Рішення № 73307436, 03.04.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
816/611/18
Номер документу
73307436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/611/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Фрідманн Н.А.

представник позивача - Деркач І.В.,

представник відповідача - Н.І. Тур,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродекспорт" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

22 лютого 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропродекспорт" (надалі по тексту - позивач, ТОВ "Агропродекспорт") звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач), де просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 03.01.2018 № 530551/30058730, яким відмовлено ТОВ "Агропродекспорт" в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 14 та зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 16.11.2017 № 14, складену ТОВ "Агропродекспорт" в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 03.01.2018 № 530555/30058730, яким відмовлено ТОВ "Агропродекспорт" в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 13 та зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 16.11.2017 № 13, складену ТОВ "Агропродекспорт" в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 03.01.2018 № 530549/30058730, яким відмовлено ТОВ "Агропродекспорт" в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 12 та зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 16.11.2017 № 12, складену ТОВ "Агропродекспорт" в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 03.01.2018 № 530553/30058730, яким відмовлено ТОВ "Агропродекспорт" в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 11 та зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 16.11.2017 № 11, складену ТОВ "Агропродекспорт" в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відмова в реєстрації податкових накладних від 16.11.2017 № 11-14 року є протиправною, а відповідні рішення є неправомірними, оскільки було подано всі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по вказаним податковим накладним, а саме отримання передоплати.

Ухвалою від 26.02.2018 відкрито провадження у справі та постановлено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити. Вказував, що зі змісту оскаржуваних рішень незрозуміло, які саме недоліки відповідач виявив у поданих документах та в чому вони не відповідають закону.

Представник відповідача заперечував проти позову, посилаючись на правомірність рішень від 03.01.2018 № 530551/30058730, № 530555/30058730, № 530549/30058730, № 530553/30058730 з мотивів зазначених в оскаржуваних рішеннях, та зауважив, що відповідач, діючи відповідно до вимог Податкового кодексу України та забезпечуючи виконання покладених чинним законодавством функції, правомірно прийняв вказані рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.

З матеріалів справи судом встановлено, що юридична особа ТОВ "Агропродекспорт" (код ЄДРПОУ 30058730; місцезнаходження: Полтавська область, м. Гадяч, вул. Героїв Майдану, 82, оф. 3) є платником ПДВ.

30.12.2012 між ТОВ "Техмолпром" (постачальник) та ТОВ "Агропродекспорт" укладено договір № ДП 03/2013 купівлі - продажу товарів, згідно якого відповідно до умов договору постачальник зобов'язується у встановлений договором строк передати товар у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити його вартість на умовах цього договору. Товаром є продукти харчування в асортименті. Товар передається покупцеві окремо узгодженими партіями (п. 1.2 договору) /а.с. 69-70/.

Специфікацією від 16.11.2017 відповідно до пункту 1.2 Договору від 30.12.2012 погоджено, що постачальник зобов'язується передати, а покупець прийняти товар: масло вершкове «Селянське» 73 % жиру, кількість 5 946, 078 кг, ціна без ПДВ 87,67 грн, всього без ПДВ -485 616, 19 грн, всього з ПДВ - 582 739,43 грн, ПДВ 20 % -97 123,24 грн /а.с. 71/.

Далі 01.07.2016 між ТОВ "Торговий дім "Гадячсир- Україна" (покупець) та ТОВ "Агропродекспорт" (постачальник) укладено договір поставки № 0408/1, згідно якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар в асортименті, кількості та за цінами, визначеними у додатках до цього договору (пункт 1.1 договору). Під додатками до цього договору маються на увазі рахунок - фактура та видаткові накладні (пункт 1.2 договору) /а.с. 62-63/.

Відповідно до пункту 4.4 договору покупець здійснює 100 % попередню оплату товару шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника, на підставі наданого постачальником рахунку та цього договору.

14.11.2017 позивачем на виконання договору від 01.07.2016 № 0408/1 складено рахунок на оплату по замовленню № 21 на товар масло солодковершкове селянське 73 % жиру в кількості 5 946,078 кг, ціна без ПДВ 85,00, всього 606 500,00 грн, в тому числі ПДВ 101 083,33 грн /а.с. 64/.

16.11.2017 ТОВ "ТД "Гадячсир - Україна" здійснило попередню оплату вищевказаного товару в сумі 200 000,00 грн в т.ч. ПДВ - 33 333,33 грн (платіжне доручення № 1543 від 16.11.2017), в сумі 135 500,00 грн в т.ч. ПДВ - 22 583,33 (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1558), в сумі 135 000,00 грн в т.ч. ПДВ - 22 583,33 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1556), в сумі 135 000,00 грн в т.ч. ПДВ - 22 583,33 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1554).

В день отриманням коштів ТОВ "Агропродекспорт" складено податкові накладні від 16.11.2017 № 11, 12, 13, 14 , які подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - ЄРПН) /а.с. 148-155/.

Однак, згідно квитанцій від 07.12.2017, сформованих автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0405. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, що достатні для прийняття рішення про реєстрацію /а.с. 110-113/.

На виконання зазначених вимог позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення від 28.12.2017 № 3, 4, 6, 7 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК (реєстрація якої/го зупинено), які включали пояснення та первинні документи на підтвердження реальності господарської діяльності та відповідних господарських операцій між позивачем та ТОВ "ТД "Гадячсир-Україна" за договором № 0408/1 від 01.07.2016 /а.с. 102-109/.

В поданих письмових поясненнях позивачем зазначено, що ТОВ "Агропродекспорт" має на балансі власних 20 одиниць вантажних транспортних засобів та інші основні засоби. Підприємство орендує офісне приміщення 10,1 кв.м у ТОВ «Фін-Майстер». Має згідно штатного розкладу 8 працівників, середня заробітна плата яких складає 5 300 грн. За КВЕД 46.33 ТОВ "Агропродекспорт" займається оптовою торгівлею молочними продуктами.

Зазначено, що 16.11.2017 ТОВ "ТД "Гадячсир - Україна» відповідно до договору № 0408/1 від 01.07.2016 здійснило попередню оплату за масло солодковершкове в сумі 200 000,00 грн (платіжне доручення № 1543 від 16.11.2017), в сумі 135 500,00 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1558), в сумі 135 000,00 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1556), в сумі 135 000,00 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1554). На суми отриманої попередньої оплати згідно чинного законодавства виписано податкові накладні № 11,12,13,14, реєстрація яких запинено.

Разом з письмовими поясненнями позивачем надіслано договір оренди приміщення від 22.02.2017 № 2202-1, штатний розклад б/н від 02.01.2017, договір поставки з ТОВ «Гадячсир-Україна» № 0408/1 від 01.07.2016, платіжні доручення, завірені печаткою банку від 16.11.2017 №№ 1543, 1554, 1556, 1558.

03.01.2018 комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення з підстави надання копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування /а.с. 161, 166, 171, 176/:

- № 530551/30058730, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 14;

- № 530555/30058730, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 13;

- № 530549/30058730, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 12;

- № 530553/30058730, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 № 11.

Позивач звернувся в порядку адміністративного оскарження до ДФС України зі скаргами від 09.01.2018 № 09/01-1 на рішення № 530553/30058730 від 03.01.2018, від 09.01.2018 № 09/01-2 на рішення № 530549/30058730 від 03.01.2018, від 09.01.2018 № 09/01-3 на рішення № 530555/30058730 від 03.01.2018, від 09.01.2018 № 09/01-4 на рішення 530551/30058730 від 03.01.2018/а.с. 127-134/.

Рішеннями Комісії з питань розгляду скарги від 16.01.2018 №№ 5740/30058730, 5741/30058730, 5742/30058730, 5743/30058730 залишено скарги ТОВ "Агропродекспорт" без задоволення, а рішення комісії ДФС від 03.01.2018 № 530553/30058730, № 530549/30058730, № 530555/30058730, 530551/30058730 без змін /а.с. 135-138/.

Не погоджуючись із рішеннями від 03.01.2018 № 530553/30058730, № 530549/30058730, № 530555/30058730, 530551/30058730, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходить із такого.

Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно Квитанції від 07.12.2017 зупинено реєстрацію податкових накладних № 11,12,13,14 від 16.11.2017 ТОВ "Агропродекспорт" через невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0405. /а.с. 110-113/.

За змістом пояснень, наданих представником позивача, товар (масло вершкове "Селянське" 73 % жиру, кількість 5 946,078 кг), реалізований в подальшому ТОВ "ТД "Гадячсир - Україна", придбано позивачем у ТОВ "Техмолпром" (постачальник) на підставі договору купівлі - продажу товарів № ДП 03/2013 від 30.12.2012.

Специфікацією від 16.11.2017 відповідно до пункту 1.2 Договору від 30.12.2012 погоджено, що постачальник зобов'язується передати, а покупець прийняти товар: масло вершкове "Селянське" 73 % жиру, кількість 5 946, 078 кг, ціна без ПДВ 87,67 грн, всього без ПДВ - 485 616, 19 грн, всього з ПДВ - 582 739,43 грн, ПДВ 20 % -97 123,24 грн (пункт1) /а.с. 71/.

Пунктом 3 Специфікації встановлено, що постачальник зобов'язаний передати покупцеві товар протягом 135 днів з моменту здійснення покупцем 100% попередньої оплати.

16.11.2017 ТОВ "ТД "Гадячсир - Україна" на підставі рахунку на оплату по замовленню № 21 від 14.11.2017 здійснило попередню оплату вищевказаного товару в сумі 200 000,00 грн в т.ч. ПДВ - 33 333,33 грн (платіжне доручення № 1543 від 16.11.2017), в сумі 135 500,00 грн в т.ч. ПДВ - 22 583,33 (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1558), в сумі 135 000,00 грн в т.ч. ПДВ - 22 583,33 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1556), в сумі 135 000,00 грн в т.ч. ПДВ - 22 583,33 грн (платіжне доручення від 16.11.2017 № 1554).

