Рішення № 73307738, 04.04.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
825/1424/18
Номер документу
73307738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2018 року Чернігів Справа № 825/1424/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом

Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави

до

треті особи

Парафіївська селищна рада Ічнянського району Чернігівської області

Парафіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Парафіївської селищної ради

Южненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Парафіївської селищної ради

Іваницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Парафіївської селищної ради

про

визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору, на стороні відповідача - Парафіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Парафіївської селищної ради, Южненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Парафіївської селищної ради, Іваницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Парафіївської селищної ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області (вул. Тараса Шевченка, 95, смт. Парафіївка, Ічнянський район, Чернігівська область, 16730, ЄДРПОУ 04412521) щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Южненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, Іваницької загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Парафіївської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради;

- зобов’язати Парафіївську селищну раду вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під Южненською загальноосвітньою школою 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, Іваницькою загальноосвітньою школою 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Парафіївською загальноосвітньою школою 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради загальною площею 13,1 га, що розташовані в межах населених пунктів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що обов’язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. Однак правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують навчальні заклади не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування. Управління загальноосвітніми навчальними закладами здійснюється їх засновником, тобто Парафіївською селищною радою (п. 4.1. розділу 4 Статуту навчальних закладів) та саме до його обов’язку належить вжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів, зокрема, на земельні ділянки. Парафіївська селищна рада, будучи суб’єктом, який здійснює управління адміністративними приміщеннями загальноосвітніх навчальних закладів, відповідає за її матеріальне-технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, не виконала покладені на неї законодавством повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельними ділянками, на яких знаходяться навчальні заклади, допускаючи протиправну бездіяльність. Крім того, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під вказаними вище навчальними закладами створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними земельними ділянками, ризики для нормального функціонування шкіл та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце підготовчого судового засідання повідомлений належним чином, надіслав заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності та, крім того просив стягнути на користь позивача 50% судового збору, сплаченого при поданні даного адміністративного позову.

Представник відповідача та представники третіх осіб в підготовче судове засідання не з’явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, надіслали, кожний окремо, заяви про розгляд справи за їх відсутні, в яких зазначено, що проти задоволення позову не заперечують.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.

Підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 183 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження та можливість ухвалення рішення суду за результатами підготовчого провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що під час вивчення стану додержання земельного законодавства Парафіївською селищною радою Ічнянського району Чернігівської області Ічнянським відділом Прилуцької місцевої прокуратури встановлено, що відповідно до рішення 1 сесії 7 скликання Парафіївської селищної ради від 16.12.2015 утворено Парафіївську селищну раду Ічнянського району Чернігівської області як юридичну особу публічного права внаслідок реорганізації органів місцевого самоврядування шляхом приєднання до Парафіївської селищної ради, на території якої розташований населений пункт - смт. Парафіївка, що визначений адміністративним центром Парафіївської об’єднаної територіальної громади.

Згідно акту приймання-передачі, затвердженого Парафіївським селищним головою 26.01.2016, здійснено передачу безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Ічнянського району до комунальної власності Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області об’єднаної територіальної громади заклади освіти: Парафіївську загальноосвітню школу 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, Южненьку загальноосвітню школу 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Іваницьку загальноосвітню школу 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради.

Рішенням 4 сесії 7 скликання Парафіївської селищної ради від 27.01.2016 № 04 навчальні заклади із 01 лютого 2016 року прийнято до комунальної власності Парафіївської селищної ради, а відповідно до рішення 5 сесії 7 скликання селищної ради від 15.02.2016 № 19 - затверджено статути закладів.

Парафіївська загальноосвітня школа 1 -З ступенів Парафіївської селищної ради, Южненька загальноосвітня школа 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Іваницька загальноосвітня школа 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради включені до «Переліку нерухомого майна Парафіївської селищної ради», затвердженого рішенням 14 сесії 7 скликання Парафіївської селищної ради від 23.12.2016 № 283, та перебувають у комунальній власності.

Згідно інформації Парафіївської селищної ради від 01.02.2018 № 03-11/241, довідки від 16.02.2018 № 03-11/344, інвентарних карток та Статутів загальноосвітніх шкіл будівлі навчальних закладів перебувають на балансі Парафіївської селищної ради.

Відповідно ст. 49 Статуту Парафіївської територіальної громади, затвердженого рішенням 1 сесії Парафіївської селищної ради 7 скликання від 16.12.2015, зареєстрованого Головним територіальним управлінням юстиції у Чернігівській області № 211/5 (свідоцтво № 2), органи місцевого самоврядування дбають за збереження та примноження комунального майна та його ефективне використання в інтересах громади.

У Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 18.11.2002, 11.01.2005, 18.02.2016 (зміни до установчих документів) внесено запис № 10451200000000101 про державну реєстрацію навчального закладу - Парафіївської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради як юридичної особи.

