
Справа № 727/11166/17
Провадження № 2-а/727/6/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2018 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Семенка О.В.,
при секретарі Гончарук Н.Г.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Техно Плюс» до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання частково неправомірним та скасування рішення, прийнятого суб’єктом владних повноважень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання частково неправомірним та скасування рішення, прийнятого суб’єктом владних повноважень.
Вказує, що рішенням Виконкому Чернівецької міської ради № 272/11 від 30.05.2017 року «про демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м.Чернівці» уповноважене міське комунальне підприємство «Реклама» здійснити демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м.Чернівці, згідно з Додатком №1 до цього рішення, який містить перелік рекламних конструкцій в м.Чернівці. які підлягають демонтажу. Відповідно до вказаного Додатку №1 до рішення виконкому № 272/11 від 30.05.2017 року , а саме пункту 1 Переліку визначений білборд розміром 3x6 м по вул..Миколаївській в м.Чернівці.
Вважає вищевказане рішення незаконним в зв’язку з тим, що об'єкт, зазначений в додатку №1 до рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради - належать підприємству на праві власності, його демонтаж спричинить майнову шкоду підприємству. Білборд не відноситься до самочинно-встановлених без відповідного дозволу, оскільки дана конструкція була зведена в 2011 році, а Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами в м.Чернівці затверджено рішенням міської ради 27.12.2012 р. Також вважає, що до компетенції органів місцевого самоврядування жодним нормативно-правовим актом не віднесено право на прийняття рішення щодо демонтажу майна, або доручення третім особам проведення такого демонтажу.
Тому просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 30.05.2017р. №272/11 «Про демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м.Чернівці» в частині демонтажу білборду розміром 3x6 м по вул.Миколаївській в м.Чернівці, зазначеного в пункті 1 Додатку №1 до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 30.05.2017р. №272/11 - «Перелік рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м.Чернівці».
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.11.2017 року було задоволено клопотання представника позивача про забезпечення позову та зупинено дію оскаржуваного рішення до розгляду справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав суду письмові заперечення в яких вказував, що рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради є законним.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 272/11 від 30.05.2017 року «про демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м.Чернівці» уповноважено міське комунальне підприємство «Реклама» здійснити демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м.Чернівці, згідно з Додатком №1 до цього рішення, який містить перелік рекламних конструкцій в м.Чернівці. які підлягають демонтажу. Відповідно до п.1 вказаного Додатку №1 визначений білборд розміром 3x6 м по вул.Миколаївській в м.Чернівці.
Матеріалами справи підтверджується та жодною із сторін не заперечується той факт, що білборд належать позивачу на праві приватної власності та розміщено на земельній ділянці яка перебуває у нього в оренді.
З тексту оскаржуваного рішення та з матеріалів справи в судовому засіданні встановлено, що рішення виконавчого комітету не посягає на право власності позивача на білборд, а лише вказує, що дане майно не може знаходитись на земельній ділянці комунальної власності без дозвільних документів. Даний факт спростовує доводи позивача про те, що рішення виконкому є незаконним з причин належності білборду підприємству на правах власності, демонтаж якого спричинить майнову шкоду підприємству.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України. Органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської районної в місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, Конституція України передбачає форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування, а саме, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням Чернівецької міської ради № 629 від 27.09.2012 року затверджено Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Чернівці.
Оскаржуване рішення виконкому ЧМР прийнято відповідно до статей 52, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про рекламу", постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. №2067 "Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами", Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами в місті Чернівцях, затвердженого рішенням міської ради VI скликання від 27.09.2012 р. №629 (далі - Положення №629).
Відповідно до п. 12.3 Положення №629 демонтаж рекламного засобу у випадках, встановлених у пункті 12.2. цієї глави, здійснюється міським комунальним підприємством «Реклама».
Відповідно до п. 13.1.3 Положення №629Міське комунальне підприємство “Реклама” організовує або проводить власними силами демонтаж самовільно розміщених рекламних засобів.
Вищевказане спростовує твердження позивача про те, що до компетенції органів місцевого самоврядування жодним нормативно-правовим актом не віднесено право на прийняття рішення щодо демонтажу майна, або доручення третім особам проведення такого демонтажу.
За приписами статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.
На об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами.
Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1.2 Положення №629 – положення регулює правові відносини між виконавчими органами Чернівецької міської ради та юридичними особами, фізичними особами-підприємцями і громадянами, що виникають у зв’язку з виробництвом, розповсюдженням, розміщенням та споживанням зовнішньої реклами на території м. Чернівців.
Відповідно до п 12.2.2 Положення №629 демонтаж рекламного засобу здійснюється у випадку виявлення самовільно розміщеного рекламного засобу.
Відповідно до п. 1.4.25 Положення №629 самовільно встановлений рекламний засіб - рекламний засіб, що розміщується без наявності виданого у встановленому порядку дозволу або його скасування.
Положення №629 не звільняє власників рекламних конструкцій, які були встановленні до затвердження даного положення, від обов’язку мати дозвільні документи.
В судовому засіданні встановлено, що у позивача відсутні будь-які дозвільні документи на встановлення білборду, який розміщений на земельній ділянці по вул..Миколаївській в м.Чернівці з 2011 року. За отриманням дозволу позивач звернувся з відповідними заявами 01.11.2017 році, тобто після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
Таким чином вищевказане спростовує твердження позивача про те, що білборд не є самочинно-встановленим без відповідного дозволу, оскільки його було встановлено ще в 2011 році. Даний білборд відповідно до п. 1.4.25 Положення №629 є самовільно встановленим рекламним засобом.
Відповідно до ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини та правові положення, суд, дослідивши всі докази по справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтуються на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні в судовому засіданні обставин справи, досліджених доказів, та доводів, в їх сукупності, керуючись принципом верховенства права, вважає, що оскаржуваний пункт рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради відповідає вимогам чинного законодавства, рішення прийняте в межах компетенції відповідача та не порушує охоронюваних законом прав позивача, як власника рекламної конструкції.
Аналізуючи вищевказані норми, беручи до уваги встановлені обставини, суд приходить до висновку, що в задоволені позову слід відмовити, а вжиті заходи забезпечення позову слід скасувати.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 9, 77, 90, 241-244, 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Техно Плюс» до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 30 травня 2017 року №272/11 «Про демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м. Чернівці» в частині демонтажу білборду розміром 3х6м. по вул. Миколаївській в м. Чернівці, зазначеного в пункті 1 Додатку №1 до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 30 травня 2017 року №272/11 – «Переляк рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м. Чернівці» - відмовити.
Скасувати вжиті заходи по забезпеченню позову ухвалою суду від 10 листопада 2017 року щодо зупинення дії оскаржуваного рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 30.05.2017р. №272/11 «Про демонтаж рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м. Чернівці» в частині демонтажу білборду розміром 3x6 м по вул. Миколаївській в м. Чернівці, зазначеного в пункті 1 Додатку №1 до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 30.05.2017р. №272/11 - «Перелік рекламних конструкцій, встановлених без дозвільних документів в м. Чернівці».
Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 10.04.2018 року.
Суддя: Семенко О.В.