
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 р. Справа№805/1843/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.,
при секретарі Кіксель В.П.,
за участю:
представника позивача не з'явився,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про стягнення суми компенсації втрати частини доходів,-
В С Т А Н О В И В:
15.03.2018 року ОСОБА_2 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про стягнення суми компенсації втрати частини доходів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії з березня 2015року. З квітня 2016року відповідач безпідставно припинив виплачувати пенсію, чим порушив права позивача та позбавив останнього єдиного джерела до існування. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018року по справі №234/16603/17 були визнані протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3 та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_3 з моменту її призупинення, а саме з 01.03.2016року.
Разом з тим, постанова суду не була виконана.
Посилаючись на норми Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19 жовтня 2000 року N 2050-III, Постанову КМУ від 21 лютого 2001 р. № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, позивач просив задовольнити позов.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на адміністративний позов, згідно змісту якого зазначив, що 01.03.2016року виплату пенсії позивачу було призупинено за результатами звірки з Управлінням соціального захисту населення Краматорської міської ради, оскільки довідка про взяття на облік особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України від 23.03.2015року булла скасована. За правилами частини другої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Зазначив, що ст.ст. 3,4 Закону N 2050-III передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу. Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідач наголошував, що діяв в межах та у спосіб, передбачений діючим законодавством, а призупинення пенсії виникло не з вини ПФУ, а за результатами звірки з УСЗН.
Вказав, що доплата пенсії за період з 01.03.2016року по 31.03.2017року в сумі 47195,09грн. нарахована та буде виплачена на виплатний період квітня 2018року разом з основною виплатою.
Також відповідач наголошує, що права позивача порушені не були, у зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
Позивач до судового засідання не з’явився, клопотань про відкладення розгляду справи через канцелярію суду не надавав, в позовній заяві просив розглянути позов без своєї участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 19 березня 2018 року разом з іншим звільнено ОСОБА_2 від сплати судового збору за даною справою; прийнято до розгляду позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 12.04.2018 року.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, що не заперечується учасниками справи.
Як вбачається з довідки від 23.03.2015 р. № 1426/432930 ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з с.м.т. Нижня Кринка (Макіївка) Єнакієве Донецької області до м. Краматорська Донецької області.
З Листа відповідача від 27.03.2018 року № 5937/02 вбачається, що виплата пенсії позивачу з 01.03.2016 року була призупинена згідно звірки з даними органу соціального захисту населення оскільки довідка про взяття на облік особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України від 23.03.2015 р. № 1426/432930 була скасована.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018року по справі №234/16603/17 були визнані протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3 та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_3 з моменту її призупинення, а саме з 01.03.2016року.
Згідно пояснень представників сторін сума заборгованості з пенсії за період з 01.03.2016року за постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018року по справі №234/16603/17, позивачу станом на день слухання справи, виплачена не булла.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Таким чином, положення цього Закону є пріоритетними в питаннях виплати пенсій.
Статтею 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Тобто припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право громадянина на одержання призначеної йому пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.
Відповідно до ст.1 Конституції України, Україна є правовою державою. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (стаття 3 Конституції України).
За приписами ч. 3 ст. 2 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Як встановлено вимогами ст. 129 (1) Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання тощо.
Частиною 2 ст. 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Як встановлено ст. 1, 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19 жовтня 2000 року N 2050-III, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Разом з тим, ст.ст. 3,4 Закону N 2050-III передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Постановою КМУ від 21 лютого 2001 р. № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати
Відповідно п. 3, 4 Порядку № 159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення). Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Таким чином компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за період з березня 2016року може бути виплачена позивачу у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний період.
В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.12.2015 №К/800/44545/15 зазначено: «звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові».
Отже позовні витмоги ОСОБА_2 про стягнення суми компенсації втрати частини доходів є передчасними, а право позивача щодо її отримання може буде порушено після виплати заборгованості за відповідний період, та лише за умови не виплати компенсації у тому ж місяці.
Таким чином позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно приписів ст.139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню у зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (вул. Пролетарська, 48, смт. Нижня Кринка, 86184, ІПН НОМЕР_1) до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (вул. Поштова, 5, м. Краматорськ, 84302, ЄДРПОУ 23346787) про стягнення суми компенсації втрати частини доходів, – відмовити.
Повний текст рішення виготовлений, підписаний та проголошений у судовому засіданні 12.04.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кірієнко В.О.