
Справа № 761/9227/18
Провадження № 2-о/761/169/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Фролової І.В.,
при секретарі - Подоляні Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м.Києві, про встановлення факту народження,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою, відповідно до якої просив встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_4 в Державному бюджетному закладі охорони здоров'я Республіки Крим «Ялтинський пологовий будинок», Автономна Республіка Крим, м. Ялта, вул. Григор'єва, буд. 38, визначене ім'я якої: ОСОБА_2, місце народження: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, батьками якої є громадянка Російської Федерації ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та громадянин України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Заява обґрунтована тим, що встановлення вказаного факту народження дитини необхідне для її реєстрації та отримання свідоцтва про народження українського зразка, оскільки дитина народилась в м. Ялта в АР Крим, що перебуває на тимчасово окупованій території. При зверненні до відділу реєстрації актів цивільного стану Шевченківського РУЮ для реєстрації народженої в АР Крим дитини, заявник отримав відмову, оскільки не надано документів, визначених ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». У зв'язку з вищевикладеним заявник звернувся до суду із вказаною заявою
В судовому засіданні представник заявника вимоги підтримав, просив заяву задовольнити з підстав, викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно відміток в паспорті громадянина України, серія та НОМЕР_2, виданого Мирноградським МВ ГУДМС України в Донецькій області 22 квітня 2017 року, заявник зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1.
Встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб між собою 21.09.2006 року у Донецькому міському відділі реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції.
Як пояснив у судовому засіданні представник заявника, ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_1 та ОСОБА_4 народилась дитина - дівчинка.
Із медичного свідоцтва про народження серія 35 № 024806 від 25 грудня 2017 року, виданого Ялтинським пологовим будинком вбачається, що вищевказані особи записані батьками дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4, та зазначено про народження дитини в АР Крим.
Разом з тим, допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 показав, що є давнім другом сім`ї ОСОБА_1 та ОСОБА_4 та підтвердив обставину народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_4 у зазначених осіб.
Відповідно до листа від 14 березня 2018 року № 2372/16.12-36т.2, Шевченківським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у громадянки ОСОБА_4, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено неналежної форми документ.
Відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Надані заявником медичні документи, видані медичним закладом, що підпорядкований російській окупаційній владі, на яку як на державу окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права покладено відповідальність порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території, що передбачено ст.5 ч.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.
Відповідно до ч.1 ст.17 цього ж Закону, у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження (п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
З врахуванням наведеного, судом встановлено, що встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість здійснити державну реєстрацію народження доньки заявника та отримати відповідне свідоцтво про народження, а встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищевказаних обставин неможливе.
Оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 3, 4, 10, 17, 18, 264, 265, 273, 293-294, 315-319, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м.Києві, про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статті ІНФОРМАЦІЯ_4 в Державному бюджетному закладі охорони здоров'я Республіки Крим «Ялтинський пологовий будинок», за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, вул. Григор`єва, буд. 38, визначене ім'я якої ОСОБА_2, у матері: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки Російської Федерації, та батька: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Реквізити учасників справи:
ОСОБА_1, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1;
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м.Києві, місцезнаходження - 04107, м. Київ, вул. Пугачова, буд. 17, код ЄДРПОУ - 26088771.
Суддя: