахунку визначеного органом ПФУ розміру індивідуального коефіцієнта страхового стажу, оскільки як зазначає позивач розмір пенсії з 01.10.2017 зменшився.

Овруцьке об"єднане управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №152/С-8 від 04.12.2017 повідомило, що загальний трудовий стаж для обчислення пенсії становить 23 роки 9 місяців 22 дні.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 % - 0,32063 (0,23750 х 1,35%) і середньомісячного заробітку 3239,23 грн (2700,98 х 1,9928), взятому за період з 01.01.1987 по 31.12.1991, з 01.07.2000 по 13.06.2002 коефіцієнт заробітної плати - 1,19928. Розмір пенсії позивача станом на 30.09.2017 складав 1333,79грн, а саме: 1038,59 грн - основна пенсія (2700,98 грн х 1,19928 х 0,32063), 113,88грн - додаткова пенсія потерпілих внаслідок ЧК 3 категорії; 10,50 грн - підвищення непрацюючим проживаючим в 3 зоні; 170,82 грн - фіксована сума індексації. Відповідно до Закону України №2148 від 03.10.2017 проведений перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати в Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%, з якого обчислена пенсія.

Отже, після здійснення перерахунку з 01.10.2017, коефіцієнт заробітної плати становить 1,19928, відповідно середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії - 3764,4 грн (1,9928 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати х 3764,4 грн. - середній заробіток по Україні за попередні 3 роки), коефіцієнт стажу становить 0,23750. Зазначено, що розмір пенсії позивача становить 1373 грн, з них: 1072,21 грн - основна пенсія; 113,88грн - додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії; 186,91 грн - державна адресна допомога (а.с.7, 26).

Таким чином, на переконання позивача, при здійсненні перерахунку пенсії по стажу з 01.10.2017 застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, що передбачено нормою Закону України № 2148 від 03.10.2017 року, а отже неправомірно зменшено оцінку страхового стажу з 1,35% до 1%.

Позивач, наголошуючи на конституційних гарантіях та звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 березня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування відповідно до Закону №1058-ІV.

Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ. Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Відповідно до частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Крім того, суд зауважує, що оскільки ОСОБА_1 за призначенням пенсії (іншого виду) відповідно до Закону №1058-ІV до відповідача не звертався, а звернувся лише з заявою про роз"яснення перерахунку пенсії у відповідності до норм чинного законодавства, тому у Овруцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області були відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин положення частини третьої статті 45 Закону №1058-IV, а не частини другої статті 40 Закону №1058-IV.

Разом з цим, частиною 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Овруцькому об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком з 03.03.2014, призначену згідно із Законом №1058-ІV, із заявою про призначення іншого виду пенсії позивач до відповідача не звертався.

Таким чином, у даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії, а не призначення іншої пенсії, у разі якої мала б застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Крім того, щодо посилань позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних йому пенсійних виплат у відповідності до частини 4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, суд наголошує, що в контексті даної спірної ситуації після перерахунку, розмір пенсії позивача не був зменшений.

Так, з 1 жовтня 2017 року розмір пенсії ОСОБА_1 склав 1373,00 грн, з них: 1072, 21 грн. - основна пенсія; 113,88 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії; 186,91 грн. - державна адресна допомога.

Тоді як очікуваний розмір пенсії з урахуванням коефіцієнта страхового стажу 1,35%, згідно з розрахунками позивача мав би бути більшим за розмір пенсії на даний час.

Суд зазначає, що власне розмір перерахованої пенсії позивача з 1 жовтня 2017 року, не зменшився, а лише не підтвердив очікуваний ОСОБА_1 розмір, який мав би бути при застосуванні вищого коефіцієнта страхового стажу, оскільки розмір загальний розмір щомісячної пенсійної виплати до 1 жовтня 2017 року становив 1333,79 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Відповідно до положень статті 139 КАС України, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача сум сплачено судового збору при звернені до суду.

Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідн.код НОМЕР_1) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського,12. м.Овруч, Житомирська область, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко