
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1327/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Шевчук Т. А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідач Сульженка О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, ззобов'язання призначити пенсію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. 3 категорії, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає таку відмову протиправною.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 було відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі.
03.04.2018 на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, зі змісту якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог .
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
У ході судового розгляду справи було з'ясовано, що ОСОБА_1 звернувся до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області з заявою по питанню призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Управління Пенсійного фонду на вказану заяву надало відповідь № 2232/02.1 від 22.09.2017, якою відмовило в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідь вмотивована тим, що для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 не були надані первинні документи, які б підтверджували участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які у 1987 році працювали у зоні відчуження від 10 до 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 5 років.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005, № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі -Порядок).
Відповідно до п.п.5 п.2.1 5 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Аналіз наведеної норми свідчить, що нею передбачено альтернативу подачі переліку документів, а не лише довідку за формою №122, як основну, як вказує відповідач.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача, як на підставу відмови в призначенні пільгової пенсії, щодо того, що надані позивачем довідки не містять посилання на первинні документи, які підтверджують час, місце роботи у зоні відчуження, а тому не можуть бути прийняті до уваги, оскільки ні ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ні Порядок не передбачають такого посилання.
Однак, суд погоджується з поясненнями відповідача викладених у відзиві на позовну заяву, стосовно відсутності у позивача достатньої кількості днів перебування у зоні відчуження, для призначення пільгової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме 9 (дев'ять) днів. Перебування позивача у зоні відчуження та приймання участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме з 30 листопада 1987 по 5 грудня 1987, з 23 грудня 1987 по 25 грудня 1987, підтверджено судовим рішенням у справі № 2-81/14, яке набрало законної сили. Однак, суд наголошує, що рішенням Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області визначений відпрацьований час у зоні відчуження, а саме 9 (дев'ять) днів 12 (дванадцять) годин в зміну.
За таких обставин, суд вважає, що у позивача відсутня достатня кількість днів перебування у зоні відчуження та приймання участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для набуття права на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідачем доведено правомірність дій щодо відмови позивачу у призначені пільгової пенсії за віком з пониженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У той же час, позивач не довів обставин в обґрунтування своїх позовних вимог.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України, -
вирішив:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська, 1, смт. Хорошів, Хорошівського району, Житомирської області, 12101, код ЄДРПОУ 41246794) про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 12 квітня 2018 року