Рішення № 73338628, 12.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
805/2028/18-а
Номер документу
73338628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2018 р. Справа№805/2028/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,

за участі представників:

позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення коштів,

в с т а н о в и в:

23 березня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – Бахмутське ОУПФУ) у якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Відповідача від 22 січня 2018 року № 882285;

- стягнути з Відповідача грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі 32 185,40 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_3 з 21 серпня 1978 року по теперішній час перебуває на посаді викладача по класу фортепіано Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу музична школа м. Сіверська (далі - ПСМНЗ МШ м. Сіверська). Позивач вважає, що має право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, у призначенні якої їй відмовлено.

Ухвалою суду від 27 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 12 квітня 2018 року.

Через канцелярію до суду надійшов відзив, у якому Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що ОСОБА_3 не має права на грошову допомогу через відсутність у викладачів позашкільних навчальних закладів права на призначення пенсії за вислугу років.

До судового засідання представники сторін з’явилися, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та у відзиві.

Відповідно до статті 205 КАС України відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

ОСОБА_3 (місце проживання зареєстровано за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. 1-а Залізнична, 41/59, ІНН НОМЕР_1) з 21 серпня 1978 року по теперішній час перебуває на посаді викладача по класу фортепіано ПСМНЗ МШ м. Сіверська, відповідно до трудової книжки БТ-І №1215842.

З 08 серпня 2017 року Позивач отримує пенсію за віком у розмірі 3 218,54 грн, що вбачається з довідки Бахмутського ОУПФУ від 18 жовтня 2017 року №8930. До цього ОСОБА_3 будь-яку пенсію не отримували.

Рішенням Бахмутського ОУПФУ від 22 січня 2018 року №882275 Позивачу відмовлено у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню через те, що заклади Міністкрства культури не передбачені згідно переліку типів позашкільних навчальних закладів, крім того, в розділі «позашкільні навчальні заклади» викладачі не передбачені.

Здійснивши оцінку обставин справи, надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. Підставою звернення позивача до суду є захист прав на належне пенсійне забезпечення у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу Пенсійного Фонду України, що викликані діями такого органу при здійсненні владних управлінських функцій при здійсненні перерахунку пенсії на користь позивача.

У відповідності до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

Із змісту вказаного Переліку вбачається віднесення до установ та закладів освіти музичних шкіл. Крім того, Переліком визначено роботу на посаді викладача музичної школи як таку, що дає право на пенсію за вислугу років.

Згідно із приміткою 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.

В свою чергу, відповідно до статті 38 Закону України «Про освіту», позашкільна освіта та виховання є частиною структури освіти і спрямовуються на розвиток здібностей, талантів дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Позашкільна освіта та виховання здійснюються навчальними закладами, сім'єю, трудовими колективами, громадськими організаціями, товариствами, фондами і ґрунтуються на принципі добровільності вибору типів закладів, видів діяльності.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про освіту» до позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.

Тобто, позашкільна освіта та виховання здійснюються в тому числі позашкільними навчальними закладами, що в свою чергу свідчить про те, що вони також відносяться до структури освіти.

Приписами частини четвертої статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту» встановлено, що педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Отже, стаж роботи педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів також підлягає включенню до педагогічного стажу, який надає право на вихід на пенсію за вислугою років та як наслідок надає право на отримання особою одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників» від 14 червня 2000 року № 963 визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників.

Стаж роботи позивача на посаді викладача з класу фортепіано в ПСМНЗ МШ м. Сіверська з 21 серпня 1978 року перевищує 30 років.

Відповідно пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Таким чином, з аналізу наведених норм вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.

При цьому, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється безпосередньо при призначенні пенсії за віком.

Як свідчать встановлені обставини справи, необхідний спеціальний страховий стаж позивача станом на час призначення пенсії за віком перевищував 30 років, у зв'язку з чим вона має право на отриманням одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то необхідно зазначити наступне.

Згідно частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини цієї справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в цій справі.

За вимогами частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення коштів задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 січня 2018 року № 882285.

Стягнути з Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_3 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі 32 185,40 грн.

Зобов'язати Бахмутське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 35, код ЄДРПОУ 37868797) на користь ОСОБА_3 (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. 1-а Залізнична, 41/59, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати з судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.

Повний текст рішення виготовлений 13 квітня 2018 року.

Суддя Аляб'єв І.Г.