Постанова № 73334968, 10.04.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
727/6379/17
Номер документу
73334968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/6379/17

Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова О.Г.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

10 квітня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 15 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради про скасування рішень виконавчого комітету Чернівецької міської ради,

В С Т А Н О В И В :

В червні 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради про скасування рішень виконавчого комітету Чернівецької міської ради №829/25 «Про надання офіційного тлумачення пункту 3.8 Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради» та № 830/25 «Про затвердження персонального складу Громадської ради при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради» від 28 грудня 2016 року.

Шевченківський районний суд м. Чернівці постановою від 15 грудня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовив. Своє рішення суд мотивував тим, що вищезазначеними оскаржуваними рішеннями права ОСОБА_3 порушені не були, оскаржувані рішення Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради були прийняті в межах повноважень та на підставі відповідних нормативно-правових актів, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 до задоволення не підлягали.

Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

В апеляційній скарзі позивач зазначив, що суд першої інстанції не вирішував питання про те, прийняті оскаржувані рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень та з метою, з якою ці повноваження надано. Зокрема, суд не перевірив, чи приймалися зазначені рішення у спосіб, встановлений Регламентом виконавчого комітету Чернівецької міської ради, затвердженим 01.12.2016 р. за № 476.

Виходячи з приписів ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до протоколу № 1/2016 засідання правління громадської організації «Молодіжних рух «Час змін» від 26.07.2016 року ОСОБА_2 було делеговано для участі в установчих зборах на виборах Громадської ради при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради.

28.12.2016 року відбулось засідання комітету Чернівецької міської ради, на якому було ухвалено спірні рішення № 829/25 « Про надання офіційного тлумачення пункту 3.8 Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради» та №830/25 «Про затвердження персонального складу Громадської ради при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради».

В резолютивній частині рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради, а саме в п.2, вказано, що рішення набирає чинності з дня його оприлюднення на офіційному веб-порталі Чернівецької міської ради. Вказане рішення № 829/25 « про надання офіційного тлумачення пункту 3.8 Положення про Громадську раду при виконавчому комітету Чернівецької міської ради" не було оприлюднене.

Від громадської організації «Молодіжний рух «Час змін»» до участі в установчих зборах зареєстровано три кандидатури, зокрема, ОСОБА_4 - безпосередньо керівник організації «Молодіжний рух «Час змін» ОСОБА_5 - засновник організації та ОСОБА_2 член організації «Молодіжний рух «Час змін».

Позивач вважає, що рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради були прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, піддягають скасуванню, а тому звернувся з адміністративним позовом до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету ОСОБА_6 України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної ОСОБА_6 і ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч.1 ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно проживають або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з ч. ч. 6, 8, 10 ст. 59 цього Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою. Сільський, селищний, міський голова ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Пункт 2 ст. 4 Європейської ОСОБА_4 місцевого самоврядування передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Європейської ОСОБА_4 місцевого самоврядування, ратифіковану Законом України 452/97-В Р від 15.07.97 року, якщо повноваження делегуються органам місцевого самоврядування центральним чи регіональним органом, органи місцевого самоврядування у міру можливості мають право пристосовувати свою діяльність до місцевих умов.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про громадські об'єднання", для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право, зокрема, брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя; брати участь у порядку, визначеному законодавством, у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об'єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери їхньої діяльності.

Постановою Кабінету ОСОБА_6 України від 03.11.2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади. ОСОБА_6 Автономної республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній в мм Києві та Севастополі державній адміністрації.

В пункті 5 зазначеної вище Постанови Кабінету ОСОБА_6 України визначено: «Рекомендувати органам місцевого самоврядування під час проведення консультацій з громадськістю та утворення громадських рад при органах місцевого самоврядування керуватися затвердженими цією постановою Порядком і Типовим положенням». Тобто, зазначений вище нормативно-правовий акт є обов’язковим до виконання тими особами, яким вони адресовані (міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, ОСОБА_6 Автономної республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній в м. Києві та Севастополі державній адміністрації), а для органів місцевого самоврядування носить лише рекомендаційний характер.

Відповідно до пункту 1.1. Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 13.05.2014 р. № 201/7 (зі змінами та доповненнями на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 14.10.2014 року № 517/17 та від 27.10.2015 р. № 580/22, Громадська рада при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради є консультативно-дорадчим органом.

Як зазначено судом першої інстанції, виконавчим комітетом Чернівецької міської ради не здійснювалося тлумачення Постанови Кабінету ОСОБА_6 України № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», а лише тлумачення пункту рішення виконавчого комітету міської ради, (про що повідомлялося голові громадської організації «Молодіжний рух «Час змін» ОСОБА_4 листом № 01/0205/152 від 23.01.2017р.).

Пункт 3.8 Положення про громадську раду при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради визначає, що обраний на установчих зборах персональний склад Громадської ради, затверджується виконавчим комітетом міської ради. Способу затвердження (вцілому чи окремо по кандидатурах положенням не визначено. Тому, враховуючи зазначене вище, виконавчий комітет Чернівецької міської ради, як суб’єкт владних повноважень під час адміністративної процедури, прийняв рішення на основі адміністративного розсуду, або скористався своїм правом на визначення змісту управлінського рішення та проголосував за персональний склад Громадської ради при виконавчому комітеті у спосіб по окремо визначених кандидатурах.

Як випливає зі змісту Рекомендації комітету ОСОБА_6 Європи №11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ради Європи 11.03.1980 р. під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Так, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Відповідно до пункту 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету. Так, відповідно до Регламенту виконавчого комітету міської ради, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради віл 01.12.2016 року № 475, рішення виконавчого комітету приймаються на засіданні після обговорення, з врахуванням змін і доповнень до проектів, що виникли в процесі обговорення, відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і є обов’язковим до виконання.

Судом першої інстанції правомірно зроблено висновок, що прийняття рішень «Про затвердження персонального складу Громадської ради при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради» та «Про надання офіційного тлумачення пункту 3.8 Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради здійснювалося з урахуванням права позивача у процесі прийняття такого рішення.

Також, рішення виконавчого комітету № 829/25 «Про надання офіційного тлумачення п.3.8. Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті міської ради» приймалося виключно для інформування громадськості щодо мотивів прийняття рішення виконавчого комітету міської ради «Про затвердження персонального складу Громадської ради при виконавчому комітеті міської ради» і не приймалося у відповідності до рішення № 829/25 «Про надання офіційного тлумачення п. 3.8. Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті міської ради», про що свідчить відсутність посилання на нього у преамбулі рішення № 830/25 від 28.12.2017 р.

Слід зазначити, що в основі формування громадських рад лежить принцип рівності громадських організацій, тобто, всі громадські організації на рівних умовах беруть участь у голосуванні і шляхом «саморегуляції» громадянське суспільство обирає до складу Громадських рад своїх представників.

Абзацом другим пункту 3.3. Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради передбачено, що інститути громадянського суспільства мають право подати до участі у виборах членів Громадської ради не більше однієї кандидатури. Проте, судом першої інстанції встановлено, що до складу Громадської ради за результатами голосування увійшли два представники цього громадського об’єднання - ОСОБА_2Є та ОСОБА_5 що є прямим порушенням не тільки Положення про Громадську раду при виконавчому комітеті міської ради, а й демократичних принципів утворення Громадської ради загалом.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вищезазначеними оскаржуваними рішеннями права ОСОБА_3 порушені не були, оскаржувані рішення Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради були прийняті в межах повноважень та на підставі відповідних нормативно-правових актів, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 до задоволення не підлягали.

Відповідно до положень, закріплених частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 15 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8