Рішення № 73309140, 28.03.2018, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
915/764/17
Номер документу
73309140
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року Справа № 915/764/17

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складi головуючого судді Мавродієвої М.В., суддів Фролова В.Д., Семенчук Н.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Долгової А.О.,

представника позивача: ОСОБА_1 – дов. №1615 від 20.03.2017;

представника відповідача: ОСОБА_2 – дов. №365 від 01.09,2017,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (01135, м.Київ, пр.-т Перемоги, буд.14) в особі Миколаївської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація Миколаївського морського порту) (54020, м.Миколаїв, вул.Заводська, буд.23),

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства “Нібулон” (54002, м.Миколаїв, Каботажний спуск, буд.1),

про: стягнення заборгованості в сумі 17786,41 грн., з яких: 7653,67 грн. основного боргу, 801,54 грн. – 3% річних та 9331,20 грн. збитків від інфляції, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість в сумі 17786,41 грн., з яких: 7653,67 грн. основного боргу, 801,54 грн. – 3% річних та 9331,20 грн. збитків від інфляції.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст.ст.525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, ст.85 Кодексу торговельного мореплавства України, ст.22 Закону України “Про морські порти України”, Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316.

Позивач у позовній заяві та додаткових поясненнях та запереченнях (т.1. а.с.181-188, 256-260; т.2 а.с.138-144; т.3 а.с.134, 135; т.4 а.с.2) вказує на те, що при експорті зернових культур ТОВ СП “Нібулон” навантажує великотоннажні судна на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту, який розташований в районі банки Трутаєва біля міста Очаків та входить до меж акваторії морського порту ОСОБА_3, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2008 №934 “Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3”. Для виконання вантажних операцій буксирами, баржами та крановим судном відповідача в період з 19.08.2014 по 22.08.2014 було здійснено 14 заходжень (вхід та вихід) на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків), у зв’язку з чим відповідач отримав від позивача послуги, які оплачуються портовими зборами, а саме: адміністративним збором, корабельним збором та санітарним збором. За заходження суден відповідача на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) позивач нарахував відповідачу адміністративний збір в сумі 1664,94 грн., корабельний збір в сумі 12865,39 грн. та санітарний збір в сумі 376,01 грн. Відповідач виставлені рахунки оплатив частково в сумі 7252,67 грн., що підтверджується випискою банку за 30.03.2015. Вказана сума після звірки з ТОВ СП “Нібулон” зарахована Адміністрацією наступним чином по рахунку №41251512 від 26.08.2014, в тому числі:

- 1023,38 грн. – адміністративний збір за заходження буксиру “Лідіївський”, барж NBL-007, NBL-018, NBL-021, NBL-023;

- 5853,28 грн. - за корабельний збір за вхід барж NBL-021, NBL-023, за вихід буксиру “Лідіївський”, барж NBL-007, NBL-018, NBL-021, NBL-023;

- 376,01 грн. - за санітарний збір (у повному обсязі), разом по рахунку 7252,67 грн.

Станом на дату подання позову, залишок боргу в сумі 641,56 грн. адміністративного збору та 7012,11 грн. корабельного збору залишався несплаченим. У зв’язку з несплатою основного боргу позивач додатково нарахував відповідачу до стягнення 801,54 грн. - 3% річних та 9331,20 грн. збитків від інфляції.

Позивач вважає, що зобов’язання щодо сплати корабельного та адміністративного зборів виникли у ТОВ СП “Нібулон” на підставі настання певних подій, встановлених актами цивільного законодавства та не потребують наявності будь-яких інших документів, ніж ті, які додані до позову та підтверджують факт входу, виходу суден ТОВ СП “Нібулон” з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту та виконання ними вантажних операцій на рейді. Позивач вказує, що вимоги щодо оплати адміністративного та корабельного зборів Адміністрація правомірно включила до позовних вимог, а доводами відповідача вони не спростовані

Відповідач у відзиві та додаткових пояснення (т.1 а.с.156-160; т.2 а.с.1, 2, 7-13, 67-71, 84,94-96, 109, 110, 134-137; т.3 а.с.1-18, 99, 100, 115, 116; т.4 а.с.8-27) проти позову заперечує, посилаючись на наступне:

- для здійснення вантажних операцій з довантаження судна «LITO» (прапор Liberia) на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 судна відповідача здійснили вхід в акваторію порту ОСОБА_3 і після завершення вантажних операцій здійснили вихід з акваторії морського порту ОСОБА_3. При переміщені від причалів ТОВ СП «НІБУЛОН» до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_3 судна здійснили перехід під час якого пройшли дві ділянки водного простору акваторії порту ОСОБА_3. В даному випадку після заходу до Миколаївського морського порту судна відповідача не здійснювали входу/виходу з порту, а відбувалося переміщення суден та перевезення вантажу водами акваторії Миколаївського морського порту на зовнішній рейд для дозавантаження судна «LITO», що підтверджується наявними в матеріалах справи належними доказами. Сплата корабельного та адміністративного збору відповідачем вже була здійснена за вхід та вихід з акваторії порту. Відповідно Закону України «Про морські порти України» рейд є частиною акваторії морського порту. Прибуття судна на зовнішній рейд не потребує оплати понад вже сплачений корабельний та адміністративний збір за вхід судна в акваторію морського порту. Аналогічно відхід судна з зовнішнього рейду не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вихід з акваторії морського порту. Додані позивачем до матеріалів позовної заяви довідки складені ІДПН порту про «прибуття судна» на зовнішній рейд порту і «відходу судна» з зовнішнього рейду, не є тотожнім поняттям «вхід в акваторію» та «вихід з акваторії» тому не можуть бути належними доказами підтвердження обставин, на якій позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог.