У зв'язку із чим в день отриманням коштів ТОВ "Агропродекспорт" складено податкові накладні від 16.11.2017 № 11, 12, 13, 14 та відповідно подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - ЄРПН)

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При цьому пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Враховуючи зазначене, податкова накладна складається окремо на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

З огляду на зазначене позивач за принципом першої з подій мав обов'язок скласти податкові накладні від 16.01.2018 № 11,12,13,14, оскільки саме з цього моменту у нього виникли податкові зобов'язання.

Водночас не зважаючи на надані пояснення та документи, Комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 03.01.2018 № 530553/30058730, № 530549/30058730, № 530555/30058730, 530551/30058730 про відмову в реєстрації податкових накладних № 11,12,13,14 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В судовому засіданні та у відзиві представник відповідача посилався на те, що ТОВ "Агропродекспорт» надано документи, які не були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, без обґрунтування яких саме документів не вистачало для реєстрації податкових накладних.

Суд зазначає, що абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" № 190 від 29.03.2017р. (тут та надалі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Комісії повинно було містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування", або "надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".

Проте, в рішеннях від 03.01.2018 № 530553/30058730, № 530549/30058730, № 530555/30058730, 530551/30058730 не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Отже, на думку суду, оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Відтак, не відповідає критеріям обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, що передбачено пунктом 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є протиправним.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про належне проведення господарської операції між позивачем та ТОВ "ТД "ТД "Гадячсир-Україна", та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 11, 12, 13, 14 від 16.11.2017 року; а платник податку (позивач) має право на належне отримання податкового кредиту за господарською операцією на підставі спірної податкової накладної.

Зважаючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У зв'язку із чим вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 03.01.2018 № 530553/30058730, № 530549/30058730, № 530555/30058730, № 530551/30058730 якими відмовлено ТОВ "Агропродекспорт" в реєстрації податкових накладних від 16.11.2017 № 11,12, 13, 14.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні №11, 12, 13, 14 від 16.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних суд приходить таких висновків.

Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України № 1246 від 29.12.2010 (зі змінами), передбачено, що Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду

Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про необхідність задля належного захисту порушеного права позивача, на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, та зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні № 11,12,13,14 від 16.11.2017 року ТОВ "Агропродекспорт" у Єдиному реєстрі податкових накладних за датою її подання.

Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Клопотання позивача про встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України суд вважає обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, та з метою відновлення порушених прав позивача вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 816/611/18 та зобов'язати Державну фіскальну службу України у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про його виконання.

Щодо клопотання позивача про стягнення з ДФС України витрати зі сплати судового збору в розмірі 14 096,00 грн, то суд приходить таких висновків.

Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні.

При цьому, відповідно приписів частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

З огляду на вищевикладене, оскільки позовна заява містить 4 вимоги немайнового характеру, зокрема, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування чотирьох рішень суб'єкта владних повноважень, при зверненні з даним позовом розмір судового збору, що підлягає сплаті, становить 7 048,00 грн. = (1762 грн. х 4).

При цьому суд враховує, що вимоги про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 11,12,13,14 від 16.11.2017 - є похідними, як певний спосіб судового захисту від вимог про визнання протиправними та скасування рішень Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкових накладних.

Разом з цим, як підтверджено наявним в матеріалах справи платіжним дорученням від 12.02.2018 № 68, позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 14 096,00 грн /а.с.4/.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

А відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

При цьому, частиною першою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Враховуючи наведене, суд, з огляду на задоволення позовних вимог в повному обсязі та відсутність доказів про понесені відповідачем судові витрати, вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України належні судові витрати у розмірі 7 048,00 грн, а також повернути позивачу з Державного бюджету України надміру сплачений судовий збір у розмірі 7 048,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродекспорт" (вул. Героїв Майдану, буд. 82, офіс.3, м. Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300, код ЄДРПОУ 30058730), до Державної фіскальної служби України ( Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 03.01.2018 № 530551/30058730, № 530555/30058730, № 530549/30058730, № 530553/30058730 якими відмовлено ТОВ "Агропродекспорт" в реєстрації податкових накладних від 16.11.2017 № 11,12, 13, 14.

Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні від 16.11.2017 № 11, 12, 13, 14, складені ТОВ "Агропродекспорт", в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою їх подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродекспорт" (код ЄДРПОУ 30058730) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 7 048,00 грн (сім тисяч сорок вісім гривень нуль копійок).

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Агропродекспорт" (код ЄДРПОУ 30058730) з Державного бюджету України надміру сплачений судовий збір у розмірі 7 048,00 грн (сім тисяч сорок вісім гривень нуль копійок) /платіжне доручення № 68 від 12.02.2018/.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України подати до суду звіт про виконання даної постанови в місячний термін з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суду у відповідності до вимог підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 10 квітня 2018 року.

Суддя Л.О. Єресько