
Справа № 569/2581/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі
головуючого судді - Тимощука О.Я.,
при секретарі - Рибачик О.А,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Мозоль Н.Р.,
представника третьої особи - Поліщук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненської міської ради, третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про оскарження рішень органу місцевого самоврядування і зобов»язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненської міської ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про оскарження рішень органу місцевого самоврядування.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 визнано учасником бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 видане 06.11.2015 року.
З метою пільгового забезпечення земельною ділянкою для індивідуального житлового будівництва позивач звернувся до Рівненської міської ради, де йому було повідомлено про Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ям, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність.
У зв'язку із зазначеним ОСОБА_1 звернувся із заявою до Рівненської міської ради про включення його до реєстру учасників антитерористичної операції з наступним отриманням дозволу на розроблення проекту землеустрою для отримання земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку у порядку черговості, що визначена реєстром.
З відповіді йому стало відомо, що рішенням Рівненської міської ради від 25.02.2015 року № 4916, затверджено "Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність" із змінами прийнятими в редакції рішення від 23.06.2015 року №5401 "Про внесення змін до Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність".
При цьому зазначає, що у відповідності до пункту 3 розділу 2 Порядку, до єдиного реєстру вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його перебування або першого направлення для участі в АТО.
Оскільки дата реєстрації місця проживання позивача у м.Рівне з 10.03.2016 року, а його заява про включення до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції для передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд або для ведення садівництва датована 02.03.2016 року № Л-806/16, пунктом 3 рішення Рівненської міської ради від 27.10.2016 № 1805 відмовлено ОСОБА_1 у включенні до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції.
Рівненською міською радою, на думку позивача, було всупереч статті 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України прийнято рішення від 27.10.2016 року № 1805, про відмову у включенні ОСОБА_1 до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції.
Крім того, ОСОБА_1 вважає, що затвердження рішенням Рівненської міської ради від 25.02.2015 року № 4916, порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність (із змінами від 23.06.2015 року № 5401), які зазначені в пункті 3 розділу 2, є таким що порушує його права, як громадянина України із статусом учасника бойових дій на першочергове отримання земельної ділянки на території міста Рівного.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов в повному обсязі.
Представник Рівненської міської ради Мозоль Н.Р. та представник Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради Поліщук І.С. в судовому засіданні позов ОСОБА_1 не визнали, подали суду письмові заперечення проти позову та просять суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
На заперечення позовних вимог посилаються на те, що відповідно до положень «Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність», затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року № 4916, з урахуванням змін, внесених рішенням Рівненської міської ради від 23 червня 2015 року № 5401, до єдиного реєстру вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його перебування або першого направлення для участі в АТО. У разі, якщо документи, надані учасниками АТО, не відповідають умовам, вказаним у абзаці першому цього пункту, то питання про включення їх до єдиного реєстру учасників АТО розглядається на сесії Рівненської міської ради.
Позивач повинен був надати документи, які б підтверджували його місце реєстрації в місті Рівному до перебування або першого направлення його для участі в АТО, що ним зроблено не було.
За результатами розгляду заяви позивача від 2 березня 2016 року рішенням Рівненської міської ради від 27 жовтня 2016 року № 1805, враховуючи рекомендацію комісії з розгляду питань, пов'язаних із виділенням земельних ділянок учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО, позивачу було відмовлено у включенні до єдиного реєстру учасників АТО. Окрім того виключно міською радою повинно вирішуватися питання щодо включення до єдиного реєстру учасників бойових дій на території міста Рівного згідно затвердженого Порядку.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 брав участь у бойових діях під час проведення АТО на Сході України у складі Збройних сил України та має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого 06.11.2015 року.
Відповідно до вимог пункту 14 частини першої статті 12 № 3551-ХІІ позивач, як учасник бойових дій, має право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Як слідує з паспорта громадянина України ОСОБА_1 виданим Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області 18 січня 2006 року, позивач зареєстрований за адресою, АДРЕСА_1 до 09.03.2016 року.
