
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2018 року справа № 810/1805/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" як уповноважена особа за Договором про спільну діяльність від 19 листопада 2007 р. третя особа: Полтавська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області,про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
23 травня 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДФС у Полтавській області (далі - позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "НАДРА ГЕОЦЕНТР" як уповноваженої особи за договором про спільну діяльність від 19 листопада 2007 р. № 265-12 (далі - відповідач), третя особа: Полтавська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області (далі - третя особа) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податковий борг, який у добровільному порядку не сплачує. При цьому здійснені відповідачем заходи, направлені на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення податкового боргу. За наведених обставин, позивач на підставі п. 95.3 ст. 95 ПК України просить суд надати дозвіл на погашення боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Відповідач правом надати письмові заперечення чи пояснення по суті позовних вимог не скористався.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15 червня 2017 р. відкрито провадження у справі.
Ухвалами названого суду від 29 червня 2017 р. зупинено провадження у справі, а від 21 лютого 2018 р. - поновлено провадження у справі.
Крім того, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 р. вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", зі стадії судового засідання.
Згідно з вимогами ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши наявні докази у справі, встановив таке.
20 листопада 2006 р. відповідач зареєстрований як юридична особа (т. 1 а.с. 17-18).
Крім того, відповідач є оператором спільної діяльності за договором про спільну інвестиційну діяльність від 19 листопада 2007 р. №265-12, укладеного з філією ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" – Газопромислове управління "Харківгазвидобування" (т. 1 а.с. 13-15).
Згідно з вимогами п. 6.10 вказаного договору відповідач прийняв на себе зобов’язання з ведення бухгалтерського та податкового обліку спільної діяльності; складання та подання уповноваженим органам державної виконавчої влади обов’язкової звітності та сплати у повному обсязі та у встановлені строки податків (обов’язкових зборів, платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача наявний податковий борг по рентним платежам, зокрема:
- по Полтавській ОДПІ сума боргу становить 111 051 484,17 грн ( за користування надрами для видобування газу – 108 098 485,44 грн; та газового конденсату - 2 952 998,73 грн.);
- по Диканському відділенню Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області сума боргу становить 242 858 403,81 грн (по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу - 216 694 073,49 грн та газового конденсату – 26 164 330,32 грн).
Вказана заборгованість зі сплати рентної плати за користування надрами для видобування природного газу підтверджується:
- податковим розрахунком з рентної плати за видобування природного газу за 2014 рік № НОМЕР_1 на суму 4 383 982,19 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 грудня 2014 р. – 17F ) – Полтавське відділення ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області; станом на 28 січня 2015 р. – сплачено платником самостійно - підтверджується обліковою карткою) (т. 5 а.с. 32);
- податковим розрахунком з рентної плати за видобування природного газу за 2014 рік №907386095 на суму 2 908 611,09 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 грудня 2014 р. – 17F ) – Полтавське відділення ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області. (станом на 28 січня 2015 р. – сплачено платником самостійно, підтверджується обліковою карткою) (т. 5 а.с. 33);
- податковим розрахунком з рентної плати за видобування природного газу за 2014 рік №9073584931 на суму 8 925 201,45 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 грудня 2014 р. – 17F ) – Диканське відділення ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (т. 5 а.с. 34);
- податковим розрахунком з рентної плати за видобування конденсату за 2014 рік №9073863115 на суму 148 123,37 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 грудня 2014 р. – 17F ) – Полтавське відділення ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (т. 5 а.с. 35);
- рішенням позивача №69 від 31 березня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату на суму 4 087 477,34 грн строком з 31 березня 2016 р. по 31 травня 2016 р., договір про розстрочення №11 від 31 березня 2016 р. (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016 р.) (т. 5 а.с. 90);
- рішенням позивача №46/10 від 3 березня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату на суму 4 087 477,34 грн. строком з 3 березня 2016 р. по 31 травня 2016 р., договір про розстрочення №10 від 3 березня 2016 р. (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016 р.) (т. 1 а.с. 104);
- рішенням ДФС №446 від 30 жовтня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату на суму 7164583,95 грн строком з 30 жовтня 2015 р. по 30 грудня 2015 р., договір про розстрочення №43 від 30 жовтня 2015 р. (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016 р.) (т. 2 а.с. 94);
- рішенням ДФС України №281/33 від 20 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 47 125 724, 91 грн строком з 20 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 20 серпня 2015 р. №31 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.) (т. 5 а.с. 95);
- рішенням ДФС України №46/6 від 3 березня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату на суму 12 687 872,34 грн строком з 29 квітня 2016 р. по 31 травня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 3 березня 2016 р. №9 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 97);
- рішенням ДФС України №46/0/9 від 19 лютого 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 5 139 191, 89 грн. строком з 19 лютого 2016 р. по 31 травня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 19 лютого 2016 р. №7 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.) (т. 5 а.с. 99);
