Ухвала суду № 73338483, 11.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
805/2857/17-а
Номер документу
73338483
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про закриття підготовчого провадження

та призначення справи до судового розгляду по суті

11 квітня 2018 р. Справа №805/2857/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття ухвали: 15:30

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕЛЬТА” до Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради, ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Донецькій області, третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління у містах Краматорську та Дружківці ГУ Держгеокадастру у Донецькій області, Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський урожай”, ОСОБА_3 про зобов’язання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Краматорського міського управління юстиції Донецької області, -

за участю представників сторін:

від позивача – ОСОБА_4, директор

ОСОБА_5, договір від 22.09.2017 року, б/н

від відповідача 1 - не з’явились

від відповідача 2 – ОСОБА_6. довіреність

ОСОБА_7, довіреність

від третьої особи 1 – не з’явились

від третьої особи 2 - ОСОБА_8, довіреність

від третьої особи 3 - не з’явились

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “ДЕЛЬТА” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Краматорського міського управління юстиції Донецької області, як структурного підрозділу ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Донецькій області на час виникнення спірних правовідносин, ОСОБА_9 від 01.12.2015 індексний номер 26626211 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1412900000:04:000:0548 на підставі договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення № б/н від 01.01.2015, укладеного між ТОВ “Краматорський урожай” та ОСОБА_3; зобов’язати Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради внести запис до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації - індексний номер 26626211 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1412900000:04:000:0548 на підставі договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення № б/н від 01.01.2015, укладеного між ТОВ “Краматорський урожай” та ОСОБА_3

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року відкладено судове засідання по справі № 805/2857/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕЛЬТА” до Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради, ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Донецькій області, третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління у містах Краматорську та Дружківці ГУ Держгеокадастру у Донецькій області, Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський урожай”, ОСОБА_3 про зобов’язання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Краматорського міського управління юстиції Донецької області до 11 квітня 2018 року о 14 годині 00 хвилин.

У підготовче засідання, призначене на 11 квітня 2018 року з’явились повноважні представники позивача, відповідача 2 ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Донецькій області та третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський урожай”.

Повноважні представники відповідача 1 та третіх осіб ОСОБА_2 управління у містах Краматорську та Дружківці ГУ Держгеокадастру у Донецькій області та ОСОБА_3 у підготове засідання не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

У судовому засіданні позивачем надана заява, в якій останній просив суд уточнити позовні вимоги, зокрема в частині виключення з кола відповідачів – Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області, а саме:

1.Визнати протиправним рішення державного реєстратора Краматорського міського управління юстиції Донецької області ОСОБА_9 від 01.12.2015 індексний номер 26626211 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1412900000:04:000:0548 на підставі договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення № б/н від 01.01.2015, укладеного між ТОВ «Краматорський урожай» та ОСОБА_3

2.Зобов’язати Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради внести запис до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації - індексний номер 26626211 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1412900000:04:000:0548 на підставі договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення № б/н від 01.01.2015, укладеного між ТОВ «Краматорський урожай» та ОСОБА_3

3.Виключити з кола відповідачів - Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області.

В іншій частині просив позовну заяву та її обґрунтування залишити без змін.

Разом з цим, суд зазначає, що 17 березня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду Міністерством юстиції України на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року № 805/2857/17-а надано відповідь № 365474 на запит, викладений в вищезазначеній ухвалі, а саме: зобов’язано Міністерство юстиції України надати письмову інформацію щодо уповноваженого органу, який здійснює правонаступництво (є уповноваженим на виконання функцій) ліквідованого Краматорського міського управління юстиції Донецької області (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Шкадінова, 20).

В обгрунтування відповіді зазначено, що ч.1 статті 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

Правонаступники органів виконавчої влади, які ліквідуються, визначаються актом Кабінету Міністрів України відповідно до пункту 6 Порядку здійснення заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 99 «Про реформування територігільних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги», видано наказ Міністерства юстиції України від 01 березня 2016 року № 572/5 «Про ліквідацію територіальних управлінь юстиції», яким, зокрема, ліквідовано Краматорське міське управління юстиції Донецької області. При цьому Кабінетом Міністрів України не було визначено правонаступників територіальних управлінь юстиції.

Щодо питань, пов’язаних з судовим оскарженням рішення державного реєстратора речових прав на нерухоме майно, який станом на момент розгляду справи звільнений з займаної посади, зазначаємо, що відносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначаються та регулюються, зокрема, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон).

Відповідно до положень розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 26 листопада 2015 року № 834-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яісий набрав чинності 13 грудня 2015 року, територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припинили надання послуг у сфері державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць в повному обсязі з 01 травня 2016 року.

Відповідно до положень статті 6 Закону суб’єктами державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб’єкти.

При цьому слід зазначити, що чинним законодавством виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації не визначені правонаступниками органів державної реєстрації, утворених Міністерством юстиції України.

Разом з тим, відповідно до статті 11 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об’єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Виходячи з викладеного, державний реєстратор є самостійним суб’єктом при прийнятті будь-яких рішень та несе персональну відповідальність за прийняті ним рішення, у зв’язку з чим може виступати відповідачем у судовому процесі щодо оскарження прийнятого ним рішення.

Шкода, завдана державним реєстратором фізичній чи юридичній особі під час виконання своїх обов’язків, підлягає відшкодуванню на підставі рішення суду, що набрало законної сили, у порядку, встановленому законом (абзац другий статті 38 Закону).

Разом з тим чинним законодавством не передбачено процесуального правонаступництва, у разі коли оскаржується рішення державного реєстратора, який на момент розгляду справи вже не працює на займаній посаді.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (ч. 4 ст. 48 КАС).

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (ч. 5 ст. 48 КАС).

Відповідно до ст. 52 КАСУ у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи факт того, що оскільки за результатом ліквідації Краматорського міського управління юстиції Донецької області, Кабінетом Міністрів України не було визначено правонаступників територіальних управлінь юстиції, враховуючи клопотання позивача про виключення з кола відповідачів – Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області та заяву ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Донецькій області, то суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та виключити з кола відповідачів - Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області.

Представники відповідача ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Донецькій області підтримали вказане клопотання та просили суд його задовольнити. Третя особа Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський урожай” не заперечувала проти вказаного клопотання.

У підготовчому засіданні судом було поставлено на обговорення питання щодо закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Повноважні представники сторін та третьої особи підтримали питання щодо призначення справи до судового розгляду по суті.

Під час підготовчого судового засідання судом вирішені всі питання, передбачені статтею 180 КАС України, а тому, враховуючи думку учасників справи, суд вважає за можливе закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

З огляду на зазначене, керуючись п. 3 ч. 2 ст. 183 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення даної справи до судового розгляду по суті заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. 48, 52, 183 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ТОВ “Дельта” про виключення зі складу учасників справи відповідача- Головного територіального управління юстиції у Донецькій області задовольнити.

Виключити зі складу учасників справи №805/2857/17-а Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області.

Закрити підготовче провадження та призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 23 квітня 2018 року о 16:00 год. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.

Справа буде розглядатися у судовому засіданні одноособово суддею Кочановою П.В.

Вступну та резолютивну частину ухвали складено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 11 квітня 2018 року в присутності представників сторін.

Повний текст ухвали виготовлено 13 квітня 2018 року.

Відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя Кочанова П.В.