
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/408/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Головатій І.В.,
за участю представника позивача Мельничука М.В.,
представників третьої особи Замлинського С.С., Мігальчука В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Фурніро" про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 26.02.2018 року ВП №55665575 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою судді від 02 квітня 2018 року залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Фурніро" (далі - ТзОВ "Фурніро", третя особа).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області 06.02.2018 року отримано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області про відкриття виконавчого провадження від 29.01.2018 року ВП №55665575 з виконання виконавчого листа №28/2018 від 24.01.2018 року виданого Волинським окружним адміністративним судом у справі №803/121/16 про зобов'язання Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області від 26.02.2018 року ВП №55665575 на Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Позивач не погоджується з постановою державного виконавця від 26.02.2018 року про накладення штрафу, вважає її необгрунтованою, безпідставною та такою, що підлягає скасуванню.
Зазначає, що Головне управління ДФС у Волинській області листом від 02.09.2018 року повідомило державного виконавця про внесення до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо відшкодування на користь ТзОВ "Фурніро" по декларації за червень 2015 року задекларованого ПДВ у розмірі 1 197 967,00 грн. Станом на 09.02.2018 року технічна можливість відшкодування по Тимчасовому реєстру по закінченню процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду відсутня, у зв'язку з чим до ДФС України направлено листи щодо доопрацювання програми. Оскільки, постановою про відкриття виконавчого провадження від 29.01.2018 року по вказаному виконавчому провадженні позивача було зобов'язано внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн., то слід вважати що дана постанова є виконаною, так як вимоги про фактичне відшкодування суми вона не містить.
Дані до Тимчасового реєстру внесені в ручному режимі внаслідок недоліків програмного забезпечення, тому вказана інформаціє не відображається на сайті ДФС України. До листа ГУ ДФС у Волинській області від 02.09.2018 року, яким державного виконавця повідомлено про виконання рішення суду, додатком надавався витяг із реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ про включення до Тимчасового реєстру заяв ПДВ у розмірі 1 194 898,00 грн. по ТзОВ "Фурніро".
Враховуючи вищевикладене, зазначає, що податковим органом державному виконавцю надано докази включення до Тимчасового реєстру суми ПДВ у розмірі 1 194 898,00 грн. та повідомлено про технічні проблеми даного реєстру, що впливає також на не відображення суми на сайті ДФС України.
Крім того вказує, що 21.12.2016 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" N 1797-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, яким був змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
До 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.
Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 Податкового кодексу України.
А тому, враховуючи наведені норми та включення до відшкодування суми ПДВ за червень 2015 року, тобто до 01.02.2016 року, обгрунтованим є включення суми відшкодування ПДВ саме до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відтак, вважає, що оскаржувану постанову від 26.02.2018 року ВП №55665575 про накладення штрафу на позивача у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду, прийнято з порушенням законодавства, з огляду на що просив суд визнати її протиправною та скасувати.
У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування передбачено ст.200 Податкового кодексу України.
Згідно п. 200.7.3 ст.200 ПК України дані Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування передбачені підпунктом 200.7.1 цього пункту, крім підпункту 5 підпункту 200.7.1 цього пункту щодо реквізитів поточного рахунку платника податку для перерахування бюджетного відшкодування, не є інформацією з обмеженим доступом та підлягають щоденному, крім вихідних, святкових та неробочих днів, оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Боржником не надано жодної підтверджуючої інформації щодо внесення до вищезазначеного реєстру даних щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми ПДВ у розмірі 1 197 967,00 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, виконавчим документом не передбачено внесення даних щодо відшкодування суми ПДВ до Тимчасового реєстру, надані боржником докази внесення даних до Тимчасового реєстру, а не до Реєстру, ведення якого передбачено ст. 200 ПК України, не можуть оцінюватись як належні та допустимі докази виконання рішення суду. У зв'язку з цим вважає адміністративний позов необґрунтованим та безпідставним та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 10.04.2018 року представник третьої особи на стороні відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року зобов'язано Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Фурніро» суми податку на додану вартість за червень 2015 року в розмірі 1 197967 грн.
Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області вказані дані не були внесені до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування, оскаржувана постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області від 26.02.2018 року про накладення на позивача штрафу у розмірі 5100,00 грн. винесена у відповідності до вимог Закону України "Про виконавче провадження" за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду (а.с.63-65).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце судового розгляду в судове засідання не прибув.