Приміщення Парафіївської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 78, смт. Парафіївка Ічнянського району Чернігівської області та перебуває на балансі Парафіївської селищної ради.

Згідно Статуту Парафіївської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, затвердженого рішенням 5 сесії 7 скликання Парафіївської селищної ради від 15.02.2016, є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер.

Згідно п. 1.7 Статуту навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту». Положенням про освітній навчальний заклад України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 778, іншими нормативно правовими актами та власним статутом.

Засновником (власником) навчального закладу та балансоутримувачем відповідно до п. 1.4 Статуту є Парафіївська селищна рада. Управління навчальним закладом здійснюється його засновником (п. 4.1 статуту). Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти (п. 1.5 Статуту).

Згідно п. 5.1 Статуту матеріально-технічна база навчального закладу включає поміж іншого, і землю. Навчальний заклад (п. 5.3 Статуту) відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами.

Відповідно до п. 6.5 Статуту порядок діловодства і бухгалтерського обліку в навчальному закладі здійснюється через відділ бухгалтерського обліку і звітності Парафіївської селищної ради.

Згідно довідки відділу в Ічнянському районі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.11.2017 № 10-25-0.26-1133/101- 17 відповідно до Державної статистичної звітності за формою 6-зем площа земельної ділянки під будівлею Парафіївської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради становить 5, 9 га.

У Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 18.11.2002, 11.01.2005, 18.02.2016 (зміни до установчих документів) внесено запис № 10451200000000114 про державну реєстрацію навчального закладу - Южненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради як юридичної особи.

Приміщення Южненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 53, с. Южне, Ічнянського району Чернігівської області та перебуває на балансі Парафіївської селищної ради.

Зокрема, згідно Статуту Южненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, затвердженого рішенням 5 сесії 7 скликання Парафіївської селищної ради від 15.02.2016, школа є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер.

Згідно п. 1.7 Статуту навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту». Положенням про освітній навчальний заклад України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 778, іншими нормативно правовими актами та власним статутом.

Засновником та балансоутримувачем навчального закладу відповідно до п. 1.4 Статуту є Парафіївська селищна рада. Управління навчальним закладом здійснюється його засновником (п. 4.1 статуту).

Головною метою навчального закладу згідно п. 1.5 Статуту закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.

Згідно п. 5.1, 6.1 Статуту матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, комунікації, обладнання, службове житло та інші матеріальні цінності, вартість яких відображена в балансі навчального закладу.

Джерелами фінансування є кошти бюджету Парафіївської селищної ради, благодійні внески юридичних і фізичних осіб.

Згідно довідки відділу в Ічнянському районі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.11.2017 № 10-25-0.26-1133/101- 17 відповідно до Державної статистичної звітності за формою 6-зем площа земельної ділянки під будівлею Южненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради становить 2, 9 га.

У Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 18.11.2002, 28.02.2005, 18.02.2016 (зміни до установчих документів) внесено запис № 10451200000000082 про державну реєстрацію навчального закладу - Іваницької загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради як юридичної особи.

Приміщення Іваницької загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради знаходиться за адресою: вул. Леніна, 11, с. Іваниця Ічнянського району Чернігівської області.

Згідно Статуту Іваницької загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, затвердженого рішенням 5 сесії 7 скликання Парафіївської селищної ради від 15.02.2016, Іваницька загальноосвітня школа 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер.

Згідно п. 1.7 Статуту навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту». Положенням про освітній навчальний заклад України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 778, іншими нормативно правовими актами та власним статутом.

Засновником навчального закладу відповідно до п. 1.4 Статуту є Парафіївська селищна рада.

Головною метою навчального закладу згідно п. 1.5 Статуту закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.

Згідно п. 5.1. 6.1 Статуту матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, комунікації, обладнання, службове житло та інші матеріальні цінності, вартість яких відображена в балансі навчального закладу.

Джерелами фінансування є кошти бюджету Парафіївської селищної ради, благодійні внески юридичних і фізичних осіб.

Згідно довідки відділу в Ічнянському районі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.11.2017 № 10-25-0.26-1133/101-17 відповідно до Державної статистичної звітності за формою 6-зем площа земельної ділянки під будівлею Іваницької загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради становить 4,3 га.

З урахуванням викладеного, земельні ділянки, якими користуються навчальні заклади (Парафіївська загальноосвітня щкола 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, Южненька загальноосвітня школа 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Іваницька загальноосвітня школа 1-3 ступенів Парафіївської селищної загальною площею 13,1 га мають перебувати у них на праві постійного користування.

Відповідно до довідки відділу в Ічнянському районі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області землі під цими навчальними закладами відносяться до категорії - землі житлової та громадської забудови, в межах населених пунктів сіл Іваниця, Южне та селища міського типу Парафіївка. З огляду на те, що земельні ділянки не оформлено, кадастрові номери не присвоювалися, правовстановлюючі документи не видавалися.

Загальна площа неоформлених земельних ділянок становить 13,1 га, вартістю 2,5 млн. грн. (згідно довідки КП «Архітектура Ічнянщини» Ічнянської районної ради № 418 від 03.01.2018).

Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують вказані навчальні заклади не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Вважаючи вказану бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.

Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Зі змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України. Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов’язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.

Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально- виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.

Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об'єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо. Отже, правилами передбачені вимоги щодо розміщення земельної ділянки, її характеристик, тощо.

Вказані Державні санітарні правила і норми поширюються на загальноосвітні навчальні заклади І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.

Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов’язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 63 Закону України «Про освіту» та ст. 80 Закону України «Про освіту».

З наведеного слідує, що обов’язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону.

Однак правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують вказані навчальні заклади не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

Управління загальноосвітніми навчальними закладами здійснюється їх засновником, тобто Парафіївською селищною радою (п. 4.1. розділу 4 Статуту навчальних закладів) та саме до його обов’язку належить вжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів, зокрема, на земельні ділянки.

Згідно п.п. 8.1-8.2 розділу 8 Статутів Южненської ЗОШ 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Іваницької ЗОШ 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради державний контроль за діяльністю навчальних закладів здійснюється з метою забезпечення реалізації єдиної державної політики у сфері загальної середньої освіти.

Державний контроль здійснюють Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів та відділ освіти Парафіївської селищної ради.

Відповідно до п.п. 8.1-8.2 розділу 8 Статуту Парафіївської ЗОШ 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради державний контроль за діяльністю навчальних закладів здійснюється з метою забезпечення реалізації єдиної державної політики у сфері загальної середньої освіти.

Державний контроль здійснюють Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів, засновник та відділ освіти Ічнянської районної державної адміністрації.

Згідно Положення про відділ освіти, молоді та спорту Парафіївської селищної ради, затвердженого рішенням 2 сесії 7 скликання від 22.12.2015, відділ освіти створюється Парафіївською селищною радою, підзвітний та підконтрольний селищній раді, підпорядкований виконавчому комітету селищної ради, селищному голові, секретарю селищної ради, заступникам селищного голови з питань діяльності виконавчого комітету та керуючому справами виконкому, відповідно до розподілу обов’язків, а з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольне відповідним органам виконавчої влади вищого рівня.

Відділ освіти не є юридичною особою. У своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими документами.

Одними з основних завдань відділу є здійснення навчально-методичного керівництва, контролю за дотриманням стандартів освіти в навчальних закладах, здійснення контролю за організацією матеріально-технічного та фінансового забезпечення навчальних закладів.

Згідно з вищезазначеним Положенням відділ освіти, молоді та спорту Парафіївської селищної ради відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює керівництво та контроль за організацію забезпечення навчальних закладів Парафіївської селищної ради, що знаходяться в межах селищної ради і належать до сфери управління ради.

Вищевказане свідчить про бездіяльність з боку Парафіївської селищної ради щодо вжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, якими користуються навчальні заклади селищної ради.

Зокрема, питання надання вищевказаним школам селищної ради земельних ділянок на праві постійного користування на розгляд сесії ради не виносилися, відповідні рішення не приймалися, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, технічна документація із землеустрою не виготовлялася, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались.

Таким чином, Парафіївська селищна рада, будучи суб’єктом, який здійснює управління адміністративними приміщеннями загальноосвітніх навчальних закладів, відповідає за її матеріальне-технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, не виконала покладені на неї законодавством повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельними ділянками, на яких знаходяться навчальні заклади, допускаючи протиправну бездіяльність.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Так, зважаючи на визнання позову відповідачем та враховуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області (вул. Тараса Шевченка, 95, смт. Парафіївка, Ічнянський район, Чернігівська область, 16730, ЄДРПОУ 04412521) щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Южненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, Іваницької загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Парафіївської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради.

Зобов’язати Парафіївську селищну раду вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під Южненською загальноосвітньою школою 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради, Іваницькою загальноосвітньою школою 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради та Парафіївською загальноосвітньою школою 1-3 ступенів Парафіївської селищної ради загальною площею 13,1 га, що розташовані в межах населених пунктів.

Повернути Прокуратурі Чернігівської області (рахунок 35215093006008, код 02910114, банк платника: Державна казначейська служба України м. Київ, код банку 820172) з Державного бюджету України (рахунок 31216206784002, отримувач УК у м. Чернігові/ м. Чернігів/ 22030101, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) судовий збір за позов Прилуцької місцевої прокуратури в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн, сплачений відповідно до платіжного доручення № 233 від 14.02.2018.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення складено у повному обсязі 11.04.2018.

Суддя Ю. О. Скалозуб