
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/883/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника відповідача - Гришко М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/883/18 за позовною заявою ОСОБА_2 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
19 березня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Полтавське ОУПФ) , в якій просить визнати неправомірними дії щодо невиплати їй пенсії з 01.12.2017, зобов'язавши відповідача відновити такі виплати з 01.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправну, як на її думку, поведінку відповідача, який безпідставно припинив виплату належної їй пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. При цьому явка учасників справи визнана судом обов'язковою.
Позивач у судове засідання не прибула. Натомість до суду надійшло клопотання, підписане її іменем, в якому автор повторно заявляє клопотання про розгляд справи за відсутності ОСОБА_2
Представник відповідача у судовому засіданні висловила свої заперечення проти позову. 06.04.2018 надала письмовий відзив на позов, в якому вказує, що Полтавське ОУПФ правомірно, з огляду на наявність чинного рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 13.11.2017, припинило нарахування та виплату пенсії позивачу.
Заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши усі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи суд встановив, що позивач ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1), була взята на облік Управлінням Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві з моменту звернення із заявою від 07.11.2014 як пенсіонер за віком. На даний час перебуває на пенсійному обліку у Полтавському ОУПФ.
Згідно з довідкою від 28.11.2014 №1601001282 ОСОБА_2 взята на облік Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київського районної у м. Полтаві ради, як внутрішньо переміщена особа (а.с. 24), яка постійно проживала в Луганській області у АДРЕСА_1 та перемістилася з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) до м. Полтави на АДРЕСА_2.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною першою статті 4 цього ж Закону передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, що установлено постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Постанова №637).
Згідно з матеріалами даної адміністративної справи, виплату пенсії позивачу припинено з 01.12.2017 відповідно до розпорядження начальника відділу Полтавського ОУПФ від 23.11.2017 п/в36034 о/р186197 на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради №46 від 13.11.2017 (а.с. 25-26).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують її конституційні права, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступних міркувань.
У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №352 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509" та постановою Кабінету Міністрів України №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України тепер можуть прийматися лише на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Як встановлено судом, 21.11.2017 на адресу Полтавського ОУПФ надійшло рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради №46 від 13.11.2017 "Про призначення (відновлення, припинення) соціальної виплати внутрішньо переміщеним особам", відповідно до змісту якого Комісія на підставі подання Управління соціального захисту населення (№46 від 13.11.2017), акту обстеження та інших поданих матеріалів вирішила припинити згідно з пп. 2 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 пенсію внутрішньо переміщеній особі за місцем фактичного проживання - ОСОБА_2, яка не проживає за адресою: АДРЕСА_5 (а.с. 25).
Матеріали даної адміністративної справи не містять доказів скасування, визнання нечинним, таке інше чи доказів оскарження позивачем рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради №46 від 13.11.2017.
Більш того, сам заявник фактично підтверджує обставини встановлені вищевказаним рішенням, оскільки у своєму клопотанні від 28.03.2018 вказує, що на теперішній час ОСОБА_2 мешкає у м. Кадіївка Луганської області, де вона має власне житло та не має можливості жити у м. Полтаві через відсутність матеріальної змоги (а.с. 13).
За таких обставин суд погоджується з твердженням позивача про те, що право на пенсію гарантовано Конституцією України і не може звужуватися залежно від місця проживання пенсіонера. Однак необхідною умовою отримання пенсійних виплат як внутрішньо переміщеній особі є сам факт знаходження внутрішньо переміщеної особи за визначеним місцем проживання/перебування, яким у даному випадку є АДРЕСА_3.
Дотримання такого порядку є запорукою реалізації гарантованого законом права особи на пенсійне забезпечення з метою уникнення зловживань цим правом з боку недобропорядних третіх осіб.
В даному випадку сам лише факт виявлення уповноваженим органом відсутності позивача за визначеним місцем проживання/перебування дає суду підстави вважати, що дії відповідача, які оскаржує позивач, не містять ознак незаконності.
В той же час позивач не позбавлена права на відновлення соціальних виплат, для чого така внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки (пункт 5 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам").
Так чи інакше, орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, лише на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства (пункт 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам").
Відтак позовні вимоги ОСОБА_2 суд визнає безпідставними, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_4, 36000, РНОКПП НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Дмитра Коряка, 3, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 12.04.2018.
Суддя Є.Б. Супрун