
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2018 р. № 814/112/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54001
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:
- визнання бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р., відповідно до вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” - протиправною;
- зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та щомісячну виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до розрахунку включивши нові оклади та надбавки, а також і ті, які були встановлені на час виходу на пенсію відповідно грошовому атестату та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 04.05.2017 р. починаючи з 01.01.2016 р. відповідно до вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, без обмеження граничного розміру.
Ухвалою від 17.01.2018 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
Ухвалою суду від 13.02.2018 року провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №820/6514/17.
Ухвалою суду від 29.03.2018 року поновлено провадження у справі у зв'язку із набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №820/6514/17.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом. А саме, 11.11.15 постановою Кабінету Міністрів України №988 “Про грошове забезпечення поліцейських” затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських, у зв’язку з чим у позивача виникає право на перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи з нових окладів поліцейських. Він звертався з цього приводу до відповідача, але йому було відмовлено у здійсненні перерахунку у зв’язку з відсутністю коштів.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що дійсно відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських. Разом з тим, відповідно до ст.8 цього Закону, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Станом на час звернення в Державному бюджеті України не було передбачено коштів для перерахунку пенсії позивача.
Крім того, відповідачем зазначено, що на час розгляду справи, набрала чинності Постанова КМУ № 103, відповідно до якої пенсію позивача слід перерахувати з 01.01.2016, а виплата перерахованої пенсії розпочнеться з 01.01.2019. Крім того, для перерахунку пенсії, позивачу необхідно надати довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області із зазначенням у ній розміру премії, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Також відповідач вказав, що до спірних правовідносин не може бути застосована правова позиція, викладена в рішенні Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 820/6514/17, оскільки рішення прийнято без урахування Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 2008 р. призначена пенсія за вислугу років, згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
29.12.2015р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” №900-VIII від 23.12.15, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських
За таких обставин з 01.01.2016р. у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді, визначеного постановою КМУ №988 від 11.11.15 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017р., виданої позивачу головою робочої комісії ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, в якій зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 р., становить: посадовий оклад (3200,00 грн.), оклад за військовим (спеціальним) званням капітан (міліції) (1800,00 грн.), надбавка за стаж служби (1750,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (320,00 грн.), премія (97,57 грн.) та усього становить 7167,57 грн.
19.12.2017 р. позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації щодо причин не проведення перерахунку пенсії згідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
Листом від 27.12.2017 №4071/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивача, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, особам, які мають право на пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок пенсії можливий лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, 11.11.2015 КМУ прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності з 02.12.2015 року.
Оскільки, постанова № 988, якою встановлено розмір грошового забезпечення для поліцейських Національної поліції підвищено посадовий оклад за посадою, на якій працював позивач, набрала чинності з 02.12.2015, то перерахунок пенсії позивача відповідач повинен здійснити з 01.01.2016 року.
Відповідно до п. 1, 3 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (далі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається зі змісту листа Головного управління, останнім підтверджено, що ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області до відповідача - була направлена довідка для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських.
Таким чином, враховуючи ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідач, отримавши цю довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок та виплачувати пенсію з 01 січня 2016 року. Враховуючи, що такі дії не були вчинені, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області порушило право позивача на перерахунок пенсії, на захист якого був поданий даний адміністративний позов.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 р., проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку, а тому право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та має бути відновленим, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція також була викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15.02.2018 р.
Щодо врахування під час здійснення перерахунку надбавок зазначених у грошовому атестаті №2 від 05.01.2009, то в цій частині в задоволенні позову слід відмовити, оскільки, як зазначалось вище, перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок та списків, які готує відомство, в якому проходив службу пенсіонер за вислугою років, у цьому випадку МВС України. В даному випадку, це є довідка ПС №779 від 04.05.2017р.
Відповідною довідкою УМВС України ПС №799 від 04.05.2017р. визначено розмір грошового забезпечення позивача у сумі 7167,57 грн. для перерахунку пенсії.
Але, як зазначив Верховний Суд у постанові від 12.03.18 по зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72694799), що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
За таких обставин відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до суми, зазначеної саме у довідці ПС №779 від 04.05.2017р. - 7167,57 грн., а не з іншого розміру.
Щодо позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає, що ч. 7 ст. 43 Закону України 2262-ХІІ встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Оскільки загальний розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, зазначений у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області ПС №779 від 04.05.2017 складає 7167,57 грн. та не перевищує суму 10740 грн., немає підстав для задоволення цієї частини позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову частково.
Також, позивач просить звернути судове рішення до негайного виконання. Ст. 371 КАС України визначено перелік категорій справ, рішення в яких виконуються негайно, в т.ч. присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Однак, спір у цій справі виник з приводу перерахунку пенсії, яка призначена та виплачується позивачу, а звернення до негайного виконання рішень у вказаній категорії справ Кодексом адміністративного судочинства не передбачено.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 704,80 грн., підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) -задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54015, код ЄДРПОУ 13844159) щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01.01.2016 р., відповідно до вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54015, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) відповідно до вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 04.05.2017 р. ПС №779, починаючи з 01.01.2016 р.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 гривень (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок), сплачені за квитанцією 0.0.939849486.1 від 16.01.2018 р.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 10.04.2018 р.
Суддя В. С. Брагар