02 березня 2016 року позивач звернувся до Рівненської міської ради із заявою про внесення його до єдиного реєстру учасників АТО з метою наступного отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в місті Рівному.
Приписи статей 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до ст.ст. 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Реалізовуючи право розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у власності Рівненської міської ради, відповідач згідно зі ст. 5 ЗК України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Так, в силу ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 1 ст. 122 ЗК України встановлено, що міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з п. 34. ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі по тексту - Закон) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Рішенням Рівненської міської ради від 26.02.2015 № 4916 затверджено Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність (далі - Порядок).
Пунктом 1 розділу 2 Порядку встановлено, що Управління земельних відносин з метою розподілу земельних ділянок між особами, зазначеними в розділі 1 цього Порядку, створює єдиний реєстр учасників антитерористичної операції (далі - АТО).
Пунктом 3 розділу 2 Порядку встановлено, що до єдиного реєстру учасників АТО вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його направлення/перебування для участі в АТО.
23.06.2015 року Рівненською міською радою прийнято рішення № 5401, яким внесено зміни до Порядку, а саме - пункт 3 розділу 2 Порядку викладено в новій редакції: «До єдиного реєстру вносяться учасники антитерористичної операції, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника антитерористичної операції в місті Рівному повинна передувати даті його перебування або першого направлення для участі в антитерористичної операції».
У разі, якщо документи, надані учасниками антитерористичної операції, не відповідають умовам, вказаним у абзаці першому цього пункту, то питання про включення їх до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції розглядається на сесії Рівненської міської ради".
27.10.2016 Рівненською міською радою прийнято рішення № 1805 «Про включення осіб, що є учасниками антитерористичної операції, до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції».
Згідно з пунктом 3 вказаного рішення громадянину ОСОБА_1 було відмовлено у включенні його до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції.
Таким чином, оскільки питання щодо включення позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції для передачі земельної ділянки безоплатно у власність було розглянуто на пленарному засіданні сесії Рівненської міської ради, і як наслідок, прийнято відповідне рішення.
При цьому слід зазначити, що Порядок не обмежує прав громадян на безоплатне отримання земельних ділянок, а навпаки, сприяє їх реалізації саме для тих осіб, які тривалий період часу проживали в м. Рівному і відстоювали чи продовжують відстоювати територіальну цілісність та незалежність нашої держави.
Жодних прав позивача Порядком не порушено, оскільки на сьогодні чинним законодавством України не передбачено обов'язку органів місцевого самоврядування підбирати вільні земельні ділянки для передачі безоплатно у власність за клопотанням громадян, висновки аналогічного характеру також викладені в мотивувальній частині ухвали Вищого адміністративного суду України від 13.08.2015 у справі № К/800/3593/14.
Отже, вимога про скасування пункту 3 розділу 2 Порядку, є необґрунтованою, оскільки права Позивача цим пунктом не порушуються.
В свою чергу порядок безоплатної приватизації земельних ділянок встановлений статтею 118 ЗК України. Згідно з ч. 6 зазначеної статті громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Позивачем при поданні документів не було дотримано вимог частини 6 ст. 118 ЗК України.
Підпункт 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Статтею 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Як передбачено частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень міської ради відноситься розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб або надання земельних ділянок комунальної власності у користування.
Відповідно до положень частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Оцінюючи досліджені по справі докази та встановлені на їх підставі обставини, суд прийшов до висновку про відсутність порушень вимог чинного законодавства України при розгляді відповідачами звернення позивача, а тому на даний час відсутні підстави для визнання протиправним рішення Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року №4916 зі змінами внесеними рішенням від 23 червня 2015 року №5401 в частині абзацу 1 пункту 3 розділу 2 Порядку та рішення Рівненської міської ради від 27 жовтня 2016 року № 1805 в частині пп.3) п.3 про відмову ОСОБА_1 включити до реєстру.
Враховуючи викладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення вимог позивача, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 159, 193, 211, 217, 241, 244, 250 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Рівненської міської ради, третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про оскарження рішень органу місцевого самоврядування і зобов»язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 11.04.2018 року.
Суддя Рівненського
міського суду Тимощук О.Я.