
Справа № 711/11077/17
Провадження № 2а/712/143/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді – ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі – ТИМОШЕНКО Д.А.
за участю позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради про поновлення виборчих прав внутрішньо переміщеної особи,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради про поновлення виборчих прав внутрішньо переміщеної особи. Позов обгрунтовує тим, що від початку 2014 року в Україні виникли обставини загрози національній безпеці країни, у зв’язку з чим діють обмеження прав людини щодо свободи пересування (це стосується переміщення цивільного населення на території Криму та окупованих територій Сходу України, а також з цих територій в інші регіони України), щодо права власності, щодо права на місцеве самоврядування. Внаслідок зазначених вище обставин в Україні стало масовим явищем внутрішнє переміщення осіб. Позивач внаслідок вище наведених обставин був змушений покинути своє місце проживання, оскільки життя і здоров’я, особисті права і свободи на непідконтрольній Україні території знаходяться у небезпеці, і на цей час позивач взятий на облік державою як ВПО та у його паспорті залишилась відмітка про реєстрацію місця проживання на непідконтрольній території, але місце його фактичного постійного проживання зазначене у довідці про взяття на облік як ВПО за адресою: АДРЕСА_1. Він є громадянином України, виборцем, включеним до Державного реєстру виборців, та має намір здійснювати свої виборчі права. Оскільки він не може реалізувати свої виборчі права на непідконтрольній Україні території, то звернувся до відповідача з заявою про зміну виборчої адреси з проханням видати відповідний наказ, однак на дану заяву отримав відповідь з відмовою у зміні виборчої адреси. Виходячи з вищезазначеного просить визнати незаконним рішення відповідача органу ведення Державного реєстру виборців про відмову у задоволенні заяви позивача про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, що містяться у відповіді відповідача та зобов’язати відповідача орган ведення Державного реєстру виборців внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси позивача згідно з відомостями про місце знаходження (місце постійного проживання) позивача, що вказані у довідці про реєстрацію позивача, як внутрішньо переміщеної особи.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 заперечувала проти позову, посилаючись на те, що відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями. В разі оголошення початку виборчого процесу, позивач, з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», мав би змогу реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців. На даний час в Україні не триває будь-який виборчий процес, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Заслухавши пояснення сторін, з’ясувавши обставини справи, вивчивши її матеріали, дослідивши та оцінивши у сукупності надані у справі докази, суд приходить до наступного.
Згідно з ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 за даними паспорту громадянина України зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно довідки № НОМЕР_1 від 27.11.2014 він є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце перебування якої є АДРЕСА_1.
Позивач 28.11.2017 звернувся до Відділу ведення Державного реєстру виборців із заявою про видачу наказу про зміну його виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та включення його до списку виборців на місцевих виборах за виборчою адресою.
Позивачу була надана відповідь про відмову у розгляді його заяви по суті через необґрунтованість, оскільки до вказаного Закону документами, до яких вносяться відомості про місце проживання громадян України, є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України. Натомість довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, до якого вносяться відомості про місце перебування особи. Водночас у паспорті позивача, який пред’явлено відділу ведення Державного реєстру виборців Соснівського району департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, відсутні відомості про реєстрацію місця проживання за адресою, вказаною у заяві про зміну виборчої адреси.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом, в яком просив зобов'язати відповідача внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси згідно з відомостями про місце її постійного проживання, що вказані у довідці про його реєстрацію, як внутрішньо переміщеної особи.
Позивач наполягає на розгляді його позову в порядку, передбаченому ст.173 КАС України.
Частина 1 ст. 173 КАС України вказує, що право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
У позовній заяві позивач не зазначив, у яких саме виборах або у якому референдумі він бажає приймати участь, для чого просить про уточнення списку виборців.
Згідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державний реєстр виборців» від 22.02.2007 року № 698-V основними засадами ведення Реєстру є, в тому числі, однократність виключення до нього виборця.
Пов’язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб такі правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Спір, який вирішується судом не підпадає під категорію спорів, що належить вирішувати в порядку, визначеному ст. 173 КАС України, оскільки виник не в межах виборчого процесу.
Щодо суті спору між сторонами слід зазначити наступне.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців», кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру. У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
Згідно з ч.4 ст. 20 цього ж Закону, у разі звернення виборця із заявою щодо зміни виборчої адреси орган ведення Реєстру вивчає обґрунтованість заяви. За підсумками вивчення керівник органу ведення Реєстру може прийняти одне з таких рішень, зокрема п.3 - відмовити виборцю у внесенні зміни до його виборчої адреси.
Зі змісту заяви, поданої позивачем до відповідача вбачається, що позивач просив саме внести зміни щодо його виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та включити його до списку виборців на місцевих виборах за виборчою адресою: вул. Бидгощська, 1 в м. Черкаси.
За змістом позову позивач зазначає, що має реєстрацію на непідконтрольній території.
Згідно з ч.2 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
ОСОБА_1 за даними паспорту громадянина України зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_2, доказів про зняття з реєстрації за вказаною адресою позивач не надав.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилалася на відомості про місце його постійного проживання, що вказані у довідці про його реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців».
Місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями. В разі оголошення початку виборчого процесу, позивач, з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», мав би змогу реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців.
Відповідно до ч. 1 статті 2 Закону України «Про Державний реєстр виборців» від (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 698-У), основними завданнями Реєстру є ведення персоніфікованого обліку виборців; складання списків виборців для проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумів.
Відповідно до пункту 1 ч. 5 статті 14 Закону № 698-У органом ведення Реєстру є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації.
Статтею 26 Закону № 698-У визначено порядок складання попередніх списків виборців, а статтею 28 - складання уточнених списків виборців.
Відповідно до ч.ч. 1,2 статті 8 Закону № 698-У виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У свою чергу, відповідно до статті 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 1382-ІУ) під реєстрацією слід розуміти внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.
За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-УІІ, за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються і видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. Такі довідки видаються громадянам у день звернення на підставі паспорта громадянина України чи іншого документа, до якого згідно із Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, та письмової заяви, в якій зазначається адреса, за якою громадянину може бути вручена офіційна кореспонденція. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.
З огляду на викладене, суд вважає, що Довідка № НОМЕР_1 від 27 листопада 2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не підтверджує факт реєстрації позивача за вказаною адресою, а тому, з врахуванням наведених норм права, позивач не належить до територіальної громади м. Черкаси, оскільки місцем його реєстрації в паспорті громадянина України зазначена інша адреса.
Доводи позивача про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а тому відповідач повинен внести зміни до виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, суд вважає безпідставними та необгрунтованими, оскільки місце проживання внутрішньо переміщеної особи не є місцем реєстрації такої особи, а місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями.
Крім того, позивач наполягав на розгляді позову в порядку статті 173 КАС України (чинною на час пред’явлення позову), яка регламентує особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців.
Водночас, частиною першою вказаної статті визначено, що право звернутись з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
При цьому, під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Отже, спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172-179 Кодексу адміністративного судочинства України (чинних на час пред’явлення позову). Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, або в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