Представники третьої особи у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав та мотивів викладених у запереченнях на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників позивача та третіх осіб на стороні відповідача, дослідивши письмові докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2017 року у справі №803/121/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 року, позов ТзОВ "Фурніро" задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ківерцівської ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області (Рожищенське відділення) від 25.01.2016 року №0000022200. Визнано протиправною бездіяльність Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області щодо неподання висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, із зазначенням суми у розмірі 1 197 967,00 грн., що підлягає відшкодуванню із бюджету на користь ТзОВ "Фурніро". Зобов'язано Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн.
На виконання постанови суду від 13.10.2017 року Волинським окружним адміністративним судом 24.01.2018 року видано виконавчий лист №28/2018 про зобов'язання Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Фурніро» суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1197 967 грн. (а.с.59).
24.01.2018 року ТзОВ "Фурніро" звернулось до Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2018 року №28 2018 та відкриття виконавчого провадження (а.с.57-58).
29.01.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області Новосадом О.Ю. відкрито виконавче провадження №55665575 по примусовому виконанню виконавчого листа № 28 2018 від 24.01.2018 року, якою зобов'язано Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області протягом 10 робочих днів внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн. (а.с.56).
Листом від 29.01.2018 року №04-35/308 старшим державним виконавцем Новосадом О.Ю. постанову про відкриття виконавчого провадження від 29.01.2018 року ВП №55665575 направлено для виконання до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, яка була отримана податковим органом 30.01.2018 року (а.с.55).
ГУ ДФС у Волинській області листом від 09.02.2018 року №2189/10/03-20-12-02-07 (а.с.50-51) повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області про те, що починаючи з 01.01.2017 року внесено зміни до Податкового Кодексу України в частині застосування функцій контролюючих органів та з 01.04.2017 року змінено порядок відшкодування податку на додану вартість. По сумах ПДВ заявлених до бюджетного відшкодування до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету у порядку визначеному статтею 200 Податкового кодексу України, формується тимчасовий реєстр. Весь обсяг невідшкодованого ПДВ буде вноситись з урахуванням узгодження до Тимчасового реєстру, формуватися та повертатися платникам у хронологічному порядку надходження заяв.
Основними умовами є відшкодування платникам сум ПДВ, щодо яких станом на 01.02.2017 року не закінчені процедури адміністративного або судового оскарження, з урахуванням відображення узгодженої суми в Тимчасовому реєстрі на наступний день після отримання рішення за результатами закінчення процедури оскарження або рішення суду, що набрало законної сили.
На виконання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 року у справі №876/11095/17 (№803/121/16) ГУ ДФС у Волинській області внесені дані в ручному режимі щодо суми бюджетного відшкодування з ПДВ в користь ТзОВ "Фурніро" до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по задекларованій сумі 1 197 967,00 грн. у декларації за червень 2015 року.
Станом на 09.02.2018 року технічна можливість відшкодування по Тимчасовому реєстру по закінченню процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду відсутня, в зв'язку з чим до ДФС України направлено листи щодо доопрацювання програми.
Таким чином, ГУ ДФС у Волинській області вжито всіх заходів в межах компетенції щодо виконання рішення суду та вимоги відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області від 29.01.2018 року №04-35/308. Додатково до листа надано витяг з реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, про включення до Тимчасового реєстру заяв в сумі 1 194 898,00 грн. по ТзОВ "Фурніро".
23.02.2016 року ТзОВ «Фурніро», ознайомившись з матеріалами виконавчого провадження № 55665575, звернулось до державного виконавця з проханням винести постанову про накладення на боржника штрафу у зв'язку із невиконанням рішення суду, адже згідно електронної інформації, що знаходиться у вільному доступі та розміщується на сайті ДФС України, у Тимчасовому реєстрі та в звичайному реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відсутня будь-яка інформація щодо внесення суми ПДВ 1197967, 00 грн., що підлягає відшкодуванню ТзОВ «Фурніро». Крім цього, рішення суду набрало законної сили і підлягає примусовому виконанню у порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження». Лист ГУ ДФС у Волинській області не має за собою жодного правового підгрунтя та містить інформацію, яка вводить в оману органи державної виконавчої служби (а.с. 34).
26.02.2018 року старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області Новосад О.Ю. виніс постанову ВП №55665575 про накладення на Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області штрафу у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду, яка листом від 26.02.2018 року №04-35/913 була направлена боржнику та отримана останнім 01.03.2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.31-33).
Вищевказана постанова про накладення штрафу оскаржена Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02 червня 2016 року (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Згідно з частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Згідно з частиною другою вищевказаної статті у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2017 року у справі №803/121/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 року, серед іншого, зобов'язано Луцьку ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн.