- відповідно до п.п.2 п.1 ст.1 Закону України «Про морські порти України» акваторія морського порту (портова акваторія) – це визначена межами частина водного об’єкту, крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і виходу суден. Рух судна відповідача по судновому ходу підтверджується навігаційними картами даного регіону. Таким чином, сам лише факт руху судна по водній поверхні річки Південий Буг та Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу не є підставою для застосування Порядку №316, оскільки судно фактично рухалось транзитом по судновому ходу внутрішніх водних шляхів відображеному на навігаційних картах, які є об'єктами загального користування і не користувались водною поверхнею в якості акваторії порту визначеному ст. 1 Закону України «Про морські порти України». Таким чином, судна ТОВ СП “НІБУЛОН” при транзитному проході в частині водного простору річки Південий Буг - «водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3» не є суб’єктами сплати корабельного збору чи об’єктами нарахування корабельного збору;

Ухвалою суду від 28.09.2017 строк розгляду справи було продовжено на 15 днів, в порядку ст.69 ГПК України в редакції, що діяла на той час.

Ухвалою суду від 17.10.2017 було призначено колегіальний розгляд справи, у зв’язку з чим розгляд справи було розпочато заново.

Ухвалою суду від 07.12.2017 строк розгляду справи було продовжено на 15 днів, в порядку ст.69 ГПК України в редакції, що діяла на той час.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, з 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до п.9) п.1 Розділу XI «Перехідні положення» ГПК України (в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Враховуючи, що станом на 15.12.2018 по даній справі суд не перейшов до розгляду справи по суті, розгляд даної справи продовжувався зі стадії підготовчого провадження за правилами загального позовного провадження.

18.12.2017 позивачем було подано до суду письмову заяву б/н від 18.12.2017 про відвід колегії суддів у складі головуючого судді Мавродієвої М.В., суддів Фролова В.Д., Семенчук Н.О. на підставі п.5 ч.1 ст.35 ГПК України.

Ухвалою суду від 18.12.2017 провадження у справі №915/764/17 було зупинено до вирішення питання про відвід.

Ухвалою судді Коваля Ю.М. було відмовлено у задоволені заяви позивача про відвід у справі №915/764/17 колегії суддів у складі головуючого судді Мавродієвої М.В., суддів Фролова В.Д., Семенчук Н.О., у зв’язку з чим, ухвалою від 21.12.2017 провадження у даній справі було поновлено.

Ухвалою від 30.01.2018 колегією було продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів.

Ухвалою суду від 21.02.2018 було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12.03.2018.

12.03.2018 від позивача на адресу суду надійшла заява б/н від 07.03.2018, в якій він повідомляє, що ТОВ СП “Нібулон” сплатило 930,16 грн. заборгованості з корабельного та адміністративного портових зборів, які були включені до рахунку позивача №41251512 від 26.08.2014, та які зараховані позивачем наступним чином: 106,56 грн. - за адміністративний збір та 823,60 грн. - за корабельний збір. У зв’язку з чим, просить суд закрити провадження у справі в цій частині.

В частині стягнення з відповідача решти заборгованості, а саме: 6188,51 грн. корабельного збору, 535,0 грн. адміністративного збору, 801,54 грн. – 3% річних та 9331,20 грн. збитків від інфляції, позивач підтримав свої позовні вимоги.

У судових засіданнях 22.08.2017, 14.11.2017, 21.12.2017, 30.01.2018 судом оголошувались перерви.

У судовому засіданні 28.03.2018 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

У серпні 2014 року ТОВ СП “Нібулон” звернулось до Миколаївської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація Миколаївського морського порту) із заявками №7863/3-14/33 від 18.08.2014, №7864/3-14/33 від 18.08.2014 та №7866/3-14/33 від 18.08.2014 (т.1 а.с.18, 19, 20), в яких просило надати дозвіл на дозавантаження судна “LITO” пшеницею у кількості близько 20000 тон на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 силами та засобами ТОВ СП “Нібулон”.

19.08.2014 судно “LITO” прийшло на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) від морського терміну ТОВ СП “Нібулон” з 48256,000 тонами пшениці для довантаження, що підтверджується наданими позивачем копіями загальної декларації від 19.08.2014 (т.1 а.с.34) та Довідкою №1065 від 19.08.2014 про оформлення приходу судна “LITO”.

Для проведення та виконання вантажних операцій на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту (Очаків) відповідачем були застосовані кранове судно “Святий Миколай”, буксири “Лідіївський”, “Нібулон-1”, “Нібулон-4”, катер “Параллель”, баржі БН-02, NBL-007, NBL-008, NBL-018, NBL-021, NBL-023.

Вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Для проведення вантажних операцій щодо перевантаження вантажу на судно „ LITO" на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту (Очаків), ТОВ СП „Нібулон" було застосовано кранове судно „Святий Миколай”, яке 19.08.2014 прийшло з морського терміналу ТОВ СП „Нібулон" на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) для виконання вантажних операцій, що підтверджується: загальною декларацією про вихід 19.08.2014 КС „Святий Миколай"; довідкою ІДПН №994 від 19.08.2014 про транзитний прохід КС „Святий Миколай"; довідкою №1064 від 19.08.2014 про оформлення приходу КС „Святий Миколай", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН.

