
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа: № 745/758/17 Головуючий у 1-й інстанції: Стельмах А.П. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Земляної Г.В.,
при секретарі: Волощук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 12 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернувся до Сосницького районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови відповідача зарахувати стаж служби в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 року та стаж роботи в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 24.10.1990 року до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача зарахувати службу в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 року та стаж роботи в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 24.10.1990 року до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» та призначити позивачу пенсію з часу звернення з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 04.05.2017 року.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначив, що 04.05.2017 року він звертався до відповідача з заявою про перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу».
Листом №1241/04 від 13.06.2017 року відповідач у призначенні пенсії ОСОБА_3 відмовив, мотивуючи це тим, що в нього недостатньо стажу для призначення відповідного виду пенсії, оскільки не зараховано до загального стажу період його роботи в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 18.09.1991 роки та служби в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 року. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними.
Постановою Сосницького районного суду Чернігівської області від 12 січня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправними дії Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови зарахувати позивачу стаж служби в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 року до стажу державної служби , що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII. Зобов'язано Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_2 службу в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 року до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, та перевести позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII з 04.05.2017 року. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що, судом першої інстанції при ухваленні вказаного рішення було неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач з 2015 року перебуває на обліку в Сосницькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
04.05.2017 року позивач звернувся до Сосницького обєднаного управління Пенсійного фонду України з заявою та документами про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом від 13.06.2017 року №1241/04 відповідач відмовив позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відмова мотивована тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, відсутні законні підстави для зарахування до стажу період роботи позивача в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 18.09.1991 роки та час проходження служби в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 рік. Не погоджуючись з цим, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_2, прийшов до висновку про неправомірність відмови позивачу в зарахуванні до стажу періоду проходження служби в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 рік, однак зазначив, що відповідно до вимог чинного законодавства підстави для зарахування до стажу період роботи позивача в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 18.09.1991 роки відсутні.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 8 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року N 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року N 889-VIII набрав чинності 01.05.2016 року.
Згідно п. 10 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про державну службу» від 10 грудня 2015 року N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Статтею 46 Закону України від 10.12.2015 "Про державну службу" визначено особливості стажу державної служби, зокрема пунктом 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються: 1) час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону; 2) час перебування на посаді народного депутата України; 3) час перебування на посадах працівників дипломатичної служби; 4) час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування"; 5) час перебування на посадах суддів; 6) час перебування на посадах прокурорів; 7) час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання; 8) час професійного навчання державного службовця з відривом від служби, якщо не пізніше 75 днів після його завершення така особа повернулася на державну службу, крім випадків, установлених законом; 9) період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом; 10) час перебування державного службовця у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду - у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку; 11) час перебування на посадах радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників патронатних служб Прем'єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників-консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів, а також на посадах патронатних служб в інших державних органах.
Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».
Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Отже час служби позивача в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 рік 1 рік 11 місяців 22 дні підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції щодо правомірності зарахування ОСОБА_2 до стажу період проходження служби в Збройних Силах СРСР з 14.11.1973 року по 05.11.1975 рік, та вказує на відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зарахування до стажу період роботи позивача в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 18.09.1991 роки, з огляду на те, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 3 травня 1994 р. N 283 не передбачено включення до стажу державної служби стажу роботи в райкомі Компартії України.
Отже час роботи позивача в Сосницькому райкомі Компартії України з 01.09.1983 року по 18.09.1991 роки не підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Відповідно до ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому апеляційна скарга не містять посилання на обставини, передбачені статтями 317-319 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове - без змін.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись 242, 243, 246, 308, 310,315, 316, 321,322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - залишити без задоволення.
Постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 12 січня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
Г.В. Земляна
Повний текст постанови виготовлено 12.04.2018 року.