На виконання вказаного рішення суду та постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області про відкриття виконавчого провадження від 29.01.2018 року ВП №55665575 Головним управлінням ДФС у Волинській області протягом 10 робочих днів в ручному режимі внесені дані щодо суми бюджетного відшкодування з ПДВ в користь ТзОВ "Фурніро" до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по задекларованій сумі 1 194 898,00 грн. у декларації за червень 2015 року, про що листом від 09.02.2018 року №2189/10/03-20-12-02-07 (а.с.50-51) повідомлено відділ примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області про виконання рішення суду. Крім того, до листа надано витяг з реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, про включення до Тимчасового реєстру заяв в сумі 1 194 898,00 грн. по ТзОВ "Фурніро".
Таким чином, на думку позивача, Головним управлінням ДФС у Волинській області вжито всіх заходів щодо виконання рішення суду. Однак, суд не погоджується з такою позицією з огляду на наступне.
Згідно з пп. 200.7.1 п. 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній редакції) формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку;8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Відповідно до пп. 200.7.2 п. 200.7 ст. 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України.
Згідно підпункту «ґ» пункту 200.12 ст. 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п. 200.13 ст. 200 ПК України).
При цьому, пунктами 52 та 56 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, якими цей підрозділ був доповнений Законом N 1797, визначено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.
Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.
До 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.
Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 N 26 був затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок N 26), який, згідно з пунктом 3 Постанови, набирає чинності з 1 квітня 2017 року.
Вищевикладені норми чинного законодавства дають суду підстави дійти висновку, що наразі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику ведуться два реєстри, а саме Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Згідно Постанови Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2017 року у справі №803/121/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 року, Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області зобов'язано внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн.
Постанова Волинського окружного адміністративного суду узгоджується з приписами пункту 200.15 статті 200 ПК України, яким передбачено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Отже, як Податковим кодексом України (п. 200.15 ст.200) так і рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2017 року Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області було зобов'язано внести дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн. саме до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, а не до Тимчасового Реєстру (що було зроблено позивачем).
При цьому, Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області не зверталась до Волинського окружного адміністративного суду з заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у порядку, передбаченому ст.378 КАС України, а отже не мала права на власний розсуд змінювати спосіб виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Суд не бере до уваги пояснення представника позивача про те, що до 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету, оскільки у пункті 56 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідних положень" ПК України, по- перше, зазначено дату до якої має бути сформований Тимчасовий реєстр, а саме до 01 лютого 2017 року, по-друге, у даному пункті нічого не сказано про ті суми податку, заявлені до відшкодування, по яких проходить (або закінчилась) процедура судового оскарження. Натомість пунктом 200.15 ст.200 ПК України чітко встановлено, що після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Також суд не бере до уваги пояснення представника позивача про те, що Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі Реєстр) та Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі Тимчасовий реєстр) це фактично один і той самий реєстр, оскільки, на відміну від звичайного Реєстру, який функціонує в належному режимі та інформацію по якому можна побачити на сайті ДФС України, дані у Тимчасовий реєстр вносяться у ручному режимі внаслідок недоліків програмного забезпечення. Технічні проблеми Тимчасового реєстру впливають на відображення сум заявлених до бюджетного відшкодування на сайті ДФС України (вказані суми не відображаються). Більше того, станом на момент винесення рішення технічна можливість відшкодування сум за заявами про повернення бюджетного відшкодування по Тимчасовому реєстру по закінченню процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду відсутня, у зв'язку з чим до ДФС України направлено листи щодо доопрацювання та удосконалення програми.
Суд звертає увагу, що станом на 13 жовтня 2017 року функціонували обидва реєстри, однак Волинський окружний адміністративний суд, обираючи спосіб захисту порушених прав ТзОВ «Фурніро», зобов'язав Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн. саме до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, а не до Тимчасового реєстру, а відтак, суд погоджується з відповідачем, що рішення суду не виконано, тому державним виконавцем правомірно винесено постанову ВП №55665575 про накладення на Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області штрафу у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду, оскільки ні на час винесення оскаржуваної постанови, ні на момент розгляду даної адміністративної справи у суді позивачем не внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо відшкодування ТзОВ "Фурніро" суми податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 197 967,00 грн.
Згідно з ч.1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 15.10.2009 року у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" суд наголосив, що право на суд, захищене статтею 6, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок. Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вимог конвенції.
Крім того, відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено пунктом 1 статті 1 Першого протоколу. Необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування .
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення Європейського Суду у справі "Сокур проти України № 29439/02 від 26 квітня 2005 року).
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач.
На думку суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів правомірність винесення оскаржуваної постанови ВП №55665575 від 26.02.2018 року про накладення штрафу, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243- 246, 255, 295 КАС України, на підставі Закону України "Про виконавче провадження", Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Фурніро" про визнання протиправною та скасування постанови від 26.02.2018 року ВП №55665575 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук