Постанова № 73323190, 28.11.2016, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
761/15940/16-а
Номер документу
73323190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/15940/16-а

Провадження № 2-а/761/252/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Гуменюк А.І.

при секретарі Савенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - Позивач) 25 квітня 2016 року звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. У судовому засіданні 29.07.2016 року Відповідача - Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва замінено на правонаступника - Центральне об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Києва (далі - Відповідач), відповідно до додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 10 березня 2016 року він звернувся до Управління пенсійного фонду у Шевченківському районі м. Києва із заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років, посилаючись на ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», згідно поданої довідки Національної академії прокуратури України від 10.03.2016 № 18-78 про заробіток для перерахунку пенсії. Зазначає, що довідка для перерахунку пенсії Позивачу надана у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Як вказує Позивач, Управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м. Києва на звернення Позивача від 10.03.2016 відмовило в перерахунку його пенсії за вислугу років відповідно повідомлення від 24.03.2016 №Б-83/09.

Зазначає, що пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ПІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» призначена йому з січня 2006 року. Крім того зауважує, що Відповідач неодноразово здійснював перерахунок пенсії Позивача згідно поданих довідок прокуратури з розрахунку 88 % відсотків від суми місячної заробітної плати відповідної категорій прокурорських працівників.

Позивач вважає, що у діяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва при прийнятті рішення про відмову мають місце порушення вимог Конституції України та чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування. Закону України «Про прокуратуру».

Вважає вказану відмову протиправною. Просить суд ухвалити судове рішення, яким визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва викладене в повідомленні № 112ІГ від 14.03.2016 пре відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підстав довідки Національної академії прокуратури України від 10.03.2016 № 18-78 про заробітну плату та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону Україна «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-III, на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 10.03.2016 № 18-78.

У судовому засіданні позовну заяву Позивач підтримав у повному обсязі. Просив суд адміністративний позов задоволити.

Представник Відповідача у судове засідання не з'явився. Про місце, дату та час судового розгляду повідомлений в установленому законом порядку. Через загальну канцелярію до суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності та просив відмовити Позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Суд заслухавши думку Позивача, який не заперечував щодо розгляду справи у відсутність сторони Відповідача, вбачає можливим розгляду справи у відсутність останнього, на підставі зібраних у справі доказів.

Заслухавши пояснення Позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що Позивач звернувся до Управління пенсійного фонду у Шевченківському районі м. Києва із заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років, посилаючись на ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», згідно поданої довідки Національної академії прокуратури України від 10.03.2016 № 18-78 про заробіток для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Крім того, судом також встановлено, що Позивач знаходиться на обліку у Відповідача (а.с. 8).

Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2015 року гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Частиною 5 цієї статті передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора та утримуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджання виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення.

Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсій» забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Судом встановлено, що згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», за правилами якої у 2007 році Позивачу було призначено пенсію за вислугою років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру.

Частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року) встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

На підставі частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

01 жовтня 2011 року частину 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома частинами відповідно до п. п. 4 п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній з 01 жовтня 2011 року та на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Змінами внесеними Законом України від 08.07.2011 № 3668-УІ де статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено новий порядок визначення та призначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначалася після 08 липня 2011 року, та до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, якою встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються.

Відповідно до вищезазначеного, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом України «Про прокуратуру», не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.

У п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, також зазначено лише про призначення пенсій, тобто особи, які звертаються вперше про призначеня пенсії. Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія вже призначена до набрання ними чинності.

Таким чином, нова редакція ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 86 ( нового Закону України «Про прокуратуру» (від 14.10.2014 року) суттєво звужує і обмежу є зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цих законів, (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справ щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Як вбачається із матеріалів справи, на ім'я Позивача Національною академією прокуратури України від 10 березня 2016 року за № 48/78, видана Довідка (далі - Довідка) щодо розміру заробітної плати Позивача, який працював на посаді викладача кафедри - прокурора вілліду, для пред'явлення Довідки до пенсійного органу (а.с. 13).

Із матеріалів справи також вбачається, що листом від 24 березня 2016 року за № Б-83/09, у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання Позивачеві Відповідачем було відмовлено з мотивів відсутності законних підстав для його перерахунку, оскільки на думку останнього, пенсія Позивачеві виплачується у повному обсязі (а.с. 8).

Із вказаною позицією Відповідача суд не погоджується, з таких підстав.

За змістом Статті 8 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами у разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.

Крім того, відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або винесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із частиною 1 статті 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантуються Конституцією і законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону № 3668-VІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії Позивач, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011р. положення ч.1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч.13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій, а відтак неправомірно відмовив у перерахунку пенсії позивачці, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 94, 99, 100, 104, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України; ст.ст. 17, 22, 24, 46 Конституції України; ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»; Рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 р. № 8-рп/99, від 20 березня 2002 р. № 5-рп/2002, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва викладене в повідомленні № 112ІГ від 14.03.2016 про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугою років відповідне до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підстав довідки Національної академії прокуратури України від 10.03.2016 № 18-78 про заробітну плату.

Зобов'язати Центральне об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Києва, місце знаходження за адресою: 04072, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) згідно статті 50-1 Закон) України «Про прокуратуру» в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону Україна «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-III, на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 10.03.2016 № 18-78.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання вказаного позову в розмірі 551,10 грн.

Стягнути з Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва, місце знаходження за адресою: 04072, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністра тивного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою суду за наслідками апеляційного провадження.

СУДДЯ