Рішення № 73306761, 05.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
809/200/18
Номер документу
73306761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2018 р. №809/200/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

при секретарі Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-2600360312018 від 11.01.2018 -,

ВСТАНОВИВ:

05.02.2018 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-2600360312018 від 11.01.2018 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

У строк, встановлений судом, позивач усунув вказані недоліки, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства, на підставі рішення №РВ-2600360312018 від 11.01.2018 протиправно відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Суду пояснив, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні реєстрації земельної ділянки у зв’язку з відсутності погодження в структурних підрозділах районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, оскільки чинним законодавством не передбачено вказаного погодження, а відповідачем в свою чергу не зазначено, яку саме норму закону порушено позивачем. Крім цього, згідно протоколу перевірки електронного документу порушень чи зауважень не встановлено, а проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки отримав позитивний висновок органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, як і передбачено чинним законодавством. Зазначив, що на його думку погодження відповідного органу необхідне виключно для земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти будівництва або планується розташування таких об’єктів. Просив позов задовольнити повністю.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечила з мотивів, вкладених у відзиві на позовну заяву. Вказала, що відповідно до норм Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту, підлягає погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури. Оскільки позивач вказаного погодження не надав, вважає відмову у реєстрації правомірною. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши представника позивача, відповідача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Чесниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 26.04.2017 року, з урахуванням змін до нього згідно рішення від 02.11.2017 року, ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2 га, яка розташована по вул. Хліборобська в с. Чесники, та зобов’язано у місячний термін розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Так позивачем було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, який було погоджено територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

В судовому засіданні встановлено, що 28.12.2017 року позивач звернувся із заявою до державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Згідно рішення №РВ-2600360312018 від 11.01.2018, державним реєстратором відмовлено позивачу у внесенні вказаних відомостей з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документа. В представленому проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки відсутнє погодження в структурних підрозділах районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно абзацу 2 статті 50 Закону України “Про землеустрій” проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Судом встановлено, що проект землеустрою, який подано позивачем, стосується земельної ділянки для ведення сільського господарства на якій відсутні будь-які об’єкти будівництва і розташування таких об’єктів не планується, що підтверджується проектом землеустрою, наявним в матеріалах адміністративної справи. Доказів протилежного суду не надано, а зазначені обставини відповідачем в судовому засіданні не спростовувались.

Частиною 3 статті 23 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

З системного аналізу норм слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу погоджується виключно територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та підлягає обов’язковому погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури лише у випадку знаходження на даній земельній ділянці об’єкта будівництва або призначення земельної ділянки для розміщення такого об’єкту.

Отже посилання відповідача на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту підлягає погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури є безпідставним, оскільки проект на земельну ділянку на якій відсутні об’єкти будівництва або не планується розташування такого об’єкту, не потребує погодження вищевказаного структурного підрозділу, а тому вимоги частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України на спірні правовідносини не поширюються.

Крім цього згідно протоколу перевірки електронного документу №ПП-2600194462018 від 11.01.2018 року порушень чи зауважень не встановлено, а проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки отримав позитивний висновок органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, що підтверджено сторонами в судовому засіданні.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про неможливість без вищезгаданого погодження встановити наявність чи відсутність наміру забудови земельної ділянки, оскільки дана земельна ділянка виділена позивачу для ведення селянського господарства відповідно до рішення органу місцевого самоврядування, а отже не може відноситись до земель забудови.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Таким чином суд дійшов висновку про протиправність відмови позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а тому рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 №РВ-2600360312018 від 11.01.2018 слід скасувати.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 704,80 грн. підтверджується квитанцією за №2 від 02.02.2018 року.

Судом встановлено, що відділ у Рогатиському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області являється структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та не є юридичною особою.

За таких обставин судові витрати слід стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

На підставі Земельного кодексу України, керуючись статтями 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 №РВ-2600360312018 від 11.01.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судового збору.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1), с. Чесники, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77042.

Державний кадастровий реєстратор відділу у Рогатинському районі ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2, вул. Галицька, 65, м. Рогатин, Івано-Франківська область, 77000.

Суддя /підпис/ ОСОБА_4

Рішення складене в повному обсязі 11 квітня 2018 р.