Позивач зазначає, що з 28.07.2014 по 19.08.2014 буксирами „Нібулон-1", „Нібулон-4" було перевезено від терміналу філії „Козацька" ТОВ СП „Нібулон" на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) 4098,368 т пшениці на баржі NBL-023 та 4098,920 т пшениці на баржі NBL-021, що підтверджується: коносаментом №23 від 28.07.2014; коносаментом № 27 від 04.08.2014; загальною декларацією про прихід 18.08.2014 до Очаків буксиру „Нібулон-4" з баржами NBL-021, NBL-023; довідкою №1061 від 19.08.2014 про оформлення приходу буксиру „Нібулон-4", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1062 від 19.08.2014 про оформлення приходу баржі NBL-023, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1063 від 19.08.2014 про оформлення приходу баржі NBL-021, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН.

19.08.2014 буксиром „Нібулон-1" було перевезено від морського терміналу ТОВ СП „Нібулон" на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) 4 099,660 т пшениці на баржі NBL-008 та 4092,650 т пшениці на баржі NBL-018, що підтверджується: коносаментом №1 від 17.08.2014; коносаментом №2 від 18.08.2014; загальною декларацією про вихід 19.08.2014 буксиру „Нібулон-1" з баржами NBL-008, NBL-018; довідкою ІДПН №995 від 19.08.2014 про транзитний прохід буксиру „Нібулон-1" з баржами NBL-008 та NBL-018; довідкою №1066 від 19.08.2014 про оформлення приходу буксиру „Нібулон-1", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1067 від 19.08.2014 про оформлення приходу баржі NBL-008, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1068 від 9.08.2014 про оформлення приходу баржі NBL-018, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН.

20.08.2014 буксир „Нібулон-4" вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) з баржами NBL-021 та NBL-023 без вантажу, які цього ж дня вийшли з Очакова до філії „Козацька" ТОВ СП „Нібулон", що підтверджується: довідкою №1069 від 20.08.2014 про оформлення виходу буксиру „Нібулон-4", яка

підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1070 від 20.08.2014 про оформлення виходу баржі NBL-021, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1071 від 20.08.2014 про оформлення виходу баржі №ІЬ-023, яка

підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; загальною декларацією про вихід 20.08.2014 буксиру „Нібулон-4" з баржами NBL-021, NBL-023.

З 19.08.2014 по 20.08.2014 буксиром „Лідіївський" було перевезено від морського терміналу ТОВ СП „Нібулон" на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) 4030,810 т пшениці на баржі NBL-007 та 875,592 т пшениці на баржі БН-02, що підтверджується: коносаментом №3 від 19.08.2014; коносаментом №4 від 19.08.2014; загальною декларацією про вихід 19.08.2014 буксиру „Лідіївський" з баржами NBL-007, БН-02; довідкою ІДПН №998 від 19.08.2014 про транзитний прохід буксиру „Лідіївський" з баржами NBL-007, БН-02; довідкою № 1072 від 20.08.2014 про оформлення приходу буксиру „Лідіївський", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1073 від 20.08.2014 про оформлення приходу баржі NBL-007, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1074 від 20.08.2014 про оформлення приходу баржі БН-02, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН.

20.08.2014 буксиром „Нібулон-4" було перевезено на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) для виконання вантажних операцій несамохідний плавкран „Цефей" (надалі - ПК „Цефей"), що підтверджується: довідкою №1077 від 20.08.2014 про оформлення приходу буксиру „Нібулон-4", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1078 від 20.08.2014 про оформлення приходу ПК „Цефей", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН.

З 19.08.2014 по 20.08.2014 катер „Параллель" перейшов з морського терміналу ТОВ СП „Нібулон" на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) для виконання вантажних операцій, та цього ж дня вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) з баржою БН-02 без вантажу, з якою буксир „Нібулон-1" 23.08.2014 прийшов до морського терміналу ТОВ СП „Нібулон", що підтверджується: загальною декларацією (Оепегаї Бесіагаііоп) про вихід 19.08.2014 катеру „Параллель"; довідкою ІДПН №999 від 19.08.2014 про транзитний прохід катеру „Параллель"; довідкою №1079 від 20.08.2014 про оформлення приходу катеру „Параллель", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1082 від 20.08.2014 про оформлення виходу катеру „Параллель", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1083 від 20.08.2014 про оформлення виходу баржі БН-02, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою ІДПН №1010 від 23.08.2014 про транзитний прохід буксиру „Нібулон-1" з баржами NBL-008, БН-02; загальною декларацією про прихід 23.08.2014 буксиру „Нібулон-1" та катеру „Параллель" з баржами NBL-008, БН-02, ПК „Цефей".

20.08.2014 буксир „Нібулон-4" вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) з баржою NBL-008 без вантажу, з якою буксир „Нібулон-1" 23.08.2014 прийшов до морського терміналу ТОВ СП „Нібулон", а буксир „Нібулон-4" з баржами NBL-021 та NBL-023 без вантажу вийшли 20.08.2014 з Очакова до філії „Козацька" ТОВ СП „Нібулон", що підтверджується: довідкою №1080 від 20.08.2014 про оформлення виходу буксиру „Нібулон-4", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1081 від 20.08.2014 про оформлення виходу баржі МВЬ-008, яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; загальною декларацією про прихід 23.08.2014 буксиру „Нібулон-1" та катеру „Параллель" з баржами NBL-008, БН-02, ПК «Цефей»; загальною декларацією про вихід 20.08.2014 буксиру

„Нібулон-4" з баржами NBL-021, NBL-023.

20.08.2014 КС „Святий Миколай" вийшло з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) до морського терміналу ТОВ СП „Нібулон", що підтверджується: довідкою № від 20.08.2014 про оформлення виходу КС „Святий Миколай", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою ІДПН №1007 від 21.08.2014 про транзитний прохід КС „Святий Миколай"; загальною декларацією (Оепегаї Бесіагагіоп) про прихід 21.08.2014 КС „Святий Миколай".

21.08.2014 катер „Параллель" прийшов на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) для виконання вантажних операцій, та цього ж дня вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків), що підтверджується: довідкою №1086 від 21.08.2014 про оформлення приходу катеру ,Дараллель", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1087 від 21.08.2014 про оформлення виходу катеру „Параллель", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН.

22.08.2014 катер „Параллель" прийшов на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) для виконання вантажних операцій, та цього ж дня вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) до морського терміналу ТОВ СП „Нібулон", що підтверджується: довідкою №1088 від 22.08.2014 про оформлення приходу катеру „Параллель", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1089 від 22.08.2014 про оформлення виходу катеру „Параллель", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою ІДПН №1011 від 23.08.2014 про транзитний прохід катеру „Параллель" з ПК «Цефей»; загальною декларацією про прихід 23.08.2014 буксиру „Нібулон-1" та катеру „Параллель" з баржами NBL-008, БН-02, ПК „Цефей".

22.08.2014 буксир „Нібулон-1" вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) з ПК „Цефей" до морського терміналу ТОВ СП „Нібулон", що підтверджується: довідкою №1090 від 22.08.2014 про оформлення виходу буксиру „Нібулон-1", яка підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1091 від 22.08.2014 про оформлення виходу ПК „Цефей", яка підписана

представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою ІДПН №1010 від 23.08.2014 про транзитний прохід буксиру „Нібулон-1" з баржами NBL-008, БН-02; довідкою ІДПН №1011 від 23.08.2014 про транзитний прохід катеру „Параллель" з ПК „Цефей"; загальною декларацією про прихід 23.08.2014 буксиру „Нібулон-1" та катеру „Параллель" з баржами NBL-008, БН-02, ПК „Цефей".

20.08.2014 буксир „Лідіївський" вийшов з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту (Очаків) з баржами NBL-007 та NBL-018 без вантажу до п.Херсон, що підтверджується: довідкою №1092 від 22.08.2014 про оформлення виходу буксиру „Лідіївський" . підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1093 від 22.08.2014 про оформлення виходу баржі NBL-007, підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; довідкою №1094 від 22.08.2014 про оформлення виходу баржі NBL-018, підписана представниками ТОВ СП „Нібулон" та ІДПН; загальною декларацією про вихід 02.08.2014 буксиру „Лідіївський" з баржами NBL-007, NBL-018.

22.08.2014 було завершено навантаження ТОВ СП „Нібулон” на судно “LITO” 21296,000 тони пшениці на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту (Очаків) силами та засобами ТОВ СП „Нібулон” згідно виданих ТОВ СП „Нібулон” доручень (т.1 а.с.27-32), що підтверджується відповідними здавальними актами (т.1 а.с.66-71), вантажними маніфестами (FREIGHT/CARGO MANIFEST, MANIFEST) від 22.08.2014 (т.1 а.с.72, 73), коносаментами (BILL OF LADING) від 22.08.2014 (т.1 а.с.74, 75), загальною декларацією (General Declaration) про вихід 19.08.2014 судна “LITO” та загальною декларацією (General Declaration) про вихід 23.08.2014 судна “LITO” (т.1 а.с.34, 76).

В подальшому позивач виставив відповідачу рахунок №41251512 від 26.08.2014 на загальну суму 14906,34 грн., з яких: 1664,94 грн. адміністративного збору, 12865,39 грн. корабельного збору та 376,01 грн. санітарного збору (т.1 а.с.80).

Відповідач вказаний рахунок сплатив 30.03.2015 на суму 7252,67 грн. про що свідчить відповідна банківська виписка (т.1 а.с.100-101).

Під час розгляду справи відповідачем було сплачено ще 930,16 грн.

Позивач просить суд стягнути з відповідача решту основного боргу у сумі 6723,51 грн., з яких:

- 535,00 грн. адміністративного збору (181,44 грн. за заходження КС «Святий Миколай» (19.08.2014/20.08.2014), 50,13 грн. за заходження буксиру „Нібулон-1" (19.08.2014/22.08.2014), 245,80 грн. за заходження баржі НБЛ-008 (19.08.2014/20.08.2014), 53,86 грн. за заходження баржі БН-02 (20.08.2014/20.08.2014), 3,77 грн. за заходження катеру «Параллель» (22.08.2014/22.08.2014);

- 6188,51 грн. корабельного збору (1402,01 грн. за вхід та за вихід КС «Святий Миколай» (19.08.2014/20.08.2014), 387,34 грн. за вхід та за вихід буксиру „Нібулон-1" (19.08.2014/22.08.2014), 1899,31 грн. за вхід та за вихід баржі НБЛ-008 (19.08.2014/20.08.2014), 961,40 грн. за вхід баржі НБЛ-018 (19.08.2014/), 131,88 грн. за вхід буксиру «Лідіївський» (20.08.2014/), 961,40 грн. за вхід баржі НБЛ-007 (20.08.2014/), 416,17 грн. за вхід та за вихід баржі БН-02 (20.08.2014/20.08.2014), 14,41 грн. за вхід катеру «Параллель» (20.08.2014/), 14,59 грн. за вихід катеру «Параллель» (22.08.2014).

Крім того, на підставі ст.625 ЦК України позивач просить стягнути з відповідача: 801,54 грн. - 3% річних, з яких на адміністративний збір нараховано 75,34 грн. річних, на корабельний збір нараховано 726,20 грн. річних; а також 9331,20 грн. збитків від інфляції, з яких: на адміністративний збір нараховано 929,81 грн. збитків від інфляції, на корабельний збір нараховано 8401,39 грн. збитків від інфляції.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

1. 12.03.2018 від позивача на адресу суду надійшла заява б/н від 07.03.2018, в якій він повідомляє, що по платіжному дорученню №92429 від 22.11.2017 ТОВ СП “Нібулон” сплатило 930,16 грн. заборгованості з корабельного та адміністративного портових зборів, які були включені до рахунку позивача №41251512 від 26.08.2014, та які зараховані позивачем наступним чином:

- 106,56 грн. в якості оплати адміністративного збору (49,51 грн. за заходження буксиру «Нібулон-4» (19.08.2014/20.08.2014), 49,51 грн. за заходження буксиру «Нібулон-4» (20.08.2014/20.08.2014), 3,73 грн. за заходження катеру «Параллель» (20.08.2014/20.08.2014), 3,81 грн. за заходження катеру «Параллель» (21.08.2014/21.08.2014);

- 823,60 грн. в якості оплати корабельного збору (382,61 грн. за вхід та за вихід буксиру «Нібулон-4» (19.08.2014/20.08.2014), 382,61 грн. за вхід та за вихід буксиру «Нібулон-4» (20.08.2014/20.08.2014), 14,40 грн. за вихід катеру «Параллель» (20.08.2014), 29,40 грн. за вхід та за вихід катеру «Параллель» (21.08.2014/21.08.2014), 14,58 грн. за вхід катеру «Параллель» (22.08.2014).

У зв’язку з викладеним позивач просить суд в частині сплачених 930,16 грн. закрити провадження у справі у зв’язку з відсутністю предмету спору.

Відповідачем заперечень проти даного клопотання не висловлено.

Пунктом 2) частини 1 статті 231 ГПК України передбачено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Враховуючи викладене, провадження у справі в частині стягнення заборгованості з адміністративного збору у сумі 106,56 грн. та заборгованості з корабельного збору у сумі 823,60 грн. підлягає закриттю у зв’язку з відсутністю предмету спору.

2. У зв’язку з частковою сплатою відповідачем по платіжному дорученню №92429 від 22.11.2017 основного боргу в загальній сумі 930,16 грн. (за адміністративний збір – 106,56 грн. та за корабельний збір – 823,60 грн.) судом закрито провадження в частині стягнення основного боргу в сумі 930,16 грн.

При цьому, відповідачем зазначено, що вказана заборгованість ним визнається; нараховані позивачем на цю суму портові збори не є надмірно нарахованими, понад вже сплачені ним портові збори, а визначені в наступному обсязі: одна ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту, одна ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту, одна ставка адміністративного збору за заходження в порт, що відповідає приписам Наказу №316. Несвоєчасну сплату заборгованості відповідач пояснює значним обсягом виконуваних робіт, що створює певні складнощі по їх документальному оформленню, перевірці та оплаті.

У відповідності до ст.ст.525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

В силу ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст.611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановленні договором або законом.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем було нараховано на сплачену відповідачем суму основного боргу 3% річних у розмірі 582,57 грн. (за період з 21.08.2014 по 01.08.2017) з яких: 47,31 грн. на адміністративний збір та 535,26 грн. на корабельний збір та збитки від інфляції у сумі 6080,13 грн. (за період з вересня 2014 року по червень 2017 року) з яких: 493,49 грн. нараховані на адміністративний збір та 5586,64 грн. на корабельний збір.

У поданому до суду відповідачем розрахунку річних та збитків від інфляції зазначені суми підтверджені (т.3 а.с.102).

Судом за допомогою програми “Законодавство” перевірено виконані позивачем розрахунки 3% річних та збитків від інфляції та встановлено, що методологічно та арифметично вони виконаний вірно.

Враховуючи, що заборгованість з адміністративного збору у сумі 106,56 грн. та корабельного збору у сумі 823,60 грн. сплачені відповідачем з порушенням строків оплати, то суд вважає, що стягненню з відповідача підлягають 3% річних у сумі 218,97 грн. (28,03 грн. на адміністративний збір та 190,94 грн. на корабельний збір) та збитки від інфляції 3251,07 грн. (436,32 грн. на адміністративний збір та 2814,76 грн. на корабельний збір).

3. В період з 19.08.2014 по 23.08.2014 ТОВ СП «НІБУЛОН» здійснювало перевезення пшениці з власного причалу до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_3 (Очаків) для дозавантаження судна «LITO» буксирами Лідіївський, Нібулон-4, Нібулон-1, крановим судном ОСОБА_3, катер «Паралель», баржами: НБЛ-023, НБЛ-021, НБЛ-008, НБЛ-018, НБЛ-007, БН-02 що підтверджується наявними в справі коносаментами, дорученнями на відвантаження експортних вантажів, довідками ІДПН та визнається обома сторонами.

У зв’язку з виконанням зазначених операцій, ТОВ СП «НІБУЛОН» отримало від порту послуги, які оплачуються портовими зборами, зокрема корабельним та адміністративним збором.

Згідно з ст.85 Кодексу торговельного мореплавства України, під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.22 Закону України «Про морські порти України» у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.

Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за №930/23462 (надалі – Порядок №316).

Відповідно п.2.1. Порядку №316 із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.

Згідно з Додатком 1 до Порядку №316, вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди належать до групи А.

Нарахування портових зборів здійснюється з умовного об’єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. (п.1.5 Порядку №316)

Спір між сторонами виник внаслідок нарахування портових зборів, яке здійснено Позивачем у зв’язку із плаванням суден відповідача в межах акваторії порту та за відсутності подвійної події заходу та виходу в/з акваторії морського порту та подвійного справляння плати за одну і ту ж послугу (примусове виконання цивільного зобов’язання, яке є припиненим внаслідок його виконання).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про морські порти» акваторія морського порту (портова акваторія) це визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.

Рейдом є частина акваторії морського порту, що використовується для стоянки суден на якорі, у тому числі для ремонту суден, посадки (висадки) пасажирів, проведення вантажно-розвантажувальних робіт, в її незахищеній частині (зовнішній рейд) або в частині, захищеній повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження (внутрішній рейд).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934 визначено, що акваторія порту включає:

- водний простір р.Південний Буг, обмежений береговою лінією, лінією кордонів причалів та лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3;

- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- водний простір територіального моря (акваторія приписаного портового пункту Очаків), обмежений береговими гідротехнічними спорудами та лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- акваторію підхідного каналу портового пункту Очаків завширшки 200 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу у напрямку 30° - 210° між лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- акваторію Очаківського каналу завширшки 100 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу.

Згідно Лоції Чорного та Азовського морів на води України Миколаївський морський порт розташований біля лівого берега річки східніше Каботажного молу. Акваторія порту поділена на зовнішній та внутрішній рейди. Акваторія порту охоплює водний простір річки Південний Буг, обмежений береговою лінією причалів, тринадцятим коліно Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першим коліном каналу акваторії порту ОСОБА_3, що є внутрішнім рейдом порту; акваторію приписаного портового пункту Очаків і підхідного каналу портового пункту Очаків; а також водний простір в районі банки Трутаєва, що є зовнішнім рейдом порту.

Причали ТОВ СП «НІБУЛОН» не знаходяться в межах акваторії порту ОСОБА_3 визначених Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934.

Для здійснення вантажних операцій з довантаження судна «LITO» (прапор Liberia) на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 судна відповідача здійснили вхід в акваторію порту ОСОБА_3 і після завершення вантажних операцій здійснили вихід з акваторії морського порту ОСОБА_3.

При переміщені від причалів ТОВ СП «НІБУЛОН» до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_3 судна здійснили перехід, під час якого пройшли дві ділянки водного простору вказаних в Постанові Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934, а саме:

- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3;

- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами.

В даному випадку після заходу до Миколаївського морського порту судна відповідача не здійснювали входу/виходу з порту, а відбувалося переміщення суден та перевезення вантажу водами акваторії Миколаївського морського порту на зовнішній рейд для дозавантаження судна «LITO», що підтверджується наявними в матеріалах справи належними доказами. При цьому, сплата корабельного збору відповідачем частково вже була здійснена за вхід та вихід з акваторії порту.

Відповідно Закону України «Про морські порти України» рейд є частиною акваторії морського порту. Тому, прибуття судна на зовнішній рейд не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вхід судна в акваторію морського порту. Аналогічно відхід судна з зовнішнього рейду не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вихід з акваторії морського порту.

Суд погоджується з позицією відповідача, що додані позивачем до матеріалів позовної заяви Довідки складені ІДПН порту про «прибуття судна» на зовнішній рейд порту і «відходу судна» з зовнішнього рейду не є тотожними поняттям «вхід в акваторію» та «вихід з акваторії».

Слід також зауважити, що при такому переміщені судно не виходило за межі зони нагляду капітана морського порту ОСОБА_3 визначених наказом Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (Укрморрічінспекція) «Про визначення меж зон нагляду за безпекою мореплавства» від 23.07.2014 №331, «вихід з порту» - додаток №5 до наказу Міністерство інфраструктури від 27.06.2013 №430 не оформлювався суднам при переміщенні від одного водного простору до іншого водного простору в межах однієї акваторії порту.

Відповідно Реєстру гідротехнічних споруд морських портів, розміщеного на офіційному сайті ДП «АМПУ» Миколаївській філії ДП "Адміністрація морських портів України" за актом приймання - передачі майна від 13.06.13р. та розподільчим балансом майна від 13.06.2013 було передано Акваторію Миколаївського порту, номер ГТС згідно з базою даних Регістра ГТС-2081, Свідоцтва про придатність ГТС до експлуатації СП-104-4-155-14.

Позивачем було долучено до матеріалів справи паспорт Акваторії порту, який розроблений на підставі меж акваторії порту визначених Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934.

В ході судового засідання представник Позивача надав пояснення що термін «основна акваторія», «акваторія в межах міста ОСОБА_3», «акваторія зовнішнього рейду» застосовується ним за власними міркуваннями виходячи зі змісту ст.8 Закону України «Про морські порти України».

Наявність в господарському веденні ДП «АМПУ» Миколаївській філії ДП "Адміністрація морських портів України" декількох акваторій позивачем суду не доведено.

Таким чином, у суду відсутні правові підстави для стягнення подвійно нарахованого корабельного збору у сумі 6188,51 грн. за переміщення суден в межах акваторії порту від одного водного простору до іншого водного простору, які є складовими одного об’єкту – Акваторія порту і переміщувалось в межах портових вод морського порту ОСОБА_3, а саме: 1402,01 грн. за вхід та за вихід КС «Святий Миколай» (19.08.2014/20.08.2014), 387,34 грн. за вхід та за вихід буксиру „Нібулон-1" (19.08.2014/22.08.2014), 1899,31 грн. за вхід та за вихід баржі НБЛ-008 (19.08.2014/20.08.2014), 961,40 грн. за вхід баржі НБЛ-018 (19.08.2014/), 131,88 грн. за вхід буксиру «Лідіївський» (20.08.2014/), 961,40 грн. за вхід баржі НБЛ-007 (20.08.2014/), 416,17 грн. за вхід та за вихід баржі БН-02 (20.08.2014/20.08.2014), 14,41 грн. за вхід катеру «Параллель» (20.08.2014/), 14,59 грн. за вихід катеру «Параллель» (22.08.2014).

Крім того, судом взято до уваги, що відповідно до Постанови КМ України «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних» № 640 від 12.06.1996 Бузько-Дніпровський лиман та річка Південий Буг (Миколаївська область) в частині Спаського каналу, каналу акваторії порту ОСОБА_3, порт ОСОБА_3, підхідний канал (13 коліно БДЛК) - відноситься до внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних.

Відповідно до ст.67 Водного кодексу України внутрішні морські води та територіальне море є внутрішніми водними шляхами загального користування. Перелік внутрішніх водних шляхів, віднесених до категорії судноплавних, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України, це надає їм право вільного переміщення по внутрішніх водних шляхах України.

Зазначені в позові судна в частині «водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3» не швартувались до причалу, не ставали на якір, не здійснювали вантажних операцій.

Відповідно довідок ІДПН №994 від 19.08.2014 (кранове судно ОСОБА_3), №995 від 19.08.2014 (Буксир Нібулон-1 з баржами НБЛ-008, НБЛ-018), №998 від 19.08.2014 (буксир Лідіївський з баржами НБЛ-007, БН-02), №999 від 19.08.2014 (Паралель) здійснювали «транзитний прохід до місця виконання робіт», відповідно Довідок ІДПН №1007 від 21.08.2014 (кранове судно ОСОБА_3), №1010 від 23.08.2014 (Буксир Нібулон-1 з баржами НБЛ-008, БН-02), №1011 від 23.08.2014 (катер Паралель, плавкран Цесей) здійснювали «транзитний прохід до місця базування».

14.06.2013 набрав чинності Закон України «Про морські порти України», в якому змінилася термінологія, оскільки поняття акваторія морського порту (портова акваторія), визначене у Законі України «Про морські порти», на відміну від поняття, встановленого у попередній редакції ст. 74 Кодексу торговельного мореплавства України, містить виключення щодо не охоплення ним суднового ходу.

Відповідно до ч.6 ст.1 Закону України «Про морські порти України» акваторія морського порту (портова акваторія) – визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.

Положенням про навігаційне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.06.2007 №498 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.08.2007 за №905/14172 визначено, що судновий хід (фарватер) - водний простір на внутрішньому водному шляху, призначений для руху суден і позначений на місцевості і на карті; крім того, це безпечний у навігаційному відношенні прохід по водному просторі, означений засобами навігаційного обладнання.

Отже, судно рухаючись транзитом по судновому ходу внутрішніх водних шляхів відображеному на навігаційних картах, які є об'єктами загального користування, може не користуватись водною поверхнею як акваторією порту визначеному ст.1 Закону України «Про морські порти України».

4. Відповідно п.7.1. Порядку №316 із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт.

Відповідач платіжним дорученням №63219 від 09.11.2015 сплатив рахунок виставлений позивачем №41261512 від 26.08.2014, до якого був включений адміністративний збір у сумі 457,82 грн. (без ПДВ), зокрема по суднах: 154,36 грн. (без ПДВ) за заходження в порт КС «Святий Миколай» (19.08.2014/21.08.2014), 42,58 грн. (без ПДВ) за заходження буксиру „Нібулон-1" (19.08.2014/23.08.2014), 211,36 грн. (без ПДВ) за заходження баржі НБЛ-008 (19.08.2014/23.08.2014), 46,31 грн. (без ПДВ) за заходження баржі БН-02 (19.08.2014/23.08.2014), 3,21 грн. (без ПДВ) за заходження катеру «Параллель» (23.08.2014).

Позивач зазначає, що до вказаного рахунку були включені адміністративний та корабельний портові збори за заходження (вхід/вихід) суден відповідача до ділянки акваторії, яка розташована у адміністративних межах міста Миколаєва, однак предметом спору є заборгованість з адміністративного та корабельного зборів на зовнішньому рейді (біля міста Очакова).

Термін "вхід судна в порт" регулюється нормами міжнародного і національного права, що неможливо ототожнювати з "фактичним перетином координат порту".

Відповідно до розділу 2 Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року (Конвенцію прийнято Постановою КМУ №775 від 21.09.1993) прибуття судна - це постановка судна, яке прибуло в порт, на якірну стоянку або біля причалу "час прибуття: час постановки судна, яке прибуло в порт на якірну стоянку або біля причалу".

Аналогічна норма міститься в національному нормативно-правовому акті, так 27.06.2013 Міністерство інфраструктури наказом від 27.06.2013 №430 затвердило Порядок оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.07.2013 за №1230/23762. Цей Порядок розроблений відповідно до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року (з поправками), статей 78, 90, 91 Кодексу торговельного мореплавства України та статті 14 Закону України "Про морські порти України".

Дія цього Порядку поширюється на судна, які заходять у морські порти України (крім морських рибних портів), капітанів морських портів, служби капітанів морських портів (далі - Служби) під час виконання ними процедур з оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден із морського порту та оформлення виходу суден із морського порту.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту: прихід судна - постановка судна на якір в акваторії порту або швартування судна до причалу, розташованого в акваторії порту, у визначеному адміністрацією морського порту місці; вихід судна - відправлення судна від причалу, розташованого в акваторії порту, або з якірної стоянки в акваторії порту.

Згідно з п.2.2. розділу 2 Порядку оформлення приходу судна в морський порт здійснюється таким чином: до початку навантажувально-розвантажувальних операцій усі судна, що прибули до порту, оглядаються уповноваженими особами Служби (крім суден, відносно яких застосовується вільна практика) для встановлення факту відсутності в останньому рейсі порушень. Прихід судна в порт оформлюється капітаном морського порту не більше ніж через 6 годин з моменту приходу судна за умови виконання прикордонних, митних, санітарних і карантинних процедур в установленому законодавством порядку та відвідування судна уповноваженою особою Служби.

У відповідності до п.3.1 Порядку дозвіл на вихід судна з порту надає капітан морського порту відповідно до Правил контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 17 липня 2003 року №545, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.03.2004 за №353/8952, та після перевірки суднових документів, зазначених у пункті 4.3 розділу IV цього Порядку, за умови позитивних результатів контролю судна, а також задовільного морехідного стану судна і готовності до виходу його в море.

Штампи входу та виходу судна з порту затверджені наказом Міністерство інфраструктури від 27.06.2013 №430, додатках №3 та №5 до наказу. Разом з цим у матеріалах справи відсутні, а позивачем не надано, докази на підтвердження входу/виходу суден в порт в частині «водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3».

Відповідно довідок ІДПН №994 від 19.08.2014 (кранове судно ОСОБА_3), №995 від 19.08.2014 (Буксир Нібулон-1 з баржами НБЛ-008, НБЛ-018), №998 від 19.08.2014 (буксир Лідіївський з баржами НБЛ-007, БН-02), №999 від 19.08.2014 (Паралель) здійснювали «транзитний прохід до місця виконання робіт», відповідно Довідок ІДПН №1007 від 21.08.2014 (кранове судно ОСОБА_3), №1010 від 23.08.2014 (Буксир Нібулон-1 з баржами НБЛ-008, БН-02), №1011 від 23.08.2014 (катер Паралель, плавкран Цесей) здійснювали «транзитний прохід до місця базування».

Таким чином, рухаючись по річці Південий Буг в частині «водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3» судна рухались транзитом без заходження (в цій частині) в морський порт ОСОБА_3.

Крім того, як вже зазначалось судом, у даному випадку після заходу до Миколаївського морського порту судна відповідача не здійснювали входу/виходу з порту, а відбувалося переміщення суден та перевезення вантажу водами акваторії Миколаївського морського порту на зовнішній рейд для дозавантаження судна «LITO», що підтверджується наявними в матеріалах справи належними доказами. При цьому, сплата адміністративного збору відповідачем частково вже була здійснена за вхід в порт.

У зв’язку з викладеним, позовні вимоги в частині стягнення адміністративного збору у сумі 535,00 грн. за вхід в порт суден відповідача в цій частині водного простору, а саме: 181,44 грн. за заходження КС «Святий Миколай» (19.08.2014/20.08.2014), 50,13 грн. за заходження буксиру „Нібулон-1" (19.08.2014/22.08.2014), 245,80 грн. за заходження баржі НБЛ-008 (19.08.2014/20.08.2014), 53,86 грн. за заходження баржі БН-02 (20.08.2014/20.08.2014), 3,77 грн. за заходження катеру «Параллель» (22.08.2014/22.08.2014), задоволенню не підлягають.

5. Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Частина основного боргу, яка залишилась несплаченою, та яку позивач просить стягнути з відповідача, становить 6723,51 грн., з яких: 535,00 грн. адміністративного збору та 6188,51 грн. корабельного збору.

На підставі ст.625 ЦК України, позивач просить стягнути з відповідача нараховані на вказану суму заборгованості:

- 582,57 грн. - 3% річних, з яких на адміністративний збір нараховано – 47,31 грн. річних та на корабельний збір нараховано – 535,26 грн. річних;

- 6080,13 грн. збитків від інфляції, з яких; на адміністративний збір нараховано 493,49 грн. збитків від інфляції та на корабельний збір нараховано 5586,64 грн. збитків від інфляції.

Оскільки, в частині основного боргу у сумі 6723,50 грн. судом у задоволені позову відмовлено, то нарахування на вказану суму основного боргу річних у розмірі 582,57 грн. та збитків від інфляції у розмірі 6080,13 грн. суд також вважає безпідставним.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Судовий збір у сумі 395,68 грн., пропорційно розміру задоволених позовних вимог, слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1204,32 грн., пропорційно розміру позовних вимог, в яких позивачу відмовлено, слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, п.2) ч.1 ст.231, ст.ст.232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Провадження у справі, в частині стягнення 106,56 грн. адміністративного збору та 823,60 грн. корабельного збору, закрити.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства “Нібулон” (54002, м.Миколаїв, Каботажний спуск, буд.1, код ЄДРПОУ 14291113) на користь Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (01135, м.Київ, пр.-т Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Миколаївської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація Миколаївського морського порту) (54020, м.Миколаїв, вул.Заводська, буд.23, код ЄДРПОУ 38728444) 218,97 грн. – 3% річних, 3251,07 грн. інфляційних втрат та 395,68 грн. судового збору.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1204,32 грн. покласти на позивача.

Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ч.1 ст.254 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до пп.17.5) п.17) ч.1 Розділу XI «Перехідні положення» ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення оформлено у відповідності до ст.238 ГПК України

та підписано колегією суддів 10 квітня 2018 року.

Головуючий суддя М.В. Мавродієва

Судді Н.О. Семенчук

ОСОБА_4