
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2018 р. № 814/2959/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. М. Рильського, 90, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200 ОСОБА_2, вуд. 8 ВДД, 57, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200 ОСОБА_3, вул. Грушевського, 36/39, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
до відповідача:Миколаївського обласного центру зайнятості, вул. Нікольська, 68, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправними та скасування наказу від 09.11.2017р. № 204-23,
ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (надалі - позивачі) звернулися до суду з позовними вимогами до Миколаївського обласного центру зайнятості (надалі - відповідач, Миколаївський ОЦЗ) про визнання протиправними та скасування наказів відповідача від 9.11.17 № 204-23 "Про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень", від 15.11.17 № 385-к "Про введення в дію структур та штатних розписів філій Миколаївського ОЦЗ", в частині створення відокремленого структурного підрозділу – Первомайської міськрайонної філії Миколаївського ОЦЗ, затвердження положення про вказану філію, затвердження її штатного розпису та введення їх в дію.
Ухвалою від 24.01.2018 р. суд відкрив провадження у справі та призначив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтували тим, що оскаржувані накази про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень та про введення в дію структур та штатних розписів філій Миколаївського ОЦЗ в частині створення Первомайської міськрайонної філії Миколаївського ОЦЗ, порушують нормальне функціонування державної установи - Первомайського міськрайонного центру зайнятості (надалі - Первомайський МРЦЗ), ставить під сумнів легальність здійснення нею своїх повноважень, прийнятих рішень, здійснення господарської діяльності що, власне, і стало підставою для звернення позивачів до суду.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до наказу Миколаївського ОЦЗ від 09.11.2017 № 204-23 «Про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень» з урахуванням листа - погодження Державної служби зайнятості від 30.10.2017 № 33/03/6004-17 відповідачем створено Первомайську міськрайонну філію Миколаївського обласного центру зайнятості. Враховуючи, що Первомайський МРЦЗ реорганізується шляхом приєднання до Миколаївського ОЦЗ, 14.11.2017 року директором відповідача затверджено штатний розпис Первомайської міськрайонної філії Миколаївського ОЦЗ та введено його в дію наказом від 15.11.2017 № 385-к «Про ведення в дію структур та штатних розписів філій Миколаївського обласного центру зайнятості». Відповідно до статті 49-2 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) 20.11.2017 відповідачем працівників Первомайського МРЦЗ попереджено про наступне звільнення та в порядку працевлаштування всім запропоновано посади в структурі філії, за наявності, або в інших базових центрах зайнятості. Отже, створення Первомайської міськрайонної філії Миколаївського ОЦЗ відбулося з дотриманням норм діючого законодавства. Крім того, оскаржувані накази ніяким чином не порушують права позивачів в зв'язку з чим просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до наказу Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 26.10.2016 року № 194 «Про реорганізацію базових центрів зайнятості Миколаївської області» розпочата реорганізація базових центрів зайнятості Миколаївської області шляхом приєднання до Миколаївського ОЦЗ.
Наказом Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 № 285 "Про заходи у зв’язку з припиненням юридичних осіб» були призначені голови комісій з припинення юридичних осіб у кожному базовому центрі зайнятості Миколаївської області, з повідомленням про дані управлінські заходи державного реєстратора.
Відповідно до підпункту 5 пункту 8 Розділу IV Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.12.2016 № 1543 (надалі - Положення № 1543) та підпункту 5 пункту 12 Положення про Миколаївський ОЦЗ, затвердженого наказом Державної служби зайнятості від 15.06.2017 року № 80 (надалі - Положення № 80) директор регіонального центру зайнятості приймає рішення щодо утворення та ліквідації міських, районних, міськрайонних і районних у містах філій регіонального центру зайнятості в межах затвердженої граничної чисельності працівників регіонального центру зайнятості за погодженням з Центральним апаратом Служби, затверджує структуру та штатний розпис таких філій.
Згідно Розділу VI Положення № 1543 філії регіонального центру зайнятості можуть утворюватися у містах, районах та районах у містах, тобто в даному випадку визначається територіальне розташування філій, які мають назви міста, районні та міськрайонні.
Вказані філії виконують функції, покладені на них відповідними регіональними чи базовими центрами зайнятості, та діють на підставі затвердженого регіональним центром зайнятості положення.
Наказом Державної служби зайнятості від 12.07.2017 № 102 «Про примірну структуру» затверджено примірні структури регіональних центрів зайнятості та їх філій.
Наказом Державної служби зайнятості від 13.07.2017 року № 103 "Про затвердження Примірного положення про філію регіонального центру зайнятості" затверджено Примірне положення про філію регіонального центру зайнятості.
Згідно підпункту 6 пункту 8 Розділу IV Положення № 1543 та підпункту 6 пункту 12 Положення № 80 директор регіонального центру зайнятості затверджує положення про філії регіонального центру зайнятості.