- рішенням ДФС України №17 від 4 січня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 5 243 159,93 грн строком з 4 січня 2016 р. по 30 березня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 4 січня 2016 р. №1 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.) (т. 5 а.с. 101);
- рішенням ДФС України №391 від 30 вересня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового на суму 1 431 158,54 грн строком з 30 вересня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 вересня 2015 р. №38 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 103);
- рішенням ДФС України №11 від 30 січня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового на суму 8 702 204, 12 грн строком з 30 січня 2015 р. по 30 грудня 2015 р., договір про розстрочення від 26 лютого 2015р. №8 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.) (т. 5 а.с. 105);
- рішенням ДФС України №312/18 від 28 вересня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового на суму 7 164 583, 95 грн строком з 30 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 29 вересня 2015 р. №27 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 115);
- рішенням ДФС України №353 від 30 вересня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового на суму 7 164 583, 95 грн строком з 30 вересня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 вересня 2015 р. №32 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 109);
- рішенням ДФС України №281/28 від 20 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового на суму 72 010 227, 46 грн строком з 20 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 20 серпня 2015 р. №30 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 111);
- рішенням ГУ ДФС у Полтавській області №383 від 30 вересня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 3 693 308, 43 грн строком з 30 вересня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 вересня 2015 р. №36 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 113);
- рішенням ДФС України №281/14 від 20 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового на суму 11 017 055,85 грн строком з 20 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 20 серпня 2015 р. №29 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 114);
- рішенням ДФС України №312/18 від 28 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату на суму 15 260 998,56 грн строком з 30 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 29 вересня 2015 р. №26 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 115);
- рішенням ДФС України №281/9 від 20 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 14 435 226,24 грн строком з 20 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 20 серпня 2015 р. №28 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 117);
- рішенням ДФС України №13 від 4 січня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 16 695 305, 77 грн строком з 4 січня 2016 р. по 30 березня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 4 січня 2016 р. №2 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 1 а.с. 93);
- рішенням ДФС України №441 від 30 жовтня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 15 260 998, 55 грн строком з 30 жовтня 2015 р. по 30 грудня 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 жовтня 2015 р. №42 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 121);
- рішенням ДФС України №474 від 30 листопада 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 14 777 979 грн строком з 30 листопада 2015 р. по 30 грудня 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 листопада 2015 р. №45 ( вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 124);
- рішенням ДФС України №9 від 30 січня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 10 522 886 грн строком з 30 січня 2015 р. по 30 грудня 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 26 лютого 2015 р. №7( вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 125);
- рішенням ДФС України №279/37 від 19 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 2 869 624, 14 грн строком з 19 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 29 вересня 2015 р. №25 ( вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 127);
- рішенням ДФС України №281/33 від 20 серпня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 47 125 739, 91 грн строком з 20 серпня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 20 серпня 2015 р. №31( вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 95);
- рішенням ДФС України №466/5 від 19 листопада 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 4 310 327 грн строком з 19 листопада 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 19 листопада 2015 р. №44 ( вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.) (т. 5 а.с. 129);
- рішенням ДФС України №46/0/5 від 19 лютого 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 14 720 062, 95 грн строком з 9 лютого 2016 р. по 31 травня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 19 лютого 2016 р. №8 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 132);
- рішенням ДФС України №392 від 30 вересня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 104 158, 20 грн строком з 30 вересня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 вересня 2015 р. №39 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 134);
- рішенням ДФС України №1 від 30 січня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 219 577, 65 грн зі строком з 30 січня 2015 р. по 30 грудня 2015р. договір про розстрочення від 30 січня 2015 р. №1( вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.)(т. 5 а.с. 136);
- рішенням ДФС України №384 від 30 вересня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 615 582, 83 грн строком з 30 вересня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 вересня 2015 р. №37(вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.)(т.2 а.с. 86);
- рішенням ДФС України №13 від 4 січня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату на суму 16 695 305, 77 грн строком з 4 січня 2016 р. по 30 березня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 4 січня 2016 р. №2 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.) (т. 1 а.с. 93);
- рішенням ДФС України №348 від 30 вересня 2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газу та газового конденсату на суму 15 260 998, 55 грн строком з 30 вересня 2015 р. по 30 листопада 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 вересня 2015 р. №31/1(вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.) (т. 2 а.с. 80);
- рішенням ДФС України №2 від 30 січня 2015 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату на суму 1813299,10 грн строком з 30 січня 2015 р. по 30 грудня 2015 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 30 січня 2015 р. №2 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016р.)(т. 5 а.с. 139);
- рішенням ДФС України №73 від 31 березня 2016 р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов’язань під проценти за грошовими зобов’язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату на суму 11 427 482,19 грн строком з 29 квітня 2016 р. по 31 травня 2016 р., договір про розстрочення грошового зобов’язання від 31 березня 2016 р. №12 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці з 31 травня 2016 р.)(т. 1 а.с. 94);
Водночас, відповідачем було самостійно визначено податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, шляхом подачі податкової звітності в 2016р., що підтверджується:
- податковим розрахунком з рентної плати за видобування природного газу за 3 місяць 2016 р. № НОМЕР_2 від 20 квітня 2016р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 4 090 648,06 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 квітня 2016р.) (т. 1 а.с. 76-78);
- податковим розрахунком з рентної плати за видобування природного газу за 3 місяць 2016 р., №9060642431 від 20 квітня 2016р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 11 029 937,74 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 квітня 2016р.) (т. 1 а.с. 60-62);
- податковим розрахунком №9081927792 від 20 травня 2016 р. з рентної плати за видобування природного газу за 4 місяць 2016 р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 3 651 347,07 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 травня 2016р.) (т. 1 а.с. 80-82);
- податковим розрахунком №9081927792 від 20 травня 2016р. з рентної плати за видобування природного газу за 4 місяць 2016 р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 9 822 394,35 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 травня 2016р.)(т. 1 а.с. 64-66);
- податковим розрахунком №9060639561 від 20 квітня 2016р. з рентної плати за користування надрами для видобування конденсату за 3 місяць 2016 р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період на суму 119 364,8 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 квітня 2016р.) (т. 1 а.с. 84-86);
- податковим розрахунком №9060642259 від 20 квітня 2016р. з рентної плати за користування надрами для видобування конденсату за 3 місяць 2016 р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 1 229 099,39 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 квітня 2016р.) (т. 1 а.с. 68-70);
- податковий розрахунок №9081902836 від 20 травня 2016р. з рентної плати за користування надрами для видобування конденсату за 4 місяць 2016 р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 138 409,69 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30.05.2016р.) (т. 1 а.с. 88-90);
- податковим розрахунком №9081927692 від 20 травня 2016 р. з рентної плати за користування надрами для видобування конденсату за 4 місяць 2016 р., яким визначено податкове зобов’язання за податковий (звітний) період у сумі 1 195 279,75 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 травня 2016р.) (т. 1 а.с. 72-74).
До того ж згідно облікової картки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу Договору №265-12 по закінченню терміну дії рішень про розстрочення грошових зобов’язань – 31 травня 2016 р., було нараховано проценти (пеню) за розстрочення грошових зобов’язань/податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу згідно рішень ДФС України та договорів про розстрочення грошових зобов’язань/податкового боргу у загальному розмірі 9 001 924,96грн, яка не сплачена платником, зокрема:
І. природний газ Диканське відділення та Полтавська ОДПІ на суму 8 220 146, 70 грн:
- рішення №281/33 від 20 серпня 2015р. – 2 887 864,3грн;
- рішення №391 від 30 вересня 2015р. від 30 вересня 2015р. – 441 419,24грн;
- рішення №281/28 від 20 серпня 2015р. – 1 197 554,22грн;
- рішення №383 від 30 вересня 2015р. -3 693 308,43грн.
ІІ. газовий конденсат Диканське відділення та Полтавська ОДПІ на суму 781 778, 26 грн.:
- рішення №392 від 30 вересня 2015р. – 40 201,01 грн;
- рішення №281/33 від 20 серпня 2015р. – 125 994,42 грн;
- рішення №384 від 30 вересня 2016р. – 615 582,63 грн.
Крім того, було нараховано штрафні санкції по розстроченому податковому боргу в розмірі 722 193,52 грн:
І. природний газ Диканське відділення та Полтавська ОДПІ на суму 720 153,52 грн:
- згідно рішення №281/33 від 20 серпня 2015р.-719 133,52 грн;
- згідно рішення №281/28 від 20 серпня 2015р. – 1020,0 грн.
ІІ. газовий конденсат Диканське відділення та Полтавська ОДПІ на суму 2040,0грн.:
- згідно рішення №281/33 від 20 серпня 2015р.-1 020,0 грн.;
- згідно рішення №281/28 від 20 серпня 2015р. – 1020,0 грн.;
Наведене свідчить, що позивачем заявлено позов про надання дозволу на погашення податкового боргу у сумі 353 909 887,98 грн за рахунок майна платника податків, який виник з самостійно задекларованих відповідачем грошових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та конденсату, а також з таких, які були розстрочені та не сплачені відповідачем, зокрема:
- 31 276 480,85 грн. – податкові зобов’язання з рентної плати та користування природним газом та надрами, згідно самостійно поданих платником розрахунків за 2016р. (28594327,22грн. – зобов’язання по сплаті за природний газ; 2 682 153 63 грн – зобов’язання по сплаті за конденсат).
- 722 193,52 грн. – штрафна санкція згідно рішень про розстрочення;
- 9 001 924,96 грн – пеня (проценти) що нараховані на суму розстроченого грошового зобов’язання;.
- 312 909 288, 65грн – сума боргу зобов’язань по яким було надано розстрочки сплати.
Судом встановлено, що позивачем вживались заходи по стягненню податкового боргу, а саме, сформовано податкові вимоги від 16 червня 2016 р. форми «Ю» № 399-17 на суму 111 051 484 грн 17 коп. та № 397-17 на суму 242 858 403 грн 81 коп. (т. 1 а.с. 20).
Водночас, 16 червня 2016 р. заступником начальника - начальником Решетилівського відділення третьої особи були прийняті рішення про опис майна у податкову заставу № 2162/10 та № 2163/10 (т. 1 а.с. 23-24).
22 червня 2016 р. податковим керуючим було складено акти про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим №№ 1, 2 (т. 1 а.с. 27-28).
29 червня 2016 р. постановою Київського окружного адміністративного суду у справі № 810/2094/16 подання третьої особи до відповідача про зупинення видаткових операцій на рахунках подання задоволено та зупинено видаткові операції на перелічених у постанові рахунках (т. 1 а.с. 29-32).
22 лютого 2017 р. податковим керуючим відповідача складено акт опису майна № 4/16-24, згідно з яким проведено опис майна відповідача та віднесено його у податкову заставу (т. 1 а.с. 37).
28 лютого 2017 р. на підставі вказаного акта про опис майна державним реєстратором Полтавської філії ДП "Національні інформаційні системи" у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна був внесений запис про податкову заставу майна, перелік якого наведений в акті про опис майна № 4/16-24 (т. 1 а.с.40).
23 лютого 2017 р. позивачем було винесено рішення №1, яким на підставі п. 95.5 ст. 95 ПК України було вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, що обслуговують відповідача (т. 1 а.с. 41).
Так, позивачем до установ банків, у яких відкриті рахунки відповідача були направлені інкасові доручення про примусове списання грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, а саме: від 27 лютого 2017 р. № 1/16-24 на суму 108 098 485 грн 44 коп., № 2/16-10 на суму 216 694 073 грн 49 коп., № 5/16-24 на суму 2 952 998 грн 73 коп., № 6/16-10 на суму 26 164 330 грн 32 коп., № 26/16-24 на суму 108 098 485 грн 44 коп., № 27/16-10 на суму 216 694 073 грн 49 коп., № 28/16-24 на суму 2 952 998 грн 73 коп., № 29/16-10 на суму 26 164 330 грн 32 коп. (т. 1 а.с. 43-50).
Проте, вказані інкасові доручення банками були повернуті без виконання (т. 1 а.с. 43-50).
Оскільки вжиті позивачем заходи, направлені на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення податкового боргу, позивач просить надати дозвіл на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та ПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено приписами ПК України.
Згідно з вимогами п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до вимог п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як убачається з п. 87.2 ст. 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з вимогами п. 88.1 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Відповідно до вимог п.п. 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова застава – це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Як убачається з п.п. 89.1.1 та 89.1.2. п. 89.1 ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної контролюючим органом, – з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з вимогами п. 89.2 ст. 82 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Право податкової застави не поширюється на майно, визначене п.п. 87.3.7 п. 87.3 ст. 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з вимогами п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до вимог п.п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Як убачається з абз. 2 п. 95.5 ст. 95 ПК України, у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов’язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутні зобов’язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов’язань.
У таких випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов’язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи; рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.
Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у першу чергу податковий борг погашається за рахунок звернення стягнення на кошти платника податків, що перебувають у його власності, а у випадку їх недостатності (відсутності) за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Тобто, умовою звернення коштів на майно, яке перебуває у податків заставі, є наявність у платника податкового боргу та відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів, достатніх для його погашення.
Беручи до уваги, що наявність у відповідача податкового підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, а вчинені відповідачем заходи, направлені на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок коштів відповідача, що перебувають у його власності, не призвели до погашення податкового боргу через відсутність на рахунках відповідача в установах банків грошових коштів, суд дійшов висновку про наявність підстав для звернення стягнення на майно відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем та чого не було зроблено відповідачем.
З урахуванням викладеного та беручи до уваги ту обставину, що заборгованість, зазначену у позовній заяві у сумі 353 909 887 грн 98 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням викладеного судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 12, 241-246, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити.
Надати Головному управлінню ДФС у Полтавській області дозвіл на погашення податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Надра Геоцентр» (ідентифікаційний код 34763705, адреса: вул. Леніна, 48, м. Миронівка, Київська область, 08800), як уповноваженої особи за договором від 19 листопада 2007 р. №265-12 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність, у розмірі 353 909 887 грн (триста п'ятдесят три мільйони дев'ятсот дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят сім) грн. 98 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Виноградова О.І.