Відповідно до наказу Миколаївського ОЦЗ від 09.11.2017 №204-23 «Про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень» з урахуванням листа - погодження Державної служби зайнятості від 30.10.2017 № 33/03/6004-17 відповідачем створено Первомайську міськрайонну філію Миколаївського обласного центру зайнятості, яка розташована за адресою: вул. Шевченка, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, та зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17.11.2017 року за № 15221030012016760.
14.11.2017 року директором Миколаївського ОЦЗ затверджено штатний розпис Первомайської міськрайонної філії Миколаївського ОЦЗ та введено його в дію наказом Миколаївського ОЦЗ від 15.11.2017 № 385-к «Про ведення в дію структур та штатних розписів філій Миколаївського обласного центру зайнятості».
Загальна кількість штатних посад філії становить 23,5 (Первомайського МРЦЗ-25,5).
Позивачі помилково вважають, що відповідачем внесені зміни до штатного розпису Первомайського МРЦЗ. Оскільки, Первомайський МРЦЗ реорганізується шляхом приєднання до відповідача та утворення Первомайської міськрайонної філії Миколаївського обласного центру зайнятості, то штатний розпис сформовано та затверджено новий.
У зв’язку з тим, що штатна чисельність працівників філії менше на 2 штатні одиниці, позивачам в порядку працевлаштування запропоновано посади в структурі філії та інших базових центрах зайнятості.
Судом встановлено, що на момент розгляду справи позивачі згоду на переведення не надали.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423 Міністерство соціальної політики України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про зайнятість населення» до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, можуть належати підприємства, установи та організації. Такою установою є Державна служба зайнятості.
Так, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2014 року № 90 «Деякі питання державного управління у сфері зайнятості населення», пункту 1 розділу І Положення № 1543, Державна служба зайнятості є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством соціальної політики України.
Державна служба зайнятості виконує завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до внесення змін до Законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення» (пункт 1 розділу II Положення № 1543).
Відповідно до підпункту 7 пункту 9 розділу III Положення № 1543 Голова Центрального апарату Державнї служби зайнятості приймає рішення щодо утворення, ліквідації, реорганізації регіональних і базових центрів зайнятості за погодженням із Міністерством соціальної політики України.
Тобто, Міністерством соціальної політики України було делеговано Державній службі зайнятості повноваження щодо утворення, ліквідації, реорганізації регіональних і базових центрів зайнятості. як юридичних осіб публічного права, заснованих на державній власності.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Розділу І Положення № 1543 регіональні та базові центри зайнятості можуть створювати поза їх місцезнаходженням відокремлені підрозділи (філії), які виконуватимуть функції, визначені для них відповідним регіональним чи базовим центром зайнятості.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. 5 КАС Україна кожан особа має право в порядку встановленому Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням діє чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи чи інтереси.
Разом з тим, необхідно розуміти, що право на звернення до суду розділяється на право на позов в процесуальному та матеріальному розумінні.
Процесуальне право на позов-це право на подання позову, право на звернення до суду з вимогою за захистом, прав, свобод і інтересів, які, на думку позивача, порушені суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах.
Позивачами дотримано всі процесуальні норми під час подання позовної заяви, а спір щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень віднесений до юрисдикції адміністративних судів, у зв'язку з чим судом було відкрито провадження по цій справі та розглянуто по суті позовних вимог.
Натомість, матеріальне право на позов - це право на задоволення позиву, на позитивне вирішення справи, розв'язання спору на користь позивача.
Право на задоволення позову залежить, окрім іншого, від наявності у позивача суб'єктивних прав, які порушуються відповідачем та права вимоги за ними.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є вирішення спорів з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України зазначається, що у позовні заяві повинно бути обґрунтовано порушення оскаржуваним рішенням, прав, свобод або інтересів позивача.
Відповідно до п. 19 ст. 4 КАС України - індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В цьому випадку, судом встановлено, що накази відповідача від 9.11.17 № 204-23 "Про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень", від 15.11.17 № 385-к "Про введення в дію структур та штатних розписів філій Миколаївського ОЦЗ", в частині створення відокремленого структурного підрозділу – Первомайської міськрайонної філії Миколаївського ОЦЗ, затвердження положення про вказану філію, затвердження її штатного розпису та введення їх в дію, які оскаржують позивачі, є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень.
Спірні накази не породжують, не змінюють та не припиняють прав та обов'язків позивачів.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що наказ від 9.11.17 № 204-23 "Про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень" та наказ від 15.11.17 № 385-к "Про введення в дію структур та штатних розписів філій Миколаївського ОЦЗ" не порушує прав, свобод та інтересів позивачів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. М. Рильського, 90, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_1) , ОСОБА_2 (вул. 8 ВДД, 57, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_2), ОСОБА_3 (вул. Грушевського, 36/39, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_3) до Миколаївського обласного центру зайнятості (вул. Нікольська, 68, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03491441) відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 06.04.2018 року.
Суддя В. С. Брагар